מהומות בעזה (ארכיון) (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
המחאה בעזה ביום שישי האחרון | צילום: דובר צה"ל, חדשות

לאן פני המחאה בעזה? היום (ראשון) הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס כדי לדון במצב האזרחי הקשה של הרצועה - כשברקע קריאות במערכת הפוליטית ובצה"ל לפעול להקלות על תושבי עזה ואולי אף להסדר. מנגד, ברצועת עזה ניכרת אכזבה ממספר המשתתפים המועט במחאות: בתוך כך פרסם הבוקר דובר צה"ל תמונות מהמחאה ברצועת עזה ביום שישי, שלא הגיעה להיקפים להם ציפה חמאס ולא הובילה לפריצה המונית של הגדר.

עדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי ההערכות, הגיעו למרחב הגדר ביום שישי - בו נערכו הפגנות לציון "יום הנכסה" ויום שישי האחרון של הרמדאן - כ-15 אלף מפרי סדר שהפגינו ב-5 מוקדים שונים לאורך הגדר. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי 4 נהרגו מאש צה"ל ו-500 נפצעו: גם הלוויותיהם של ההרוגים לא הובילו להתקוממות המונית ברצועה. במהלך יום שישי פרצו כ-20 שריפות ברחבי עוטף עזה: עוד נמסר מצה"ל כי תוך כמה שעות שוגרו עשרות עפיפוני ובלוני תבערה ונפץ אל עבר הגדר. העצמים התפוצצו באוויר.

המפגינים הפלסטינים יידו אבנים לעבר כוחות צה"ל שהשתמשו באמצעים לפיזור הפגנות והגיבו בירי צלפים. כמו כן הושלכו מספר מטענים ורימון וכן הובערו צמיגים במספר מוקדי הפרות הסדר בסמוך לגדר. חייל צה"ל נפצע באורח קל מאוד כתוצאה משאיפת עשן שנגרם מעפיפון תבערה ששוגר מדרום הרצועה.

עפיפון תבערה (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
שיגור עפיפון תבערה מעזה | צילום: דובר צה"ל, חדשות

לאחר שההמונים בעזה נשארו בבית, מאמצי הטרור מעזה התמקדו אתמול בשיגור של עפיפוני תבערה רבים - והביאו את צה"ל לתקוף בתגובה, לראשונה, את יצרני עפיפוני התבערה. משעות הבוקר פרצו אתמול שריפות ב- 17 מוקדים, והרשויות בדרום ובמשטרה פונים שוב אל התושבים ומדגישים: לא לגעת בעפיפוני הנפץ מחשש שהם ממולכדים.

לראשונה החלו אתמול בצה"ל לתקוף את המשגרים - מדובר בירי אזהרה ולא סיכול ממוקד, לא דווח על נפגעים. הפלסטינים דיווחו כי צה"ל תקף מהאוויר מצבור של עפיפוני תבערה שהוכנו לשיגור מעזה. בצה"ל אישרו: בוצע ירי אזהרה באמצעות כלי טיס לעבר חולייה שעסקה בהכנת בלוני נפץ, אך לא ידוע על נפגעים בתקיפה. "צה"ל רואה בחומרה את השימוש בבלוני ועפיפוני תבערה ונפץ ויפעל למניעת השימוש בהם", נמסר. בתוך כך המתיחות על הגדר נמשכת: פלסטיני חדר מעזה לישראל עם רוגטקה והועבר לחקירת שב"כ.

הפגנות בעזה (צילום: רויטרס, חדשות)
ההפגנות בעזה ביום שישי | צילום: רויטרס, חדשות

"ארגון הטרור חמאס מוסיף להפעיל טרור בחסות האוכלוסייה כנגד תשתיות ההגנה וכוחות הביטחון", האשים דובר צה"ל בסוף השבוע, וציין כי "הצבא ערוך בכוחות מתוגברים לאורך הגדר ברצועת עזה, להגנה על תושבי עוטף עזה ותשתיות ההגנה מפני ניסיונות טרור ופגיעה מצד ארגוני הטרור בראשם חמאס".