הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט (צילום: המכון וושינגטון למדיניות במזרח התיכון, חדשות)
הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט | צילום: המכון וושינגטון למדיניות במזרח התיכון, חדשות

כחמישה חודשים מאז שהסיר את המדים - הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט דיבר היום (רביעי) במכון וושינגטון למדיניות המזרח התיכון. בנאומו התייחס איזנקוט לאיומים בפניהם ניצבת ישראל וחשף: "בשנה האחרונה היו יותר ממאה מתקפות סייבר נגד תשתיות ישראליות וצה"ל - ברובן מצד אירן".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"בדיוק סיימתי 40 שנות שירות בצה"ל" אמר הרמטכ"ל לשעבר. "בעבר אירן הייתה בת ברית של ישראל. היינו לפני הסכם השלום עם מצרים וירדן. לבנון הייתה האיום האחרון על ישראל וסוריה הייתה האיום המרכזי. חמש שנים אחרי מלחמת יום כיפור, והתרחיש היה מתקפת פתע של סוריה".

איזנקוט הסביר כי בשנים האחרונות ישראל התמקדה בהתנגדות ההתעצמות הגרעינית של אירן. "המשימה היא למנוע את ההתבססות האירנית בסוריה שהיא חלק מהרעיון האירני להשיג הגמוניה במזרח התיכון וליצור סהר שיעי מאירן עד לבנון", אמר. "אנו רואים את אותו דפוס פעולה גם במדינות אחרות, כמו בימים האחרונים נגד סעודיה".

הוא גם הביע תמיכה בסנקציות האמריקניות על אירן ואמר: "אני מאמין שללא סנקציות, נמשיך לראות את אירן מנסים להגיע ליכולות גרעיניות והשאלה היא לא אם, אלא מתי היא תגיע לגרעין".

מבצע "מגן צפוני" נגד מנהרות חיזבאללה (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
מבצע "מגן צפוני" נגד מנהרות חיזבאללה | צילום: דובר צה"ל, חדשות

הרמטכ"ל לשעבר חשף בפני הקהל במכון כי מפקד הכוחות האירנים, קאסם סלימאני, תכנן ב-2018 לשגר 60 רקטות נגד ישראל אך בסוף שוגרו רק 32 –  "ראינו את צורת החשיבה שלו". הוא הוסיף כי "התוכנית החשאית של חיזבאללה וכוחות קודס לתקוף ולכבוש יישובים בגליל, ובאותו הזמן לייצר רקטות וטילים מדויקים – הם איום נוסף".

הוא סיפר: "הם (חיזבאללה) חפרו מנהרות ליד היישובים שלנו בצפון וזו הייתה תכנית חשאית ובמשך 4 שנים בנינו תמונת מודיעין כדי להבין בדיוק היכן המנהרות נמצאות". איזנקוט התייחס גם למבצע מגן צפוני ואמר: "התכנון שלהם היה שיום אחד יתקפו את ישראל בעזרת 5,000 לוחמים שיתקפו יישובים בצפון, במבצע "מגן צפוני" השמדנו לחלוטין את המנהרות והתוכנית של נסראללה וסולימאני נהרסה".

הצד השני מבין שהוא מזהה חולשה (צילום: Sky News, חדשות)
איסמעיל הנייה (ארכיון) | צילום: Sky News, חדשות

איזנקוט התייחס גם לסוגיה העזתית: "בעזה, אחרי יותר מעשור תחת שלטון חמאס, אחרי 3 מבצעים - 2008, 2011 ו-2014 - ובשנה האחרונה ראינו טרור לאורך גדר המערכת. בתקשורת הזרה מכנים את זה 'הפגנות', זה ממש לא זה. מטרת חמאס היא לחדור את הגבול ולהיכנס ליישובי עוטף עזה. אפילו היום השליכו רימונים לעבר הכוחות".

"בחמש-שש השנים האחרונות יצרנו שיתופי פעולה חדשים במזרח התיכון", סיפר. "שכנינו מבינים טוב מאוד את האיומים מצד אירן ודאע"ש". בשלב זה, הוא השיב לשאלות המנחה ששאל - האם אירן מורתעת על ידי ישראל. "אירן מעורבת בלבנון שנים רבות מאז 1982 אז הקימה את ארגון חיזבאללה", טען. "ארגון מאוד מרשים והכוח המרכזי בלבנון. ידענו שנים רבות על הרעיון להשגת הגמוניה במזרח התיכון. לקח לנו שנים רבות לקבל החלטה כדי לפעול בצורה יותר פעילה נגד אירן בסוריה, וכוחות קודס ספגו מכות רבות בסוריה".

"ללא סנקציות נמשיך לראות את אירן מתעצמת גרעינית"

הרמטכ"ל לשעבר חשף סיפור מעניין מאוד, אחרי שנשאל מי מקבל ההחלטות בארגון הטרור חיזבאללה. "אין ספק שקאסם סולימני הוא המפקד והאוטוריטה אחרי שחסן נסראללה עשה שגיאות רבות ב-2006. שרשרת הפיקוד ברורה מאוד. לפני שנתיים שניהם החליטו להרוג את הרמטכ"ל של חיזבאללה בסוריה, מוסטפא בדר א-דין" סיפר. "השניים נפגשו בדמשק וכעבור 5 דקות מישהו חיסל אותו. ושום דבר לא קרה. ועוד אחרי כמה ימים נסראללה דיבר על כמה שבדר א-דין היה גיבור".

מוסטפא בדר א-דין, רמטכ"ל חיזבאללה לשעבר (צילום: חדשות)
מוסטפא בדר א-דין, רמטכ"ל חיזבאללה לשעבר | צילום: חדשות

"המלחמה עם חיזבאללה תהיה קשה מאוד ולעורף הישראלי יהיה קשה מאוד", אמר. "אבל יהיה מצב בלתי אפשרי לארגון חיזבאללה, שישלם מחיר קשה מאוד. זאת תהיה מלחמה קצרה יותר מקודמתה וכוחותינו יבצעו את המשימה בצורה טובה יותר. במהלך העשור האחרון שיפרנו את יכולותינו".

לסיום הרמטכ"ל הזהיר ברמיזה מפני קריסת הרשות הפלסטינית. "בנינו את שיתוף הפעולה בינינו לבין הפלסטינים לאורך השנים ואני חשוב שזהו אינטרס משותף", הסביר. "אבו מאזן מבין טוב מאוד מה יקרה ללא שיתוף הפעולה. ללא שיתוף הפעולה ביטחוני, תהיה התנגשות יום-יומית במספר מקומות. לכן זהו חשוב מאוד וזהו בראש ובראשונה אינטרס ישראלי ופלסטיני".