האסירים הביטחוניים טוענים: ניצחנו (צילום: נתי שוחט, החדשות)
יקבלו שיחות מטלפון ציבורי | צילום: נתי שוחט, החדשות

לצד הדיווחים הפלסטיניים על סיום השביתה, ניתן לאשר הערב (שני) שהתגבשה הסכמה בין נציגי חמאס לבין ישראל בנושא האסירים הביטחוניים. על פי ההסכמות, יותקנו טלפונים ציבוריים בכל האגפים שבהם מוחזקים אסירים ביטחוניים ברחבי הארץ. הטלפונים יהיו מפוקחים באמצעים אלקטרוניים. החסמים שימנעו שיחות בטלפונים ניידים יותקנו ויופעלו בכל בתי הכלא. הפלסטינים: "זהו ניצחון למאבק".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במגעים שהתנהלו מול נציגי חמאס, שאותם הובילו גורמי שב"כ, סוכם שהאסירים הביטחוניים יעבירו לידי אנשי שב"ס את הטלפונים הניידים שמצויים ברשותם. מעבר לכף, האסירים לא קיבלו שום הטבה אחרת.

יש להדגיש כי נציגי שב"ס והמשרד לביטחון פנים שהיו מעורבים במגעים התנגדו להחלטה להתקין טלפונים ציבוריים באגפים הביטחוניים, אך ההחלטה התקבלה חרף התנגדותם.

שחרור האסירים בדרך (צילום: רויטרס, חדשות)
דיווחים על סוף מחאת האסירים הביטחוניים, | צילום: רויטרס, חדשות

מקורות ביטחוניים אומרים ששום דרישה פלסטינית בנושא לא התקבלה. בתקופה הקרובה קיימת כוונה להרחיב את פרויקט החסמים ולהתקין אותם בכל האגפים של האסירים הביטחוניים בבתי הכלא. מספרי הטלפונים יסוכמו מבעוד מועד, רק לקרבה ראשונה והם יהיו בהאזנה קבועה של שב"כ.

הפלסטינים מדווחים: "זהו ניצחון למאבק"

תחנות הטלוויזיה של חמאס והג'יהאד האסלאמי דיווחו הערב כי הושג הסכם בין האסירים הביטחוניים השובתים לבין שב"ס. לפי הדיווח, שביתת האסירים הסתיימה אך לפי שעה לא ברור באילו תנאים. "זהו ניצחון למאבק", הוכרז.

בתחנות הטלוויזיה דיווחו: "הושג הסכם בין הנהגת האסירים להנהלת בתי הסוהר. ההסכם נותן מענה לדרישות שבגללן פתחו האסירים בשביתת הרעב". לפי הדיווחים, בישראל "קיבלו את כל דרישות הפלסטינים".

אגף החמאס בכלא קציעות (צילום: דוברות שב"ס, חדשות)
אגף החמאס בכלא קציעות | צילום: דוברות שב"ס, חדשות

בשירות בתי הסוהר, שניהלו מול הנהגת האסירים הביטחוניים את המשא ומתן, טרם הגיבו לפרסומים.

האסירים הביטחוניים ששובתים רעב אוכלים בסתר?

על רקע שביתת הרעב והמחאה של אסירי חמאס בכלא הישראלי נגד התקנת החסמים לטלפונים הניידים, בשירות בתי הסוהר החליטו להכניס בשבת האחרונה את מנהיג הפת"ח מרוואן ברגותי, שמרצה עונש מאסר, לבידוד.

מחאת האסירים הביטחוניים נמשכת אך במתכונת מצומצמת בלבד, ואינדיקציות פנימיות מעלות תהיות לגבי אמינותה של שביתת הרעב: בשב"ס מעריכים כי מרבית האסירים השובתים אוכלים בסתר בתאיהם. ביום רביעי האחרון דווח על שני אסירים המשתייכים לג'יהאד האסלאמי ומוחזקים בכלא רמון שהועברו למרכז הרפואי של שב"ס בכלא איילון, לאחר שהודיעו כי הם מפסיקים לשתות מים.

50 אסירי חמאס הכלואים בכלא רמון מחזירים כבר כמה ימים את הארוחות שהם מקבלים, אך על פי כל האינדיקציות, רובם ככולם אכן אוכלים בסתר. ככל הנראה, בתאיהם של אסירים אלה אוחסנו מגוון מוצרי מזון שהם אגרו מבעוד מועד, ואלה מאפשרים להם להתקיים.

חיפושים אחר טלפונים סלולריים, שב"ס (צילום: דוברות שב"ס, חדשות)
חיפושים אחר טלפונים סלולריים, שב"ס | צילום: דוברות שב"ס, חדשות

במצב שנוצר, הן האסירים והן שב"ס מתאמצים להשאיר את העימות על אש קטנה, וכך זה עובד: בדרך כלל כשאסירים מודיעים שהם מתחילים בשביתת רעב הם מועברים לתאים אחרים - נקיים וריקים ממוצרי מזון. אלא שבמקרה הנוכחי אסירי החמאס הודיעו רק שהם "מתכוונים" לשבות ולא הודיעו שכבר החלו בשביתת רעב, ולכן שב"ס נמנע מהעברתם לתאים אחרים. זאת כדי לאפשר את המשך המגעים השקטים בין הצדדים לפתרון המשבר.

הסיבה למחאת האסירים היא זעמם על התקנת חסמים לטלפונים ניידים בתוך תחומי בתי הסוהר. בדיון שקיים בשבוע שעבר ממלא מקום הנציב, גונדר אשר וקנין, אמר כי היעד המרכזי מבחינת ניהול האירוע הוא לממש את ריבונותו של שב"ס בתוך בתי הכלא ולהכיל את השביתה.

בתחילת השבוע שעבר גורם ישראלי רשמי אישר כי מתקיים משא ומתן בין מערכת הביטחון לבין נציגיהם של אסירי החמאס הכלואים בארץ. לפי הגרסה הישראלית הסרת החסמים שהוצבו על המכשירים הסלולריים אינה על הפרק, אולם גורמים פלסטיניים טענו כי ישראל הסכימה לדרישה, והמחלוקות שנותרו נוגעות ללוח הזמנים.

השתתף בהכנת הכתבה: ירון שניידר, גאנם איברהים.