צעירים ניסו לחתוך את התלתלית בגבול
צעירים ניסו לחתוך את התלתלית בגבול | צילום:

צה"ל ממשיך להיערך לקראת ההסלמה בגבול רצועת עזה על רקע העברת השגרירות לירושלים וציון אירועי יום הנכבה, כשההערכה היא שעשרות אלפי פלסטינים יצעדו לכיוון גדר המערכת וינסו לחצות אותה. הבוקר (שני) נקטו בצה"ל בכמה אמצעי מניעה, ביניהם הצתת צמיגים בתוך שטח הרצועה, הטלת כרוזי אזהרה ושיטוח עמדות פלסטיניות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ערימות צמיגים שהכינו הפלסטינים הוצתו על ידי צה"ל כדי למנוע את שריפתם במהלך ההפגנות ויצירת מסך עשן. בנוסף, דחפורים שיטחו עמדות של שקי חול שהציבו הפלסטינים כמחסום מפני צלפי צה"ל וכדי שיוכלו לעמוד מאחוריהם ולהשליך בקבוקי תבערה ומטענים לעבר הגדר או כוחות הביטחון.

בסרטון פלסטיני שעלה לרשתות נראה גם רחפן שמפזר חומר בוער שגרם לשריפות באוהלים שהקים חמאס במוקדי ההפגנות לאורך גדר הרצועה. בצה"ל לא התייחסו לאמצעי. בדרום הרצועה התגנבו צעירים שניסו לחתוך את התלתלית והורחקו בירי של צלפים.

צעדת השיבה ברצועת עזה‎ (ארכיון) (צילום: AP, חדשות)
מהומות בגבול הרצועה | צילום: AP, חדשות

הכרוזים שפוזרו על ידי מטוסים הזהירו מפני פגיעה בגדר ומניסיונות לבצע טרור. צה"ל הזהיר את תושבי עזה שלא "לשמש כלי בידי חמאס", והדגיש כי הוא "נחוש להגן על תושבי ישראל וריבונותה".

נוסח אחד הכרוזים הטיל ספק באמינות חמאס ובפעולות הארגון כלפי התושבים ברצועה. "חמאס אמר שהוא הולך לשפר את התשתיות ברצועת עזה - בוצע"?, נכתב. "חמאס אמר שהוא הולך להקים מרכזי רפואה וחינוך חדשים - בוצע"?, "חמאס אמר שהוא ידאג לענייני האזרחים - בוצע"?

אחד הכרוזים שפוזרו (צילום: דובר צה"ל)
אחד הכרוזים שפוזרו | צילום: דובר צה"ל
עשן מיתמר בעקבות הצתת הצמיגים
עשן מיתמר בעקבות הצתת הצמיגים | צילום:

בכרוז נוסף נכתב: "הנכם נוטלים חלק בהפגנות אלימות אשר מסכנות את חייכם. חמאס מנצל אתכם כדי להסתיר את כישלונותיו ומסכן אתכם ואת בני משפחותיכם. צה"ל ערוך לכל תרחיש ויפעל מול כל ניסיון פגיעה בגדר הביטחון או איום כלפי הכוחות או אזרחי ישראל. אל תהיו בובות בידיו של חמאס שמנצל אתכם. היזהרו מפני התקרבות לגדר הביטחון ומפעילי טרור ומפרי סדר הנוקטים באלימות! שמרו על חייכם ותפעלו לבנות את עתידכם!

אזהרה של הפלסטינים לקראת האירועים
אזהרה של הפלסטינים לקראת האירועים | צילום:

ניסיון ערבי להפחית את הנזק

אתמול הגיעה משלחת של ראשי חמאס לקהיר, שם שמעו חבריה אזהרה מהמצרים לפיה אם תהיה מהומה גדולה ישראל תלך לחיסול ראשי חמאס ברצועה. במקביל, חמאס התחיל להרוס את כל העמדות שלו לאורך קו הגבול, עמדות שמנעו בעבר גלישה לגדר. המשמעות היא שהם פותחים את השערים לעימות בין אזרחים לחיילים.

בישראל נערכים למחר. ארכיון (צילום: AP, חדשות)
מהומות בעזה | צילום: AP, חדשות

בצה"ל לא רוצים להביא להרג המוני, אבל בכל מקום שיש סיכון לציוד, לחיילים או לאזרחים, יהיה ירי על מנת לפגוע. מסיתים מרכזיים ייפגעו ברגליים, אחרים ייפגעו על מנת להרוג אותם. אלה ההנחיות שמעידות על רמת המתח. המצב הזה לא הולך להתחיל ולהסתיים מחר אלא שהכוננות תימשך עוד כמה ימים.