לפני כמעט 70 שנים, ב-27 ביוני 1948, השביע דוד בן גוריון - אז ראש הממשלה ושר הביטחון - את ראשי האגפים במטה הכללי והמפקדים הראשיים בצבא ההגנה לישראל. ההשבעה התקיימה במיקום המטה הכללי הראשון - "הגבעה" ברמת גן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מעמד זה צוין היום (שני) על ידי חברי פורום המטה הכללי באותו המקום בדיוק. במהלך היום יתארחו חברי הפורום בבית הספר "בן גוריון", בו ישבו משרדי המטה הכללי הראשון, שם למדו את סיפור המורשת של המקום, העמיקו במשמעות מעמד השבועה ושורשיו וכן חידשו את חתימתם על השבועה במסכת טקסית. לסיום, הצטלמו חברי הפורום במקום ההיסטורי בו הצטלם אותו פורום ראשון לאחר השבעתו.

נוסח השבועה המקורית
נוסח השבועה המקורית | צילום:

"מאז השבעת צה״ל בכ"א בסיוון תש״ח, חוזרת השבועה ומהדהדת בבסיסי צה״ל השונים, באנדרטאות וברחבת הכותל המערבי", אמר באירוע הרמטכ"ל גדי איזנקוט. "היא נאמרת בקולות מגוונים אך נשמעת כקריאה אחידה, המחייבת כל אחד מחיילינו לפעול באומץ לב ובמסירות, בדבקות במטרה ומתוך הכרה בחשיבות משימת ההגנה".

פורום מטכ
פורום מטכ"ל הנוכחי משחזר את התמונה | צילום: דובר צה"ל

איתנה פדן, בתו של הרמטכ"ל הראשון יעקב דורי ז"ל, הוסיפה: "המפקד בכל דרגה הוא מנהיג, מפקד ומחנך. דהיינו עליו להיות מוכן לנהוג את חייליו בקרב ולכן להצטיין באומנות הלחימה אבל יחד עם זאת כל מפקד בכל הדרגות חייב לגלם באופן מוחשי את הרעיון המרכזי שלמענו נקראים אנשים להקריב את חייהם. עליו להגשים בחייו היומיומיים את הערכים שכל אדם בכל חברה מטבע להגשימם והם ערכי היושר והצדק, בכל הופעתו עליו לשמש מופת לאנשיו ולערכים האלה בנוסף על היותו בעל ידיעות מבוססות ומצוינות במקצועו".