מתוך טקס האזכרה (צילום: ללא)
מתוך טקס האזכרה | צילום: ללא

לוחמי יחידת "עוקץ", יחידת הכלבנות בצה"ל התאספו השבוע לחלוק כבוד לכלבי היחידה שנהרגו במהלך הפעילויות המבצעיות של היחידה. "הם חלק בלתי נפרד מהיחידה - בלעדיהם אנחנו לא שווים כלום, והם לא בלעדינו", תיאר מפקד בסיס ההכשרה של יחידת "עוקץ", רס"ן ע'.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

הטקס המרגש מתרחש מדי שנה סמוך ליום בו נהרגו הכלבים הראשונים ביחידה - בפיגוע החטיפה במשגב עם ב-1980. כל היחידה עולה לבית העלמין של הכלבים סמוך לבסיס של היחידה במרכז הארץ מלווים בעשרה לוחמים יחד עם כלביהם כמשמר כבוד.

מתוך טקס האזכרה (צילום: ללא)
מתוך טקס האזכרה | צילום: ללא

"בפריצה נהרגו שני כלבים - סטיב וטומי, ואף חייל או בן ערובה לא נהרג - מלאכת קודש של הכלבים, לוחמים אמתיים", אמר מפקד היחידה סא"ל ג'. "מאחוריי קבורים עשרות סיפורים כאלה, דומים, שונים, אחרים, מיוחדים, שלכולם יש מכנה משותף אחד - לוחמים על ארבע שביצעו את עבודתם נאמנה ומתו בקרב בכדי לסכל טרור".

"בלעדיהם אנחנו כלום" (צילום: ללא)
"בלעדיהם אנחנו כלום" | צילום: ללא

רס"ן ע', מפקד בסיס ההכשרה של היחידה, סיפר על מספר כלבים נוספים שנהרגו במהלך פעילויות מבצעיות. "באסון המסוקים שני לוחמי היחידה נהרגו, מיכה גוטליב והרן פרנס, יחד עם שתי הכלבות לסלי ואמבר", סיפר הקצין הבכיר. "ב-2008 באחד המבצעים בעזה נהרג לוחם עוקץ נדב קודינסקי שהצטרף לכוח של גולני ממטען שהפעילו עליו ועל הכלב שלו דיאבלו שנהרג גם הוא".

מתוך טקס האזכרה (צילום: ללא)
מתוך טקס האזכרה | צילום: ללא

אחת התקריות האחרונות התרחשה בצוק איתן. "אירוע שבו נהרג כלב בשם סולו שהיה בפעילות עם כוח גבעתי", שיחזר רס"ן ע'. "סולו ירד לסרוק מרתף, היה שם מחבל שהפעיל מטען. הכלב והמחבל נהרגו - אבל הכוח של גבעתי ניצל".

"אירוע עצוב במיוחד" (צילום: ללא)
"אירוע עצוב במיוחד" | צילום: ללא

רס"ן ע' מספר כי קבורה של כלב הוא אירוע עצוב במיוחד ביחידה. "כל הלוחמים מגיעים לבית העלמין והלוחם שהיה עם הכלב סופד לו". אמר הקצין וסיכם: "החיבור בין לוחם לכלב שלו הוא החיבור החזק ביותר שקיים".

ביחידת עוקץ, הפועלת בכל גזרות הפעולה של צה"ל משרתים כיום מאות כלבים בתפקידים שונים - החל מאיתור חומרי נפץ ומטענים ועד תקיפה של גורמים עויינים.