צפו בקטע מדברי ראש המוסד (צילום: פלאש 90)
ראש המוסד יוסי כהן | צילום: פלאש 90

ראש המוסד יוסי כהן אמר כי הוא "בטוח ב-100%" שחרף הסכם הגרעין שנחתם עמה על ידי המעצמות, אירן נותרה נאמנה לפיתוח פצצה גרעינית. לדבריו, שנאמרו בשיחות סגורות וצוטטו בכלי תקשורת בינלאומיים, הקהילה הבינלאומית מוכרחה "לשנות או לבטל" את הסכם הגרעין.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

דבריו של כהן מצטרפים לרטוריקה החריפה של ראש הממשלה בנימין נתניהו נגד ההסכם, ולאיומיו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לפיהם ארצו תצפרוש מההסכם אם הוא לא יתוקן. בחודש הבא אמור להכריז טראמפ אם ארה"ב תישאר לצד המעצמות ותמשיך לדבוק בסעיפי ההסכם, או שמא תפרוש ותוביל לכאוס מדיני ובינלאומי.

מהפגישה שקיים כהן עם גורמים רשמיים בממשל האמריקני עולה כי עמדתו של ראש המוסד עולה בקנה אחד עם מאמצי הממשל לשנות את ההסכם. במהלך השיחה כינה כהן את הדיל "טעות נוראית", ואמר כי הוא מאפשר לאירן לשמור על יכולת גרעינית על אש נמוכה, באופן שיאפשר לה לפרוץ לפיתוח פצצה בתוך שנים ספורות.

"אירן תהיה מסוגלת להעשיר מספיק אורניום לטובת ארסנל של פצצות גרעיניות", אמר כהן לדברי בכיר שנכח בפגישה. הוא הוסיף כי הסרת הסנקציות על טהרן הובילה לאגרסיביות מוגברת של המדינה, ופיתוח נוסף של תכנית הטילים שלה.

"כראש המוסד, אני בטוח ב-100% של ודאות שאירן לא נטשה מעולם את כוונותיה הצבאיות בנושא הגרעין. ההסכם שנחתם עמה מאפשר לה למש את הכוונות האלה. זו הסיבה שאני מאמין שהוא חייב להשתנות או להתבטל. כישלון בכך יהווה איום לביטחון של ישראל", צוטט.