אוטובוס התלקח אמש (שבת) דרומית לצומת ה-T בגוש עציון, לאחר שמחבלים יידו עליו שני בקבוקי תבערה. בתיעוד מזעזע שצילמה אחת הנוסעות באוטובוס שהותקף ניתן לראות את הלהבות העולות מחלקו הקדמי - ולשמוע את צעקות הפחד. ראש המועצה בתגובה לאירוע: "דורש עונש קולקטיבי".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

האירוע התרחש באזור ללא קליטה, ובסרטון ניתן לשמוע את ניסיונות הנוסעות להתקשר ולהזעיק עזרה. "תתקשרי למד"א", צורחת אחת מהן, אך נוסעת אחרת משיבה לה: "זה לא עובד". בתום התקרית ארבע נפגעות חרדה טופלו במקום בידי אנשי "הצלה ללא גבולות" של מד"א, כשחלקן נזקקו לסיוע ותמיכה נוספים גם ביום שלמחרת.

האוטובוס שנפגע מבקבוק תבערה (צילום: הצלה יו"ש‎, חדשות)
האוטובוס שנפגע מבקבוק תבערה | צילום: הצלה יו"ש‎, חדשות

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, הגיב לאירוע ומתח ביקורת על אזלת היד של המדינה בטיפול במקרים מסוג זה. "מחד, באופן מסורתי אנו סומכים על כוחות הביטחון שישימו את ידם על המחבלים", אמר. "מאידך, קשה לנו להאמין כי בני העוולה יטופלו ביד קשה, כיוון שמערכת המשפט והענישה לא מתייחסת לתקיפות הללו כניסיון לרצח של ממש".

"אנו דורשים בתוקף מצה''ל, הממשלה ועוד יותר ממערכת המשפט לפעול נגד המפגעים - כולל ענישה קולקטיבית שאין מנוס ממנה", הוסיף נאמן. "לא נשלים עם טרור האבנים ובקבוקי התבערה נגד יהודים בצירי יהודה ושומרון".

יו"ר ארגון נהגי האוטובוסים בישראל, ישראל גנון, אמר: "הגענו למציאות הזויה בה לנהגי האוטובוסים אין את האפשרות להגן על ציבור הנוסעים מכיוון שמשרדי התחבורה והביטחון אינם מנגישים מיגון ראוי לאוטובוסים".

"הגיע הזמן ששר התחבורה הבא יבין כי אוטובוס יכול להיות מלכודת מוות במידה והנהגים אינם מקבלים את ההדרכה המקצועית הראויה כיצד לנהוג במקרים מעין אלה", הוסיף גנון. "ארגון נהגי האוטובוסים יחד עם ההסתדרות הלאומית ימשיכו לעמוד לימינם של הנהגים וציבור הנוסעים עד שיתקבלו המלצות הארגון והאוטובוסים יזכו למיגון הראוי".

 כרמל ליבמן השתתף בהכנת הכתבה