דובר צה"ל התיר לפרסם כי 8 מחבלים ניסו אתמול (שני) לחדור לישראל באזור צפון הרצועה בחסות ההפגנות בגבול עזה. מדובר צה"ל נמסר כי לוחמים של יחידת "מגלן" הוקפצו לאזור הדיווח, שם מצאו את המחבלים שהחלו לזרוק לעברם ולעבר מרחב הגדר מטעני צינור ורימונים. כתוצאה מחילופי האש נהרגו כל שמונת המחבלים ולא היו נפגעים בקרב כוחות צה"ל. בתוך כך, כוח צה"ל עצר הערב מספר חשודים שניסו לחדור לשטח ישראל בחסות ההפגנות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במסגרת הניסיון של כוח מגלן אתמול להרחיק את המחבלים מהגדר, נעשה שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. בתגובה לכך, פתחו המחבלים בירי לעבר הכוח, שהשיב אש לעבר המחבלים. עוד נמסר מדובר צה"ל כי בהמשך לפעילות הכוח, בוצעה גם תקיפה באמצעות טנק וכלי טיס לעבר עמדות חמאס בצפון הרצועה.

האמל"ח שנמצא על גופות המחבלים (צילום: דובר צה"ל)
האמל"ח שנמצא על המחבלים | צילום: דובר צה"ל
ניסיון פריצת הגדר בעזה‎ (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל
ניסיון פריצת הגדר בעזה‎ (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל

ניסיון הפיגוע אירע בשעות אחר הצהריים בחסות עשרות אלפי המפגינים ששהו במרחב הגדר. שתי חוליות של 4 מחבלים התמקמו מול הגדר: חוליה אחת במרחק 30 מטר והשנייה 170 מטר ממנה.

"הלוחמים פעלו בצורה מקצועית"

כאשר סיור של צה"ל עבר על הגדר, פתחה החוליה הקרובה יותר באש לעבר החיילים, והמפגינים שהיו סביבם נמלטו. באותו הרגע הם נחשפו. אז ניסו המחבלים להסתער לכיוון הגדר - וספגו את התגובה מלוחמי מגלן. כתוצאה מהירי נהרגו מחבלים. במקביל, נפתחה אש גם מהחוליה השנייה. במקום התפתחו חילופי אש ונהרגו עוד 4 מחבלים.

צעדות השיבה בעזה (ארכיון) (צילום: חדשות)
ניסיון פיגוע בחסות המפגינים | צילום: חדשות

מפקד פלגת הלוחמים ביחידת "מגלן" שיחזר את הדרמה: "אתמול, במהלך הפרת סדר המונית ואלימה שכללה הבערת צמיגים, זריקת מטעני צינור ויידוי אבנים, אנחנו מזהים ירי לעבר הכוח שלנו ומבינים שפעילי חמאס חמושים הם אלה שמבצעים את הירי. בעקבות הירי של המחבלים, ההמון מתפזר לחלוטין ואני נותן פקודה לפתוח באש. לוחמי הפלגה מבצעים ירי מדויק. הלוחמים פעלו בצורה מקצועית עם הרבה מאד אומץ לב ודיוק, וסיכלו פיגוע ירי משמעותי לעבר כוחותינו".

הלוויה של אחד ההרוגים בעזה (צילום: רויטרס)
הלוויות ההרוגים ברצועת עזה | צילום: רויטרס

צה"ל ושב"כ: לפחות 24 מההרוגים אתמול - מחבלים‎

בתוך כך, הערב עצר כוח צה"ל חשודים שניסו לחדור לשטח ישראל בחסות הפרת סדר אלימה בצפון הרצועה. דובר צה"ל מסר כי החשודים זוהו על ידי הכוחות לכל אורך תנועתם ומעצרם בוצע בסמוך לגדר המערכת. הם הועברו לחקירת כוחות הביטחון.

ובמקביל, בהמשך לתיעודים השונים של ניסיונות הפיגוע ועל רקע הביקורת שנשמעת בעולם ביממה האחרונה בגנות ההרג של 61 פלסטינים ופציעתם של יותר מ-2,700, במערכת הביטחון חשפו היום מידע חדש על זהות חלק מההרוגים. בהודעה משותפת שפרסמו צה"ל ושב"כ נמסר כי קצת פחות ממחצית מההרוגים בעימותים אתמול הם מחבלים.
 

הפגנות גם ברמאללה (צילום: רויטרס)
גם ברמאללה‎: עימותים לרגל "הנכבה" | צילום: רויטרס

הכוננות נותרה בגבול עזה (צילום: החדשות)
הכוננות בישראל נמשכת | צילום: החדשות

"לאחר בדיקת צה"ל ושב"כ עד כה, לפחות 24 מחבלים בעלי רקע פח"עי נהרגו במהלך הפרות הסדר האלימות שהתקיימו אתמול", נמסר בהודעה המשותפת. "רוב ההרוגים משויכים לארגון הטרור חמאס וחלקם לארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי".

גם היום: ההפגנות בגדר נמשכות

בשעות אחר הצהריים התחדשו המהומות לאורך גדר המערכת בגבול רצועת עזה, שם מתקהלים כאלף פלסטינים בשישה מוקדים שונים. מדובר בצמצום משמעותי בהיקף המפגינים וברמת האלימות ביחס לאתמול, לאחר שבשעות הערב קופלו חלק מהמאהלים במוקדי ההפגנות - בהוראת חמאס. בצה"ל הוסיפו כי עד כה לא נרשמו אירועים חריגים.
 

כ-7000 מפגינים לאורך גבול הרצועה (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

שרפה מבלון תבערה (צילום: אלי כהן דובר כבאות מחוז דרום, חדשות)
גם טרור העפיפונים נמשך אתמול | צילום: אלי כהן דובר כבאות מחוז דרום, חדשות

במקביל, מתקיימות הפרות סדר אלימות ב-18 מוקדים ברחבי יהודה ושומרון, בהם משתתפים כ-1,300 מפגינים שמיידים אבנים ומשליכים בקבוקי תבערה לעבר כוחות הביטחון וכן מבעירים צמיגים. כלי תקשורת ברצועה דיווחו כי עד כה נהרג אדם אחד מאש צה"ל במרכז הרצועה, אחמד מחמוד ע'ראב, בן 51.

"הכוחות מגיבים באמצעים לפיזור הפגנות וערוכים לתרחישים שונים", נמסר בצה"ל. גם בלבנון נערכת "צעדת שיבה" לרגל "יום הנכבה", אולם המפגינים צועדים באזור הבופור ולפי שעה לא נראה שהם מתקרבים לגבול עם ישראל.