אירן ממשיכה לאיים כי תגיב בחריפות על התקיפה שיוחסה לישראל בסוריה בשבוע שעבר ובה נהרגו מספר בכירים אירנים. באירן לא שוללים את האופציה שהתגובה תגיע ישירות מאדמת סוריה, אבל ההערכה היא שהיא תוכל להגיע במקומות נוספים בעולם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ההערכה היא שהתגובה תגיע באמצעות גיס "אל קודס" של משמרות המהפכה האירניים והעומד בראשו - קאסם סולימני. לכאורה האירנים היו מעדיפים להגיב במתקפה מאדמת סוריה, אך יחסית לאפשרויות שלהם לבצע פעולות ברחבי העולם, הכוח בסוריה אינו חזק מספיק.

הפרסום ב"ניו יורק טיימס" לפיו בכיר ישראלי הודה בתקיפת אנשי צבא אירנים מעלה את רמות המתיחות - ומגביר את הסבירות שאירן לא תעבור בשקט על התקיפה. בישראל שומרים על כוננות גבוהה ודריכות בגבולות סוריה ולבנון - אך לא שוללים כאמור, את האפשרות שהנקמה האירנית אכן תגיע בסופו של דבר במקומות אחרים בעולם.

גם ראש הממשלה נתניהו התייחס היום במהלך הוועידה השנתית של קרן היסוד לתקיפה המיוחסת לישראל. "מייסדי הציונית המודרנית לא אמרו כי המתקפות על העם היהודי יחדלו כשנקים מדינה יהודית, הם אמרו שנוכל להגן על עצמנו ממתקפות אלה - וזה בדיוק מה שמדינת ישראל עשתה", טען. "היא שיקמה את יכולת העם היהודי להגן על עצמנו, בעצמנו, כנגד כל איום. ואנחנו חזקים כפי שלא היינו מעולם".

במקביל להודעות האירניות, איברהים אל עמין, עורך עיתון "אל עכבר" הלבנוני שמקורב לחיזבאללה, התווה היום את אופי התגובה האירנית, שלטענתו, תגיע בקרוב.

סגנו של נסראללה: "ההנחה - התגובה מתוך סוריה"

"אירן החליטה שמי שיגיב כלפי האויב הישראלי יהיו צבא אירן או משמרות המהפיכה", נכתב בטור הפרשנות שלו בעיתון. "הם יפגעו בצבאו באותו ההיקף ואולי אף יותר. אנו לא נאלץ להמתין לתגובה זמן רב, וזירת (התגובה) תהיה בפלסטין וסביבותיה. אירן תבצע את המשימה בעצמה. לשם כך היא לא זקוקה לבן ברית שיפעל במקומה". המסר הזה נשמע מוכר לאחר שרק השבוע מזכ"ל החיזבאללה חסן נסראללה נאם והשמיע מסרים דומים וטען שישראל נכנסתה לעימות ישיר עם חיזבאללה.

היה על הכוונת? נסראללה (צילום: רויטרס, חדשות)
עימות ישיר עם חיזבאללה, נסראללה (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

סגנו של חיזבאללה נעים קאסם, התבטא היום גם הוא בנוגע לתגובה האירנית וטען כי היא עוד תגיע - דווקא על אדמת סוריה. "צריכה להיות תגובה כלשהי של אירן על ההרג המכוון ב-T4 כדי למנוע מישראל לקבוע כללי משחק חדשים בסוריה", אמר. "כיוון שהבעיה היא בתוך סוריה, ההנחה היא שהתגובה תהיה מתוך סוריה. אשר לפרטים, לגבולות ולעיתויה של התגובה- אלה דברים שיקבעו האיראנים".

בתוך כך, שר הביטחון ליברמן התייחס היום במהלך הרמת כוסית לכבוד יום העצמאות עם חברי פורום מטכ"ל למציאות הביטחונית המורכבת עמה מתמודדת ישראל: "אל מול אתגרים מורכבים ולא סימטריים, המטה הכללי, יחד עם גופי הביטחון הנוספים במדינת ישראל, ידע לתת מענה נכון ומדויק ויאפשר לעם ישראל לנהל את חייו בביטחון וברוגע".

ליברמן ופורום מטכ"ל, היום (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
ליברמן ופורום מטכ"ל, היום | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

"יחד עם זאת, מולנו מתגבשת מציאות חדשה: צבא לבנון בשת"פ עם חיזבאללה, צבא סוריה, המיליציות השיעיות בסוריה ומעליהן איראן- כולם הופכים לחזית אחת נגד מדינת ישראל", פירט שר הביטחון. "חזית הצפון. זהו אתגר אסטרטגי מן המעלה הראשונה, שמחייב את כולנו, צה"ל וכלל מערכות הביטחון, להעלות מדרגה נוספת ולחזק עוד יותר את ההיערכות והמוכנות".