התינוקת הפלסטינית לילה בן ג'נדור (צילום: חדשות)
התינוקת הפלסטינית לילה בן ג'נדור | צילום: חדשות

פרטים חדשים נחשפים על מותה של התינוקת העזתית לילה אל ג'נדור לפני כחודש שלטענת הפלסטינים מתה משאיפת גז סמוך לגבול עם ישראל: הבוקר (חמישי) הוגש כתב אישום נגד בן דודה של התינוקת, פעיל ארגון חללי אל-אקצה בגין עבירות ביטחון, ובכתב האישום הפעיל מודה - בת דודתו מתה כתוצאה ממחלה בדם, ממנו ככל הנראה סבל גם אחיה, שמת אף הוא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בכתב האישום שהוגש לבית המשפט במחוזי בבאר שבע נגד מחמוד עומר, תושב הרצועה כבן 20, הוא מואשם בשורה של עבירות ביטחונית, בהן חברות בארגון טרור, אימונים צבאיים ופעולה בנשק למטרות טרור, התפרעות, ניסיון להסתננות, ניסיון לפגיעה ברכוש צה"ל וניסיון להצתה המהווים מעשה טרור.

עומר הוא בן-דודה של התינוקת לילה בן ג'נדור, ומכתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד יואב קישון, עולה כי באותו היום הוא השתתף "בצעדת השיבה" מול הגבול באזור סג'עיה. במקום התקהלו כעשרת אלפים מתפרעים, חלקם טיפסו על חומת מעבר גבול קרני וניסו להשחית את השערים של מעבר הגבול.

פרובוקציות בגדר (צילום: רויטרס, חדשות)
הפרות הסדר ב"צעדת השיבה" של חמאס | צילום: רויטרס, חדשות

כאשר השתתף עומר בהפרת הסדר האלימה התקשרה אליו אימו ואמרה לו כי הבת של מרים אחותה מתה. כשהגיע לביתו, נודע לו כי אחייניתו מתה עקב מחלת דם, שככל הנראה דומה למחלה שגרמה למותו של אח אחר של התינוקת, סלים אל ג'נדור, שהלך לעולמו בשנת 2017 בגיל דומה, וכי ההורים אמורים לעבור כתוצאה בדיקות דם.

8,000 שקלים מחמאס כדי להאשים את ישראל

מאוחר יותר נודע לנאשם כי דודתו ובעלה סיפרו לתקשורת כי בתם מתה עקב שאיפת גז מדמיע שפיזרו חיילי צה"ל במהלך ההפגנות באזור הגבול, משום שמנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, שילם להם 8,000 שקלים כדי שיאשימו את צה"ל במותה של התינוקת.

כ-7000 מפגינים לאורך גבול הרצועה (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

אישום נוסף המיוחס לעומר, הוא שהנאשם הצטרף לפעילים נוספים מתנועת המוג'הידין במטרה לחתוך את גדר הגבול, להיכנס לישראל ולשרוף עמדת שמירה בלתי מאוישת של צה"ל, לעשות בידיהם סימן ניצחון, ולצלם את האירוע. תפקידו של הנאשם היה להיות תצפיתן בזמן האירוע.

הנאשם ושניים אחרים יצאו לאזור הגבול, כשהאחרים נושאים עימם מספריים לחיתוך תיל, בקבוק בנזין וכן מצלמה. השלושה הגיעו לגבול אך לא הספיקו להוציא לפועל את תכניתם לאחר שחיילי צה"ל הבחינו בהם ופתחו לעברם באש. הנאשם ואחד הפעילים שהיה עימו נעצרו על ידי צה"ל.

קריקטורה המאשימה את צה"ל בהרג התינוקת (צילום: עמוד הטוויטר של המאייר הפלסטיני Sabaaneh, חדשות)
קריקטורה המאשימה את צה"ל בהרג התינוקת | צילום: עמוד הטוויטר של המאייר הפלסטיני Sabaaneh, חדשות

עוד באותו היום בו מתה התינוקת, משרד הבריאות הפלסטיני הודיע באופן רשמי כי לילה מתה משאיפת גז מדמיע לאחר שהגיעה עם בני משפחתה לאחד ממוקדי העימותים בגבול הרצועה. במהלך יום העימותים נהרגו 60 פלסטינים נוספים מירי כוחות הביטחון, רובם פעילי טרור.

"מה שקרה זה טבח אמיתי נגד אזרחים לא חמושים", אמר באותו היום ד"ר איימן אל סחבאני, מנהל חדר המיון בבית החולים שיפא בעזה. "אלינו לבית החולים הגיעו יותר מ-500 פצועים, אנחנו לא יכולים לטפל בכמות כזו, יש לנו רק 20 מיטות בחדר המיון, חסרות לנו תרופות וציוד רפואי".