בצה"ל חשפו היום (ראשון) את המעבדה של צה"ל לאיתור ולסיכול מנהרות טרור ברצועת עזה. במעבדה הממוקמת באוגדת עזה משתמשת בטכנולוגיה מתקדמת ומחקר קרקע חדשני לאיתור המנהרות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

תחת פיקודו של סרן ב', מהנדס חשמל וכימיה ומפקד המעבדה, פועלים אנשי החטיבה הטכנולוגית ליבשה, פיזיקאים, מהנדסים, אנשי מודיעין וגיאולוגים. איתור וסיכול מנהרות מורכב ממספר מאמצים משולבים המשלימים זה את זה - טכנולוגיים, מודיעיניים ומבצעיים.

"בפועל החיילים יוצאים לסרוק את השטח ומביאים לנו את הנתונים", סיפר אחד החיילים במעבדה. "מהם אנחנו יודעים להוציא כל מיני סוגים של גרפים ואנחנו מפענחים ומחפשים כל מיני דברים שנראים כמו שינויים או הפרות בקרקע. ככה בעצם מאתרים מנהרה".

חיילים בודקים מנהרת חמאס (צילום: דובר צה"ל)
חיילים בודקים מנהרת חמאס | צילום: דובר צה"ל

בצה"ל מסבירים כי המעבדה היא הזרוע הטכנולוגית לגילוי המנהרות והיא משתמשת במחקר קרקע חדשני הכולל סריקת תאי שטח ופענוחם. המעבדה פועלת במקביל גם לשיפור טכנולוגיות קיימות וחותרת לפיתוח טכניקות גילוי חדשות לאיתור ומיפוי, התואמות את האתגר הספציפי של מנהרות טרור בתוואים שונים.

החיילים במעבדה מספרים כי הם עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם אנשי המודיעין ועם כוחות ההנדסה ויחידות נוספות בשטח עד לאיתור המנהרה, דרך חקירתה ולמידתה ועד לסיכול שלה.

מנהרת חמאס שהתגלתה (צילום: חדשות 2)
מנהרת חמאס שהתגלתה | צילום: חדשות 2

בצה"ל טוענים כי בזכות שילוב היכולות של כוחות ההנדסה, המודיעין והחזית הטכנולוגית, המעבדה הגיעה להישגים שלא היו יכולים להגיע אליהם לפני שנתיים, בהם איתורן וסיכולן של חמש מנהרות טרור בחודשים האחרונים. לאחרונה זכתה המעבדה בתעודת הצטיינות מראש החטיבה הטכנולוגית ליבשה באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה.