בתקופה האחרונה נשמעים קולות שמעלים ספקות ביכולתן של נשים לשרת כלוחמות בצה"ל. גם כאן שמענו את האמירות נגד גיוס נשים לצבא ושילובן בתפקידים מבצעיים. לפני חודש סיימו סגן שירה, סגן אור וסגן אופיר את קורס החובלים היוקרתי, והיום הן כבר תפסו פיקוד על ספינת הטילים - שם לא מבחינים בין קצין לקצינה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כשחושבים על ספינות שיורות פגזים עולה תמונה של הלוחם הימי, החובל, הגבר, אבל כבר 18 שנה שעל הסטילים מוצבות גם קצינות. "ידעתי שאני רוצה להיות לוחמת וידעתי שאני רוצה להיות מפקדת", סיפרה החובלת, סגן אור נתנזון. סגן אופיר חורי המשרתת כחובלת אמרה כי "מבחינתי מה שאני עושה זה הדבר הכי נשי שיש".

אני מלוכלכת בגריז וזה הכי נשי שיש" (צילום: החדשות)
אני מלוכלכת בגריז וזה הכי נשי שיש" | צילום: החדשות

ב"אחיסופה" נוכחות נשית היא דבר שבשגרה וניתן לראות את הנשים שסיימו בדיוק את קורס החובלים ניצבות בים. "בקורס חובלים האחרון היו 70 גברים וסיימו קצת פחות מ-25. אצל הנשים מתחילות 10 ומסיימות 3, זה עדיין מיעוט אבל אני מאמין שבעתיד נראה את המגמה גדלה", הסביר סא"ל אלי סוחולצקי, מפקד בית הספר לחובלים.

שירה קליגר רוב חייה ניגנה בחצוצרה והתלבטה האם ללכת לקרבי או לתזמורת צה"ל. החשש שלה היה הקושי הפיזי: "בכל דבר יש מגבלות פיזיות כמו שבאולימפיאדה יש מקצה נשים ומקצה גברים אז בצבא גם", הסבירה קליגר. בחודש שעבר הן עשו זאת - במסדר סוף קורס החובלים היוקרתי עמדו שלושת הבנות שעברו את הקורס וקיבלו את התואר הנחשק: "חובלת". האלוף אלי שרביט, מפקד חיל הים הקריא את שמות השלוש והוסיף: "עצמתה של חברה נמדדת ביכולתיה לנצל את ההון האנושי שלה בלי גבולות מגדריים".

"ידעתי תמיד שאני רוצה להיות לוחמת" (צילום: החדשות)
"ידעתי תמיד שאני רוצה להיות לוחמת" | צילום: החדשות

"היא מצוינת וקשוחה כשצריך"

היום כל אחת מהן מוצבת בספינה משלה שירה קליגר היא קצינת לוחמה אלקטרונית, אופיר חורי ואור נתנזון הן סגניות קצין הנשק. "התחום שלי הוא הנשק, מטווחים, החזקה של הנשק ועבודה עם מסוקים", מסבירה סגן נתנזון. "היא מצוינת וקשוחה כשצריך, היא מדהימה ומקצועית מאוד" הסביר סמל איתן רוזנטל.

נתנזון מספרת שאינה מרגישה את הבחילות מהתנודות:. "לקח לי זמן להתרגל, היה קשה אבל הייתי קילרית ועברתי את זה". ואיך הן מתקבלות בחיל? "מן הסתם כשמגיעה בחורה שהיא המפקדת יש הרמת גבה", הסביר סמל גל רובינשטיין, "בסופו של דבר היא נכנסת איתנו למטבח, היא בהפלגות, היא יצירתית, זה דברים שגבר לא יכול לחשוב עליו".

בזמן שעל היבשה נשמעים קולות קיצוניים הקוראים לא לשלב נשים בלוחמות בצה"ל מסבירות החובלות כי הן לא מבינות את האמירות הללו. "אני לא רואה שום סיבה לא לפתח משפחה וזוגיות", הסבירה קליגר. נתנזון הדגישה: "אני אישה בספינה ואני בסביבה גברית ואני מתפתחת ומתחספסת מזה. ושכל אחד יעשה מה שהוא מאמין בו".

מתוך 10 נשים מסיימות 3" (צילום: החדשות)
מתוך 10 נשים מסיימות 3" | צילום: החדשות

"אני מלוכלכת בגריז והידיים שלי שחורות והציפורניים שלי שחורות, ולמרות זאת זה הכי אישה שלי והכי אמיתית עם עצמי", הסבירה סגן חורי. לחובלות לא אכפת מהסערות שמתרחשות על האדמה - אותן מעניין הים. אף אחד על הסטי"ל לא מבחין בהבדל בין קצין לקצינה ואולי, אחרי 18 שנה, כדאי שייקחו מהחיל הזה דוגמה.