ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) בפתח ישיבת סיעת הליכוד כי אסור לעולם להסכים להמשך ההתבססות הצבאית של אירן בסוריה: "העמדה שלנו ברורה - אנחנו מאמינים שאין מקום לשום נוכחות אירנית צבאית בשום חלק בסוריה". הדברים מהדהדים את קריאתו של שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב לפיה רק צבא סוריה צריך להיות נוכח בגבול הדרום.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

נתניהו הוסיף כי "הדברים האלה כמובן משקפים לא רק את עמדתנו, אני יכול לומר בבטחה שהם משקפים גם עמדות של אחרים במזרח התיכון וגם מחוץ למזרח התיכון. זה יהיה המוקד המרכזי של הדיונים שם".

כוחות של צה"ל בגבול סוריה, ארכיון (צילום: רויטרס)
טנקים של צה"ל בגבול סוריה, ארכיון | צילום: רויטרס

בהמשך עדכן ראש הממשלה את חברי סיעתו כי בשבוע הבא ייצא לביקור מדיני באירופה, שם ייפגש עם מנהיגי צרפת, גרמניה ובריטניה. "אדון איתם על בלימת השאיפות הגרעיניות של אירן וגם על בלימת ההתפשטות של אירן במזרח התיכון", אמר נתניהו, לקראת פגישותיו עם הנשיא מקרון, הקנצלרית מרקל ועם ראש הממשלה מיי. "בפגישה איתם אציג את הדברים שחיוניים לביטחון ישראל. אציג בצורה הברורה את העמדות שלנו, אנחנו כבר מנוסים - היו שנים שעמדנו לבד מול שני האיומים הללו והמצב השתנה לטובה".

על רקע ההתבטאות של לברוב, שר הביטחון אביגדור ליברמן ייצא ביום רביעי לביקור ברוסיה, בהזמנת שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו. ליברמן ומקבילו ייפגשו במשרד ההגנה הרוסי במוסקבה יחד עם ראש אמ"ן ובכירים במשרד הביטחון.

רוסיה: רק צבא אסד בדרום סוריה

קודם לכן שיגר שר החוץ הרוסי לברוב מסר מפתיע למשטר בטהרן, לפיו "רק צבא אסד צריך להיות נוכח בגבול הדרומי של המדינה". לברוב התייחס בדבריו למשולש הגבולות עם ירדן וישראל - כך לפי הדיווח בסוכנות הידיעות RIA. לברוב אמר כי הוא מקווה שהדיווחים על נסיגת הכוחות האמריקניים מבסיס אל-טנף יתממשו: "לנוכחות הצבאית הזו אין שום הגיון מנקודת מבט צבאית". לברוב ציין כי רוסיה הדגישה בפני ארה"ב כי המצב הקיים בשטח לא תואם לסיכומים על מניעת הסלמה בדרום סוריה.

"כמובן שכל הכוחות שאינם של צבא סוריה צריכים לסגת מהאזור על בסיס הדדי, זה צריך להיות תהליך דו צדדי. המצב בו רק כוחות של צבא סוריה יוצבו בצידו הסורי של הגבול עם ישראל - זו צריכה להיות התוצאה של התהליך".

דבריו של לברוב מגיעים על רקע התיאום הביטחוני והפגישות הרבות בין נתניהו לפוטין - כמו גם התקיפות המיוחסות לישראל. שר החוץ הרוסי אמר את הדברים במהלך מסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו ממוזמביק.

ירדן: עוקבים אחר האירועים

מקור משפטי בכיר בירדן התייחס לדברי לברוב ואמר כי ארצו נמצאת במגעים עם ארה"ב ורוסיה סביב המצב בדרום סוריה: עוד הדגיש המקור הירדני כי הממלכה ההאשמית "עוקבת אחר ההתפתחויות" בדרום סוריה: "אנחנו מוכנים להגן על האינטרסים והביטחון הלאומי".

לדברי הבכיר, הצדדים מסכימים כי "חשוב לשמר את אזור אי ההסלמה". המקור המשפטי ציין כי ירדן מאמינה שעצירת המלחמה באזור מפגש הגבולות "ייצרה הפסקת אש שהחזיקה הכי טוב בכל סוריה".

רק לפני יממה ספגה הנוכחות הרוסית על אדמת סוריה מכה נוספת, כאשר ארבעה אנשי צבא רוסיה נהרגו בעימותים בדיר א-זור במזרח המדינה, במהלך קרב עם עשרות חמושים. בין ההרוגים היו שני יועצי צבא רוסים שהוגדרו בכירים, ומהצד השני נהרגו 43 לוחמים חמושים.