צילום ארכיון (צילום: אריאל חרמוני / פלאש 90, חדשות)
אוסר על קצינים לנכוח בדיון הרגיש. ליברמן | צילום: אריאל חרמוני / פלאש 90, חדשות

פרסום ראשון: רק בשבוע שעבר פורסם ב"מהדורה המרכזית" תחקיר שמראה כיצד מערכת הביטחון זלזלה באזהרות של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת על קיומו של כור גרעיני בסוריה. כעת מתברר שממש בימים אלה מתנהל עימות חריף וחריג שבמהלכו מחרימה מערכת הביטחון דיונים סודיים בכנסת המתריעים על סיכון ביטחוני משמעותי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המחלוקת החלה לפני ארבעה חודשים, אז חברי הכנסת עפר שלח (יש עתיד) ועמר בר-לב (המחנה הציוני), העומדים בראש שתי ועדות משנה חשאיות של ועדת החוץ והביטחון, החלו להביע דאגה רבה מפני "נושא ביטחוני רגיש הנוגע למוכנות צה"ל למלחמה הבאה בחזית הצפונית". שתי הוועדות בראשותם ניסו במשך החודשים האחרונים לזמן קצין בכיר מאוד וגורמים נוספים לדיון בנושא, אלא שלהפתעתם, אחרי מגעים ממושכים הצבא הודיע שלא יתייצב לדיון שהתקיים ביום שלישי שעבר, בהנחיית שר הביטחון אביגדור ליברמן.

ההסבר של ליברמן הוא שההיעדרות נבעה מכך שהנושא עדיין מצוי בתהליך גיבוש, אך שלח ובר-לב ראו זאת כהצעה לכנסת לדון בתקציב המדינה אחרי שהוא אושר. באותו יום של הישיבה, שהתקיימה בהרכב חסר, החליט בר-לב לשלוח מכתב זועם ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין וליו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ אבי דיכטר.

"אני מבקש להביא לידיעתכם אירוע חריג שעניינו אי התייצבותם של נציגי משרד הביטחון וצה"ל בדיון בוועדת המשנה של ועדת החוץ והביטחון למוכנות ולביטחון שוטף וזאת על אף שיח ארוך והתכתבויות בנושא", כתב ח"כ בר-לב. "הדיון עסק בסוגיה ספציפית הנוגעת לגזרה הצפונית ולא תפורט במכתב זה מפאת סודיות הנושא. במכתב שנשלח אליי נמסר כי מבחינת משרד הביטחון, הדיון לא יתקיים. אני רואה התנהלות זו בחומרה רבה, שכן היא פוגעת פגיעה קשה ביכולת הפיקוח של הכנסת על הממשלה".

עוד כתב בר-לב: "אי התייצבות נציגי משרד הביטחון וצה"ל לדיונים בסוגיה האמורה, על אף היענות הוועדה לדחות את קיום הדיונים מספר פעמים, אינה מקובלת עליי ואני סבור כי על הכנסת לומר את דברה בנושא. בשל האמור לעיל, אני מבקש לכנס בדחיפות ישיבה בראשותכם, לשם גיבוש עמדה בנושא".

בעקבות המכתב התקיימה פגישה בין אדלשטיין, דיכטר והשר ליברמן, שלא העלתה פתרון. משר הביטחון נמסר בתגובה: "ליברמן פועל על פי הנהלים הקיימים מאז ומעולם. ההדלפה שיוצאת מהמקום שאמור להיות קודש הקודשים של שומרי הסוד היא עוד סיבה לזהירות ששר הביטחון מחויב לנקוט".

ח"כ עמר בר-לב מסר: "לאחר דחיות חוזרות ונשנות של דיוני ועדת המשנה בנושאי ביטחון אקטואליים ודחופים, נקבע לפני כשבוע דיון נוסף אליו לא התייצבו קציני צה"ל בהוראת שר הביטחון. התנהלות זו של השר פוגעת ביכולתה של ועדת המשנה לפקח ולבקר את מערכת הביטחון, מעקרת את עבודתה ובכך פוגעת בביטחון המדינה ובאופיו של המשטר הדמוקרטי בישראל. לפיכך, שר הביטחון מכריז נפקדות הלכה למעשה, מתחמק ממתן דיווח ופוגם במוכנות צה"ל למלחמה".

ח"כ עפר שלח הוסיף: "ועדת החוץ והביטחון היא שומר הסף העיקרי ביותר, ולעיתים היחיד, של הדברים החשובים ביותר בישראל. הניסיון לפגוע בעבודתה הוא פגיעה של ממש בביטחון. לא ניתן לזה לקרות".