ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר (ראשון) בפתח ישיבת הממשלה לטרור הבלונים המתמשך ולהסכם הרגיעה עם חמאס ואמר כי הוא מבין את מצוקת התושבים ביישובי עוטף עזה. לדבריו, בהתאם להתפתחויות ייתכן שישראל תצטרך לצאת למבצע צבאי ברצועה. הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס בשעה 13:00 על מנת לדון בנושא המתיחות בדרום.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"אנחנו מבינים היטב את המצוקה של ישובי העוטף ואנחנו פועלים להקל עליהם ככל הניתן", אמר נתניהו בפתח הישיבה. "בשבוע שעבר הפעלנו סנקציות כבדות על חמאס כולל עצירת הדלקים. אם נצטרך נפעיל אמצעים קשים בהרבה. את הפעולות הללו אנחנו עושים בעצה אחת עם כל גורמי הביטחון".

בעקבות ההבנות: הקבינט יתכנס היום (צילום: משה ברוכי, יערן קק"ל, חדשות)
למרות ההסכם, השרפות מבלוני נמשכות | צילום: משה ברוכי, יערן קק"ל, חדשות

עוד אמר נתניהו: "אני לא מתרשם מהתעמולה של 'המומחים' למיניהם. רבים מהם משיאים לנו עצות שהם בעצמם לא יישמו כשהם היו בתפקיד. ושלא נתבלבל, הם גם יהיו הראשונים לבקר אותנו אחרי שנצא למבצע צבאי רחב היקף, דבר שייתכן שנאלץ לעשותו. לכן מה שמנחה אותי זה רק דבר אחד - ביטחון מדינת ישראל".

נתניהו הזכיר בדבריו את הסדנה הכלכלית בבחריין בהובלת ארה"ב, וציטט דברים שאמר שר החוץ של בחריין. "'ישראל היא חלק מהמזרח התיכון, העם היהודי הוא חלק מקרבנו'", אמר נתניהו. "'העם בישראל צריך לדעת שיש מדינות שרוצות לעשות שלום ודוחפות את הפלסטינים לשלום. זה חלק מהמדיניות שלנו'".

עוד אמר נתניהו: "אבל הנה הדבר המדהים, בשעה שאנחנו מתקרבים למדינות ערב ואנחנו בירכנו על כנס בבחריין, הפלסטינים תקפו את הכנס בניגוד לאינטרס שלהם עצמם. הם גם עצרו איש עסקים פלסטיני שהשתתף ואחר כך שחררו אותו בלחץ אמריקני. זה ברור, הפלסטינים נחושים להמשיך את הסכסוך גם על חשבון רווחת הפלסטינים עצמם. כך לא פועל מי שרוצה להגיע לשלום".

למרות ההסכם הבלונים נמשכים

הקבינט ייפגש לראשונה מאז ההסכם שהושג ביום שישי בתיווך מצרים והאו"ם. זו תהיה ישיבת הקבינט הראשונה ישתתף יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' וישקיף יו"ר איחוד מפלגות הימין רפי פרץ.

למרות השגת ההבנות, במהלך סוף השבוע פרצו ארבע שרפות בשל בלונים שהופרחו מהרצועה. גם הבוקר פרצה שרפה במועצה האזורית אשכול, ככל הנראה כתוצאה מהצתה של בלון תבערה.

יתאחדו עם שקד ובנט? פרץ וסמוטריץ' (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות)
חברי הקבינט החדשים. סמוטריץ' ופרץ | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות

החל מהבוקר צפוי לצאת לדרך יישום ההבנות בין ישראל לחמאס, ו-20 מכליות דלק יעברו דרך מעבר כרם שלום עבור תחנת הכוח ברצועת עזה. לפי גורם שאישר את ההגעה להסדר, ישראל תסיר את ההגבלות על הרצועה כל עוד חמאס יעמוד בהתחייבויות ויפסיק את האלימות על הגדר ואת הפרחת בלוני התבערה. אם הדבר לא יקרה, ישראל תשיב את המגבלות על רצועת עזה.

"בהמשך לפנייה של האו"ם והמצרים, ישראל תאפשר להחזיר את מרחב הדיג ואת העברת הדלקים וזאת לאחר התחייבות שחמאס תפסיק את האלימות נגד ישראל", מסר הגורם הישראלי. "אם חמאס לא תעמוד בהתחייבות - ישראל תחזיר את הסנקציות".

בעקבות הפרסומים על הסדרה, אתמול הצהירו תושבי הדרום שהם נערכים לפנות לאו"ם ולמחות על הפרה ופגיעה בזכויות אדם שמבצע ארגון חמאס.