כוחות של צה"ל בגבול סוריה, ארכיון (צילום: רויטרס)
טנקים של צה"ל בגבול סוריה, ארכיון | צילום: רויטרס

הקרב על הנוכחות האירנית בסוריה: שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב שיגר היום (שני) מסר מפתיע ואמר כי "רק צבא אסד צריך להיות נוכח בגבול הדרומי של המדינה". שר החוץ הרוסי התייחס בדבריו למשולש הגבולות עם ירדן וישראל - כך לפי הדיווח בסוכנות הידיעות RIA. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס במרומז לעמדה הרוסית ואמר כי ישראל אינה לבדה באמונה שאין שום מקום לנוכחות אירנית בסוריה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לברוב אמר כי הוא מקווה שהדיווחים על נסיגת הכוחות האמריקניים מבסיס אל-טנף יתממשו: "לנוכחות הצבאית הזו אין שום הגיון מנקודת מבט צבאית". לברוב ציין כי רוסיה הדגישה בפני ארה"ב כי המצב הקיים בשטח לא תואם לסיכומים על מניעת הסלמה בדרום סוריה.

"כמובן שכל הכוחות שאינם של צבא סוריה צריכים לסגת מהאזור על בסיס הדדי, זה צריך להיות תהליך דו צדדי. המצב בו רק כוחות של צבא סוריה יוצבו בצידו הסורי של הגבול עם ישראל - זו צריכה להיות התוצאה של התהליך".

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב (צילום: רויטרס, חדשות)
לברוב, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

רה"מ: אין מקום לשום נוכחות אירנית בסוריה

ראש הממשלה בנימין נתניהו עדכן בישיבת סיעת הליכוד כי ייפגש בשבוע הבא עם נשיא צרפת וראשת ממשלת בריטניה: "אני אדון איתם על בלימת השאיפות הגרעיניות של אירן וגם על בלימת ההתפשטות של אירן במזרח התיכון. אני אציג בצורה הברורה את העמדות שלנו, אנחנו כבר מנוסים - היו שנים שעמדנו לבד מול שני האיומים הללו והמצב השתנה לטובה".

"בפגישה איתם אציג את הדברים שחיוניים לביטחון ישראל", הוסיף. "בעניין סוריה, העמדה שלנו ברורה - אנחנו מאמינים שאין מקום לשום נוכחות אירנית צבאית בשום חלק בסוריה. והדברים האלה כמובן משקפים לא רק את עמדתנו, אני יכול לומר בבטחה שהם משקפים גם עמדות של אחרים במזרח התיכון וגם מחוץ למזרח התיכון. זה יהיה המוקד המרכזי של הדיונים שם".

נתניהו. קורא ללכידות (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
"אין מקום לנוכחות אירנית בסוריה". נתניהו | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

ירדן: עוקבים אחר האירועים

דבריו של לברוב מגיעים על רקע התיאום הביטחוני והפגישות הרבות בין נתניהו לפוטין - כמו גם התקיפות המיוחסות לישראל. שר החוץ הרוסי אמר את הדברים במהלך מסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו ממוזמביק.

מקור משפטי בכיר בירדן התייחס לדברי לברוב ואמר כי ארצו נמצאת במגעים עם ארה"ב ורוסיה סביב המצב בדרום סוריה: עוד הדגיש המקור הירדני כי הממלכה ההאשמית "עוקבת אחר ההתפתחויות" בדרום סוריה: "אנחנו מוכנים להגן על האינטרסים והביטחון הלאומי".

לדברי הבכיר, הצדדים מסכימים כי "חשוב לשמר את אזור אי ההסלמה". המקור המשפטי ציין כי ירדן מאמינה שעצירת המלחמה באזור מפגש הגבולות "ייצרה הפסקת אש שהחזיקה הכי טוב בכל סוריה".

רק לפני יממה ספגה הנוכחות הרוסית על אדמת סוריה מכה נוספת, כאשר ארבעה אנשי צבא רוסיה נהרגו בעימותים בדיר א-זור במזרח המדינה, במהלך קרב עם עשרות חמושים. בין ההרוגים היו שני יועצי צבא רוסים שהוגדרו בכירים, ומהצד השני נהרגו 43 לוחמים חמושים.