מחלוקות בקבינט. ארכיון (צילום: קובי גדעון / לע"מ, חדשות)
סיור הקבינט בגבול סוריה בחודש פברואר | צילום: קובי גדעון / לע"מ, חדשות

ישיבות הקבינט המדיני-ביטחוני יעברו להתקיים מהיום בבונקר התת-קרקעי החדש בירושלים, זאת בהתאם להנחייה חדשה של ראש הממשלה נתניהו. לפי ההערכות המהלך מגיע בשל רגישות הדיונים הצפויים. בבונקר קיימים כל אמצעי המיסוך והמיגון האופטימליים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בצל ההצלחות הצבאיות והמדיניות שרשמה ישראל בתקופה האחרונה, בייחוד על רקע התקיפה הנרחבת של חיל האוויר לפני כשבועיים, הקבינט, כך על פי ההערכות, עסוק בהתווית מדיניות ואישור הקווים האדומים של ישראל מול ההתבססות האירנית בסוריה והיערכות לקראת המציאות החדשה נוכח ביטול הסכם הגרעין.

בבוקר שאחרי התקיפה הנרחבת בסוריה בתחילת החודש התכנס הקבינט לדיון מיוחד. הפורום הבכיר דן בשאלה מה יעלה בגורל הסבב הנוכחי ובמהלך הדיון עלו שתי גישות בדבר המשך התגובה הישראלית להתבססות האירנית: לנצל את שעת הכושר ולהמשיך להכות או להסתפק במה שנעשה עד כה.

דיווח: הקבינט הסכים להתגמש, ארכיון (צילום: אריאל חרמוני / פלאש 90, חדשות)
הערכה: המהלך מגיע בשל רגישות הדיונים | צילום: אריאל חרמוני / פלאש 90, חדשות

אמנם מוקדם לדעת אם האירנים וישראל יכילו את האירוע, אך ברור כי המערכה נגד התפשטות הזרוע האירנית בסוריה עוד ארוכה. הפעולה האחרונה של חיל האוויר מעידה על ביטחון עצמי רב של ישראל, שלראשונה מוותרת גם על מדיניות העמימות וראש הממשלה הצהיר בגלוי על הפעילות הישראלית בסוריה.

אך מעבר לביטחון העצמי וההצלחות, חברי הקבינט מתלבטים האם להמשיך ולהכות באירנים בסוריה בכל הכוח, והעבודה שהקלפים מסתדרים לטובת ישראל: הרוח הגבית יוצאת הדופן של ארצות הברית, הרוח הצדית מרוסיה והיעדר הרצון של חיזבאללה להיכנס לקלחת.

בצל המתיחות הביטחונית, הכנסת אישרה בחודש שעבר את החוק המאפשר לראש הממשלה ושר הביטחון להכריז לבדם על יציאה למלחמה "בנסיבות קיצוניות". הצעת החוק גם מאפשרת לקבינט להכריז בעצמו על יציאה למלחמה ללא אישור הממשלה.