תוצאות תקיפת בסיס T4 (צילום: מתוך התקשורת האירנית, חדשות)
ההרס ב-T4 | צילום: מתוך התקשורת האירנית, חדשות

"לראשונה, תקפנו אנשי צבא אירנים באופן ישיר" – כך מודה גורם ביטחוני ישראלי בכיר בשיחה עם עיתונאי הניו יורק טיימס תומס פרידמן. בטור שפורסם אתמול (ראשון) בארה"ב התייחס הבכיר לתקיפה בבסיס חיל האוויר בסוריה, T4, תקיפה שיוחסה לישראל בכלי תקשורת זרים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"זו הייתה הפעם הראשונה שבה ראינו את אירן נוקטת בצעד ישיר נגד ישראל, ולא באמצעות צד שלישי", אמר הבכיר בהתייחסו למל"ט האירני שחדר לשמי ישראל בחודש פברואר האחרון, ושפורסם כי היה מלא בחומר נפץ. "זה פתח עידן חדש". באירן דיווחו בצעד חריג כבר ביום שאחרי התקיפה כי כמה מאנשיה היו בין ההרוגים.  

בהתייחסו לתקיפת הבסיס הסורי T4, בה נהרגו 7 אנשי משמרות המהפכה האירניים, אמר הבכיר כי "זו הייתה הפעם הראשונה בה תקפנו מטרות אירניות חיות, אנשים ומתקנים".

הבסיס שהופצץ בסוריה בשבוע שעבר
הבסיס שהותקף | צילום:

במשרד החוץ של הרפובליקה האסלאמית איימו היום כי "ישראל תקבל מכה על מה שעשתה בבסיס T4". האיום מגיע על רקע הערכות במערכת הביטחון כי תגובה אירנית לתקיפה תגיע בשלב כלשהו, גם אם לא ידוע עדיין מתי וכיצד.

בשבוע שעבר העביר שליחו של המנהיג העליון האירני במשמרות המהפכה מסר מאיים לעבר ישראל, בעקבות המתיחות בימים האחרונים והתקיפה שיוחסה לישראל. "שלא יתנו לנו סיבה להחריב את תל אביב וחיפה", אמר.

משמרות המהפכה (ארכיון) (צילום: ap, חדשות)
משמרות המהפכה | צילום: ap, חדשות

 

ביום שישי האחרון הותר לפרסום כי המל"ט האירני שחצה את הגבול ויורט על ידי מסוקי חיל האוויר לפני כחודשיים נשא עליו חומר נפץ ומטרתו הייתה לבצע פיגוע בשטח ישראל. "הייתה כוונה אירנית לבצע פעולה בשטח מדינת ישראל", נמסר מדובר צה"ל.

בצבא הגיעו למסקנה כי מדובר בניסיון לבצע פיגוע מניתוח מסלול התעופה של כלי הטיס וממחקר מבצעי ומודיעיני שבוצע על חלקי המל"ט. בצה"ל הדגישו כי כלי הטיס האירני שיורט על ידי מסוק אפצ'י זוהה במערכות ההגנה והיה במעקב עד היירוט ולא היווה סכנה בשלבי המעוף בשטח ישראל.