בחסות הפרות הסדר ההמוניות בגבול הרצועה, שלושה מחבלים ניסו לפגוע אתמול (שני) בכוח גבעתי - כך מסר הערב דובר צה"ל, שהוסיף כי החוליה גם הניחה מטענים על הגדר. צלפים של יחידה מיוחדת שהוצבו במרחב ירו בהם והרגו את שלושת החמושים. משרד הבריאות בעזה דיווח כי שני פלסטינים נהרגו היום מאש צה"ל בגבול הרצועה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עוד נמסר כי מיד לאחר ההיתקלות, הגיעה למקום קבוצת נשים במטרה לפנות את גופות המחבלים, וכוחות צה"ל לא ביצעו ירי לעברן, למרות שלאחר מכן הבינו הכוחות שחלק מהנשים היו למעשה פעילות של ארגון חמאס. בנוסף, כוח צה"ל עצר הערב מספר חשודים שניסו לחדור לשטח ישראל בחסות ההפגנות.

תמונת ארכיון (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
נסיונות פגיעה בגדר המערכת | צילום: דובר צה"ל, חדשות

"כבר בשעות הבוקר אנחנו מבינים שאנחנו הולכים לאירוע אחר אל מול היערכות אחרת של האויב וגודל האירוע", שחזר רב סרן כ', מפקד פלוגה בחטיבת גבעתי: "בשעות אחר הצהריים הגיעה חוליית מחבלים לעבר הגדר, החולייה ראוי לציין הגיעה בחסות ההמון, נשים וילדים. החוליה שהגיעה לגדר חותכת את הגדר, מבצעת הרס בתשתיות ואף מבצעת זריקת מטענים לעבר כוחותינו. חוליה שלנו מבצעת ירי מדויק לאחר הפללה של המחבלים, וכאן ראוי לציין את חדות הלוחמים הדיוק, וההבחנה בין מפגין למחבל".

בתוך כך, צה"ל מסכם את אירועי "יום הנכבה" בעזה ובגדה. לאורך גדר המערכת ברצועת עזה, נמצאים כעת כ-4000 מפרי סדר שמצויים בחמישה מוקדים. הם משליכים בקבוקי תבערה לעבר הגדר ולעבר כוחות צה"ל ומבעירים צמיגים מתוך כוונה להבעיר שריפות בשטח ישראל ולפגוע בכוחות. "כוחות צה"ל מגיבים באמצעים לפיזור הפגנות ובירי, ופועלים בהתאם להוראות הפתיחה באש", נמסר.

הפרות הסדר האלימות בגבול רצועת עזה‎ (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל
הפרות סדר בגבול עזה (ארכיון) (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
צילום: דובר צה"ל, חדשות

בנוסף, מתקיימות הפרות סדר אלימות ב-14 מוקדים ברחבי יהודה ושומרון בהשתתפות 700 פלסטינים, המיידים אבנים ומשליכים בקבוקי תבערה לעבר כוחות הביטחון, שמגיבים באמצעים לפיזור הפגנות וערוכים לתרחישים שונים.

כך סיכלו לוחמי מגלן פיגוע חדירה אתמול

למרות הטענות הפלסטיניות שמדובר בהפגנות שאינן אלימות, צה"ל פרסם היום תיעוד של ניסיון פיגוע חדירה נוסף בחסות הפרות הסדר. לוחמים של יחידת "מגלן" מצאו את המחבלים, שהחלו לזרוק לעברם ולעבר מרחב הגדר מטעני צינור ורימונים.

כתוצאה מחילופי האש נהרגו כל שמונת המחבלים ולא היו נפגעים בקרב כוחות צה"ל.  שתי חוליות של 4 מחבלים התמקמו מול הגדר בשעות אחר הצהריים. חוליה אחת במרחק 30 מטר והשנייה 170 מטר ממנה.

האמל"ח שנמצא על גופות המחבלים (צילום: דובר צה"ל)
האמל"ח שנמצא על גופות המחבלים | צילום: דובר צה"ל
ניסיון פריצת הגדר בעזה‎ (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל

כאשר סיור של צה"ל עבר על הגדר, פתחה החוליה הקרובה יותר באש לעבר החיילים, והמפגינים שהיו סביבם נמלטו. באותו הרגע הם נחשפו. אז ניסו המחבלים להסתער לכיוון הגדר - וספגו את התגובה מלוחמי מגלן. כתוצאה מהירי נהרגו מחבלים. במקביל, נפתחה אש גם מהחוליה השנייה. במקום התפתחו חילופי אש ונהרגו עוד 4 מחבלים.

אלפי מפגינים היום בגבול הרצועה (צילום: רויטרס‎)
אלפי מפגינים היום בגבול הרצועה | צילום: רויטרס‎

מפקד פלגת הלוחמים ביחידת "מגלן" שיחזר את הדרמה: "אתמול, במהלך הפרת סדר המונית ואלימה שכללה הבערת צמיגים, זריקת מטעני צינור ויידוי אבנים, אנחנו מזהים ירי לעבר הכוח שלנו ומבינים שפעילי חמאס חמושים הם אלה שמבצעים את הירי. בעקבות הירי של המחבלים, ההמון מתפזר לחלוטין ואני נותן פקודה לפתוח באש. לוחמי הפלגה מבצעים ירי מדויק. הלוחמים פעלו בצורה מקצועית עם הרבה מאד אומץ לב ודיוק, וסיכלו פיגוע ירי משמעותי לעבר כוחותינו".