התחממות ביטחונית בצפון: כלי תקשורת בסוריה דיווחו אמש (שלישי) על סדרה של תקיפות נגד מטרות אירניות באזור דמשק. על פי הדיווחים במדינה, מטוסי קרב של צה"ל הפציצו מחסני טילים אירניים בבסיס אלכסוה של צבא סוריה. לפי דיווח נוסף, הותקפה גם שיירה באזור שככל הנראה הובילה טילי קרקע-קרקע מוכנים לשיגור לעבר ישראל. סוכנות הידיעות הסורית: "השמדנו שני טילים ישראליים שנורו על אלכסוה מדרום לדמשק". בעת הדיווחים, ישב שר הביטחון ליברמן בקריה בתל אביב וקיים התיעצויות ביטחוניות. הוא אף שוחח עם מקבילו האמריקני ועדכן אותו בהתפתחויות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לדף הפייסבוק שלנו

ככל הנראה, התקיפה של צה"ל היא פעולת מנע בעקבות זיהוי כוונה אירנית לבצע שיגור טילים לעבר ישראל. הדיווחים בסוריה מייחסים לישראל תקיפה של לפחות חמש מטרות בדרום המדינה וברמת הגולן הסורית ובהן מחסני טילים ושדה תעופה שהופצץ בעבר על ידי האמריקנים.

בעקבות זיהוי "תנועות חריגות" בצה"ל הורו מוקדם יותר הערב לפתוח את המקלטים ברמת הגולן והודיעו: "יש להמשיך ולהישמע להוראות שיימסרו על ידי צה"ל ככל שיידרש". ראשי הרשויות קיבלו הודעה מוקדמת על ההנחייה ונערכו אליה.

פיצוצים בבסיס אירני בסוריה (צילום: טוויטר)
פיצוצים בבסיס אירני בסוריה | צילום: טוויטר

על רקע שורת זיהויים חריגים בקרב הכוחות האירניים בסוריה, אמרו בצבא, הוחלט לחדד את הנחיות ההתגוננות במרחב רמת הגולן ולהנחות את הרשויות על פתיחת מקלטים. למרות ההודעה של דובר צה"ל על הכנת המקלטים רק ברמת הגולן, גם בכרמיאל ובצפת החליטו - על דעת עצמם - לפתוח את המקלטים בעיר. במקביל הושלמה פריסה של יכולות הגנה וקיימת מוכנות גבוהה של כוחות צה"ל לתקיפה. "צה"ל ערוך ומוכן למגוון תרחישים ומזהיר כי כל פעולה כנגד ישראל תענה בתגובה חריפה", הוסיפו בצבא.

בצה"ל אף גייסו באופן נקודתי ומצומצם חיילי מילואים ממערך ההגנה האווירית, מאגף המודיעין ופיקוד העורף ושר הביטחון ליברמן קיים התייעצויות ביטחוניות בקריה בתל אביב. בהנחיית הצבא: טיולים של משרד החינוך שתוכננו לרמת הגולן מחר בוטלו.

תוקפים בסוריה? מטוסי חיל האוויר (ארכיון) (צילום: AP)
תוקפים בסוריה? מטוסי חיל האוויר (ארכיון) | צילום: AP

רשת CNN דיווחה הערב כי מקורות צבאיים אמריקניים הביעו חשש כי אירן על סף תקיפה כנגד ישראל. בדיווח נמסר כי הגורמים בפנטגון לא ציינו היכן להערכתם תתבצע התקיפה האירנית.