אחת הילדות שננטשו במעבר ארז (צילום: חדשות)
אחת הילדות שננטשו במעבר ארז | צילום: חדשות

נטש את בתו בשביל לעבוד בישראל: ילדה בת 9 המתגוררת בעזה, נכנסה אתמול (שני) לישראל, יחד עם אביה, דרך מעבר ארז כדי לקבל טיפול רפואי. בתום הטיפול, אביה שלח אותה במונית עם אדם זר למעבר ארז - ונשאר כשוהה בלתי חוקי בישראל. מדובר במקרה נטישה שני שקורה השבוע ובכלל זה אחד מיני מקרים רבים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

זה לא מקרה פרטני אלא תופעה - יש בממוצע שני מקרים כאלה בחודש. בשנה האחרונה היו מקרים רבים בהם ילדים הגיעו לטיפול בישראל תוך כדי שהם מלווים בקרובי משפחה ואז הקרובים נוטשים אותם, משאירים אותם במעבר ארז ונמלטים לתוך שטח ישראל כדי להתפרנס.

ננטש על ידי קרוב משפחתו בתום טיפול רפואי (צילום: חדשות)
ננטש על ידי קרוב משפחתו בתום טיפול רפואי | צילום: חדשות

מי שנאלץ להתמודד עם המקרים הקשים הללו אלו אנשי המנהלת והקישור של עזה שמוצאים עצמם מנסים למצוא פתרונות לאותם ילדים. מי שאחראי על העניינים הללו הוא אל"מ איאד סרחאן והוא זה שעובד מול הוועדה הפלסטינית מהצד השני וביחד הם מנסים לאתר קרובי משפחה כדי לנסות ולהשיג מישהו שייקח אחריות על הילדים הללו. לאחר מכן מעבירים אותם חזרה לעזה והדבר לוקח שעות ולפעמים ימים.

אחת ההערכות במערכת הביטחון היא שהמקרים הללו קורים רבות בשל העובדה שיש 63% אחוז אבטלה ברצועה ומצוקה כלכלית קשה. על פי ההערכה הדבר מביא לאירועים שקרובי משפחה - אפילו הורים - מעדיפים לנטוש את הילדים שלהם, כדי למצוא פרנסה בישראל כשוהים בלתי חוקיים. יש מאמץ להילחם בתופעה הזו אבל מי שמשלם בסוף את המחיר אלו הילדים.

לפני כחודשיים ילד כבן 4 מעזה הגיע למעבר ארז לבדו אחרי שאביו שליווה אותו לטיפול רפואי בישראל נטש אותו כדי להישאר במדינה כשוהה לא חוקי, כך נמסר ממתאם פעולות הממשלה בשטחים. "זה לא המקרה הראשון", נמסר. "כמה פעמים בחודש אנחנו מוצאים בשערי המעבר ילדים שננטשו על ידי הוריהם".

הילד שנמצא במעבר ארז לפני כחודשיים (צילום: מתאם פעולות הממשלה בשטחים, חדשות)
הילד שנמצא במעבר ארז לפני כחודשיים | צילום: מתאם פעולות הממשלה בשטחים, חדשות

"ההורה שהיה אמור ללוות את ילדו ולתת לו תחושת ביטחון החליט לשלוח את בנו או בתו בחזרה לבד לרצועה", נמסר ממתפ"ש. "בלי אף פנים מוכרות שיכולות להחזיר אותו הביתה".

ראש מנהלת תיאום וקישור עזה, אל"ם איאד סרחאן מסר כי מדובר בתופעה פסולה. "כאבא לילדים אני לא מבין איך הורה נוטש את ילדו ומותיר אותו בידיים זרות מבלי לדאוג לשלומו ולביטחונו", אמר. "תושבים שנשארים בישראל ומפרים את תנאי ההיתר שלהם עוברים על החוק. כאדם וכאבא - אני מקווה שהתופעה הפסולה הזו תיפסק ותושבי עזה ישימו את ילדיהם בראש מעיניים".