אירן במסר מאיים (צילום: רויטרס, חדשות)
אירן במפגן כוח (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

האו"ם פתח בחקירה נגד טורקיה בחשד שמכרה לאירן ציוד אלקטרוני שרכשה מחברה בישראל ומופיע ברשימת החומרים האסורים לייצוא לרפובליקה האסלאמית. בידיעה שפורסמה היום (חמישי) "בידיעות אחרונות" נחשף כי הציוד שנמכר נאסר למכירה במסגרת החלטת מועצת הביטחון 2231 משנת 2015.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

החקירה בנושא נפתחה לאחר שביולי אשתקד נתפס משלוח הציוד האלקטרוני שנשלח מטורקיה לאירן. במשלוח זיהו רשויות הביטחון של איחוד האמירויות, שהובילה לפתיחת החקירה, קבלים אלקטרוניים שאסור היה להעביר לאיראן. על פי פנייה שיצאה ממזכירות האו"ם לישראל המוצרים האלקטרוניים יוצרו בישראל בחברה שנקראת "סלם פאוור קפאסיטורס", שהמטה שלה יושב בירושלים ונחשבת ליצרנית גדולה של קבלים אלקטרוניים.

"נודה לכם אם ממשלתכם תספק בהקדם מידע רלוונטי על הנושא", נכתב בפנייה של מזכירות האו"ם לישראל. בתגובה לפרסום המקרה נמסר כי אכן מכרו משלוח של קבלים לחברה טורקית לאחר שביצעו בדיקת מהימנות וקיבלו את כל הכסף מראש.

"לחברת סלם לא היה כל מושג שהקבלים יישלחו לאירן. נשתף פעולה עם כל בדיקה שתיעשה. אנחנו נוכיח שמכרנו את זה לטורקיה לחברה מסודרת. אנחנו לא מוכרים למדינות אויב. רוב המכירות שלנו הן לאירופה ולארה"ב, אבל טורקיה אינה מדינת אויב ואין מניעה לסחור אותה. בכל מקרה, אם אכן המשלוח הגיע לאירן, הרי שהקונה הטורקי רימה אותנו", נמסר מהחברה.