הנשק החדש של צה"ל נגד הפרות הסדר על גבול הרצועה: על רקע העימותים לאורך גדר המערכת חושף היום (רביעי) מנהל מחקר ופיתוח אמצעי לחימה ותשתיות טכנולוגיות במשרד הביטחון, את הפיתוח החדש שיסייע ללוחמים לפיזור מפרי סדר באמצעים לא אלימים. "רחפן שוקו" - פותח במיוחד עבור אירועי השבוע הנוכחי ובראשם "יום הנכבה". פיתוח הרחפן החל בחודש מרץ האחרון.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

השימוש ב"רחפן השוקו" החל השבוע בגזרת הרצועה, ופעילותו הוגדרה כמוצלחת במיוחד. בעזרת הפיתוח כוחות צה"ל לא נדרשים להגיע קרוב מידי לגדר ולסכן עצמם. הוא מיועד לנשיאת משקלים כבדים וכן לטיסה בגובה נמוך עם מטענים יעודים. תחילה פיזור הפגנות לא הייתה חלק מהשימושים המתוכננים לו, אך כשהחלו הפרות הסדר על גדר המערכת ברצועת עזה בוצעו בו השינויים והוא הותאם לפעילות הזו תוך זמן קצר.

שקיות מי הבואש המחוברות לרחפן (צילום: באדיבות דוברות משרד הביטחון)
שקיות מי הבואש המחוברות לרחפן | צילום: באדיבות דוברות משרד הביטחון
צעדת השיבה ברצועת עזה‎ (ארכיון) (צילום: AP, חדשות)
הפרות הסדר על גבול ישראל עזה | צילום: AP, חדשות

השם "שוקו" נבחר מכיוון שפצצות מי הבואש מכונות במערכת הצבאית כך. לרחפן יש יכולת להטיל את השקיות מהאוויר לקרקע על פי הפעלתו מרחוק. במשרד הביטחון הדגישו כי מדובר בפיתוח אשר נבדק ואינו מזיק גם במקרים של פגיעה ישירה.

"רחפן השוקו" החדש (צילום: באדיבות דוברות משרד הביטחון)
"רחפן השוקו" החדש | צילום: באדיבות דוברות משרד הביטחון

"המערכת החדשה פותחה בזמן אפסי ועם יכולת משמעותית נגד מפרי סדר. מהרגע שבו הרעיון נולד ועד שבוצע בשטח על ידי האוגדה", אמר ראש הענף האחראי על הפיתוח במשרד הביטחון. "חלפו שבועות בודדים, בהם המערכת פותחה, נבדקה בניסויי טיסה על ידי צה"ל ואושרה להפעלה".