ההפגנות האלימות בגבול רצועת עזה נמשכות: במהלך היום (שישי) התקיימו הפרות סדר אלימות בחמישה מוקדים, בהשתתפות כ-15 אלף פלסטינים, שהבעירו צמיגים ויידו אבנים לכיוון כוחות צה"ל שהיו במקום. כמו כן שיגרו הפלסטינים עפיפוני תבערה אליהם מחוברים חפצים בוערים להצתת שריפות בשטח ישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

חיילי צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש. "צה"ל לא יאפשר פגיעה בתשתיות הביטחון והגדר ויוסיף לעמוד על משימת ההגנה והביטחון של אזרחי ישראל וריבונותה, ככל שיידרש", הודיע דובר צה"ל. ממשרד הבריאות הפלסטיני נמסר כי מפגין שניסה לחצות את גדר הגבול נורה ונהרג מירי צה"ל.

בתוך כך, בשעות הצהריים הוצתה שריפה כתוצאה מעפיפון תבערה ששוגר מרצועת עזה ונחת בשדה בעוטף. כוחות הביטחון וחקלאים מקומיים פעלו לכיבויה והצליחו להשתלט על האש. כתבנו ניר דבורי, שתיעד את פעולות הכיבוי במקום, סיפר כי זוהי הפעם הראשונה שבה נעשה שימוש באופנועי כיבוי שהגיעו לאזור השריפה במהירות ופעלו למנוע את התפשטותה. "החקלאים מריצים את הטרקטורים שלהם קדימה עם הדיסקוסים שלהם", תיעד כתבנו. "כך, הם מקיפים כך את האש בניסיון לבודד אותה ולהכיל אותה שלא תתפשט לתוך כל השדה".

הפרות סדר ברצועת עזה
דיווחים פלסטינים: הרוג אחד | צילום: חדשות 2בסופו של דבר הצליחו החקלאים וכוחות הכיבוי להגביל את התפשטות האש ומנעו ממנה להגיע לכל חלקי השדה. במקביל, החלו הפגנות יום השישי ברצועת עזה, כאשר עד שעות הצהריים הגיעו מאות בודדות של פלסטינים תושבי הרצועה לכיוון הגדר.

צה"ל הגיב בירי גז מדמיע ובירי לפלג גוף תחתון להרחקת המפגינים. ההפגנות היום הן הכנה של הפלסטינים לקראת "יום הנכבה" שיצויין ביום שני. יחיא סנוואר, מנהיג חמאס בעזה אמר לקראת ההפגנות הצפויות: "אני מוכן להיות שאהיד והלוואי ואהיה".