בת ה- 31 מובלת באזיקים (צילום: באדיבות המשפחה, חדשות)
ר' שנעצרה בגין עריקות בגיל 31 | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

ביום ראשון האחרון, המשטרה הצבאית עצרה את ר', בת 31, בחשד להשתמטות במשך כ-12 שנים. לאחר מעצרה היא הובלה לכלא 4. היא נעצרה בשעה שהגיע ללשכת הגיוס בבאר שבע על מנת להסדיר את מעמדה. לפני יומיים התקיים דיון בהארכת מעצרה של החשודה, ובית הדין הצבאי ביפו האריך את מעצרה עד ליום שני הקרוב לצורך שימוע.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

המעצר של ר' הגיע לאחר שנים רבות בהן חיה בישראל, ובמהלכן יצאה ונכנסה לישראל מבלי להיעצר. בשנת 2018 בדרכה עם אחותה לחו"ל, היא עוכבה לראשונה בטענה שהיא משתמטת ובהתאם עשתה מאמצים ועמדה בקשר עם גורמים בצבא על מנת להסדיר את מעמדה. מה שהוביל לבסוף להגעתה ללשכת הגיוס ביום ראשון האחרון.

מסדרונות כלא 4 (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
מסדרונות כלא 4 | צילום: דובר צה"ל, חדשות

עד עתה, ר' כופרת בכל המיוחס לה. "מרשתי היא אזרחית בת 31 שקיבלה פטור רפואי מהצבא. 12 שנים לאחר שיצאה וחזרה לארץ עשרות פעמים, היא עוכבה לתדהמתה לראשונה בנמל התעופה בטענה שהיא משתמטת", טען עורך הדין המייצג אותה מטעם הסנגוריה הצבאית, סגן יהונתן חסון. "מרשתי מכחישה בתוקף את החשד נגדה ועומדת על כך שלאורך כל השנים לא פנו אליה כלל מטעם הצבא".

משפחתה של ר' סיפרה כי היא אישה שמנהלת אורח חיים נורמטיבי, גרה בכתובת קבועה בישראל, מחזיקה במספר טלפון קבוע ובעבודה קבועה כקונדיטורית. לדבריהם בחקירה שנערכה לה אתמול הוצגו לה חמישה מספרי טלפון, שהיא אינה מכירה כלל ומכתב שנשלח להוריה מבלי שהתקבל אישור קבלה.

במשפחתה של ר' חוששים לשלומה בעקבות המעצר. חגי, גיסה שליווה אותה ללשכת הגיוס בבאר שבע, אמר: "אני דואג לה מאוד, היא מתמודדת עם מצב נפשי מורכב והפרעות אכילה שהמעצר רק מעצים. הנושא של המעמד שלה, וכל המעצר ההזוי הזה זה לא מה שהכי חשוב פה. הבריאות שלה הכי חשובה, מה אם יקרה לה משהו בפנים? בסוף הם יגידו מצטערים טעינו, אבל מה זה יעזור לנו שהיא תלך לנו".

אילוסטרציה (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
נעצרה על ידי המשטרה הצבאית (אילוסטרציה) | צילום: דובר צה"ל, חדשות

חשש זה הועלה על ידי סגן חסון גם בדיון בהארכת מעצרה לפני יומיים: "מצבה הנפשי מורכב יש לה הפרעות אכילה ואף בכליאה הזאת גם מפקדיה חוששים". היום הוא כבר מספר שפונתה לבית החולים. "מצבה הרפואי מורכב והיא פונתה לבית החולים לאחר דיון בבית הדין הצבאי ביפו", אמר. "אני מצפה שהשלמת החקירה תוכיח את צדקת טענותיה ושהתיק נגדה ייסגר".

בדיון לפני יומיים טענה ר' באמצעות עורך דינה כי ניסתה בשנה האחרונה לפנות לצבא פעמים רבות על מנת להסדיר את מעמדה, היא אף טענה כי לא התגייסה על רקע פרופיל רפואי על אף מוטיבציה לשרת, וכי ממילא הייתה יכול לקבל פטור באפיק אחר על רקע דתי.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מדובר במי שחשודה בהשתמטות משירות צבאי של למעלה מ-11 שנים, לאחר שלא התייצבה לשירות בהתאם לחובה בדין. החשודה השלימה בעבר הליכי צו ראשון באופן מלא ונמצאה כשירה לשירות צבאי. החשודה אף הייתה בקשר עם לשכת הגיוס באותם שלבים ואף ניסתה לבקש לדחות את גיוסה סמוך למועד אליו נקראה. למרות זאת, לא התייצבה למועד הגיוס".

"משלא התייצבה, נשלח לביתה מכתב בעניין זה. באשר לטענה כי לחשודה פטור רפואי משירות - הרי שהפטור לא הוצג על ידה, ובנוסף לא נמצא לכך תיעוד אצל רשויות הגיוס.  חומר הראיות הועבר במלואו לסנגור של החשודה. מעצרה הוארך בהסכמת סנגורה לצורך שימוע עד ליום 24 ביוני 2019".