הרשויות במלזיה החלו הבוקר (ראשון) לנתח את גופת המהנדס הפלסטיני, ד"ר פאדי אל-באטש, איש חמאס שהועסק כמדען וחוסל סמוך לביתו בבירה קואלה לומפור. משלחת מטעם הנהגת חמאס יצאה למדינה המזרח אסייתית כדי לקחת חלק בחקירת החיסול ולפי ההערכות לא יהיה להם קושי רב לקבל סיוע מהשלטונות שנותנים מחסה ללא מעט אנשי חמאס, לרבות המהנדס שחוסל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס הבוקר לחיסול אל-באטש. בריאיון לגלי צה"ל דחה ליברמן את טענת חמאס לפיה המוסד הישראלי הוא האחראי על הפעולה במלזיה: "תמיד משייכים דברים כאלה אלינו, באותה הצלחה אפשר גם להפיל את זה על ג'יימס בונד. לא חייבים להתייחס לכל אמירה של הנייה. אנחנו מתמקדים במה שקורה בגבולות שלנו. חמאס גם ככה מנסה פעם אחרי פעם להוציא פיגועים בחו"ל אבל נכשל".

בעניין הבאת גופתו של המהנדס לקבורה בעזה אמר ליברמן: "אנחנו לא מכניסים גופות מחבלי חמאס לרצועת עזה. זה אושר על ידי היועמ"ש וגם עבר מבחן חדש. לא נאפשר את העברת גופת המהנדס ממלזיה לקבורה בעזה. עם זאת, אם ינסו להכניס דרך מצרים ומעבר רפיח, אז אין לנו כל כך שליטה על זה, למרות שאתמול בערב העברנו את עמדתנו בצינורות המתאימים".

דבריו של ליברמן מגיעים בתגובה לאיום ששיגר אמש ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה, לפיו המערכה מול ישראל עברה אל מחוץ לשטחים הכבושים. "לאויב יש בוודאות חשבון פתוח עם העם הפלסטיני, במיוחד מפני שהוא מעביר את המערכה לחו"ל", אמר הנייה. "הוא שם לו למטרה מדענים, סטודנטים ופעילים מכל הפלגים".

אל-בטש שחוסל במלזיה (צילום: רויטרס)
אלבטש | צילום: רויטרס
זירת החיסול במלזיה (ארכיון) (צילום: חדשות)
זירת החיסול | צילום: חדשות

לפי עדי ראייה המנהדס נורה בידי שני גברים - מטווח קצר. מיד אחר אחר כך נמלטו האלמונים מהמקום על אופנוע. אל-באטש היה מעורב במספר פרויקטים צבאיים של חמאס בהם פיתוח מערכות הנעה של כלי טיס בלתי מאויישים. הרשויות במלזיה הצהירו כי הן לא פוסלות מעורבות של ארגון ביון זר בחיסולו של האיש. הנייה מצדו ציין שמשלחת חמאס תצא בקרוב לחקור את המקרה על אדמת מלזיה.

אתמול בצאת השבת פנתה משפחת גולדין למתאם השבויים והנעדרים, ירון בלום, למתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב פולי מרדכי, ולמזכירו הצבאי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, תא"ל אליעזר טולדנו, בדרישה כי ממשלת ישראל לא תאפשר להשיב לקבורה בעזה את גופתו של פאדי אלבטש שחוסל הלילה במלזיה.

"השבת הבנים כתנאי לכל החלטה" (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
לאה ושמחה גולדין | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

בפנייתה של משפחת גולדין צוין כי המשפחה מתנגדת נחרצות להחזרת גופתו של אל-באטש לקבורה בעזה כל עוד ארגון חמאס ממשיך להחזיק בחיילי צה"ל, סמ"ר אורון שאול וסגן הדר גולדין, ובאזרחים הישראלים. עוד הוזכר על ידי משפחת גולדין ש"פתיחת סוכת האבלים בעזה, לאחר היוודע דבר מותו של אל-באטש היא עדות ברורה לכך שחמאס מחכה להזדמנות לקיים הלוויה תקשורתית שתהיה אירוע תודעתי שיש למנוע את קיומו כל עוד חמאס מחזיק בחיילי צה"ל ובאזרחים ישראלים בניגוד לדין ההומניטרי הבינלאומי".

ממשפחת גולדין נמסר עוד כי "הבהרנו לכל הנוגעים בדבר שעמדתנו בעניין זה ברורה ונחרצת ושאין להשיב את גופתו של אלבטש לקבורה בעזה. אנו משוכנעים שישראל צריכה לפנות בעניין הזה גם למצרים ולא לאפשר את העברת הגופה של המחבל דרך מעבר רפיח". במקביל, שר החינוך נתפלי בנט הבהיר הערב כי יעלה את הדרישה למנוע את הבאתו לקבורה של המהנדס שחוסל מחר מול ראש הממשלה נתניהו

המידע שאסף המהנדס שחוסל במלזיה

בתיק העבודות של המהנדס, ד"ר פאדי אלבטש, שנמצא היום, נחשפים מאמרים טכנולוגיים שכתב בסוף שנת 2014, שעוסקים בהנעה אלטרנטיבית של כטב"מים (כלי טיס בלתי מאויש), ובמשדרי FM שמסייעים לשלוט בכטב"מים.

על רקע החיסול של אל-באטש, פרשן המקורב לחמאס מבקר את התנהלות הארגון - שלטענתו צריך להצמיד אבטחה לכל אותם מדענים של הארגון שנמצאים בחו"ל ולשקול להשיב לישראל באותה מטבע - כלומר פיגועי חוץ במקומות שבולטים בנוכחות ישראלית.

בחמאס אישרו שאל-באטש הוא איש הארגון. הוא התמחה באלקטרוניקה, אנרגיה חלופית וכלי טיס בלתי מאוישים ואת רוב לימודיו השלים באוניברסיטה בעזה. בארגון גינו בחריפות את החיסול והאשימו את "הידיים הבוגדניות של האויב" שהרגו את "המלומד הפלסטיני שפעל למען המטרה הפלסטינית".

מוחמד אל-באטש, אביו של המהנדס הפלסטיני שחוסל במלזיה, האשים בטלוויזיה המלזית את המוסד הישראלי בחיסול בנו, ולמרות שחמאס אישר שהוא איש חמאס אביו אמר כי "הוא לא היה איש צבא אלא אדם משכיל - הם ראו בו איום".