אחרי יום מדמם במיוחד בגבול רצועת עזה, גם הבוקר (שני) נערכים בצה"ל להמשך המהומות. היום מציינים בכל רחבי הרשות הפלסטינית את יום הנכבה, וגם בגדה המערבית צפויות הפרות סדר נרחבות. בשעות הצהריים המוקדמות אמר גורם צבאי בכיר כי "נראה שחמאס בהלם ממה שחטף אתמול, הם לא ציפו לנחישות החיילים". את הדברים אמר לאחר שרק כמה מאות מפגינים התאספו במוקדים לאורך הגדר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"בחמאס לא ציפו לנחישות של החיילים על הגדר, הם היו בטוחים שיצליחו לחדור ונכשלו", הוסיף הגורם. "נכון לשעה הזו, בהשוואה לאתמול, ישנם הרבה פחות מפגינים על הגדר". עם זאת, הוא הוסיף כי בדומה לאתמול, "המבחן יהיה שעות אחר הצהריים, וצה"ל פרוש וערוך".

מאות בודדות של בני אדם כבר נמצאים סמוך לגבול הרצועה באזור חאן יונס והחלו להתאסף. אתמול דווח כי חלק מהמאהלים במוקדי ההפגנות קופלו בהוראת חמאס, אך לא ברור על איזה רקע. ברצועה יש ביקורת על חמאס על רקע כמות הנפגעים הגדולה - 59 הרוגים וכ-2,700 פצועים. בין ההרוגים הייתה גם תינוקת בת שמונה חודשים, לילה רנדור, שמתה כתוצאה משאיפת גז לאחר שהגיעה עם בני משפחתה להפגנות מול הגדר.

מאחורי הקלעים ישנם חילופי מסרים בין ישראל לחמאס בניסיון להרגיע את השטח. ישראל פנתה גם לרשות וגם למצרים כדי שיכניסו גם דלקים וגם סחורות ומזון לרצועה, עד שייפתח מעבר כרם שלום מחר. במהלך השעות הקרובות ייכנסו 30 משאיות עם ציוד וסחורה לרצועה. 

לוחמי צה"ל בגדר הגבול (צילום: רויטרס, חדשות)
בצה"ל מתכוננים | צילום: רויטרס, חדשות

בניגוד להכרזות, לפיהן מנהיג חמאס ברצועה יחיא סינוואר יגיע לגדר, אתמול הוא לא עשה את זה. ולמרות המאמצים להרגעת הרוחות, בצה"ל עדיין נערכים ליום סוער כמו אתמול, מכיוון שלא מזהים מהלכים משמעותיים בשטח של ריסון מצד חמאס.

"מה שקרה זה טבח אמיתי נגד אזרחים לא חמושים", אמר ד"ר איימן אל סחבאני מנהל חדר המיון בבית החולים שיפא בעזה. "אלינו לבית החולים הגיעו יותר מ-500 פצועים, אנחנו לא יכולים לטפל בכמות כזו, יש לנו רק 20 מיטות בחדר המיון, חסרות לנו תרופות וציוד רפואי". עוד הוא הסביר כי "הרבה מהפצועים שהגיעו הם פצועים קשה, רבים ממתינים לניתוחים".

חבר הקבינט המדיני הביטחוני, השר יואב גלנט, אמר הבוקר כי "אם חמאס ימשיך ויעשה שגיאות - דמם של יחיא סינוואר ובכיריו בראשם". הוא הוסיף כי "חמאס לוקח נשים וילדים לקו האש מתוך כוונה שהם ייפגעו וזה יעורר פרובוקציות בינלאומיות".

אתמול בשעות הערב התקיימה התייעצות ביטחונית בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו ובהשתתפות שר הביטחון אביגדור ליברמן, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ובכירים נוספים. "הפעולה הנחושה של צה"ל וכוחות הביטחון מנעה פריצה לגבולות ישראל", אמר נתניהו.

כוחות צה"ל על גבול הרצועה
הכוחות בגבול הרצועה, אתמול | צילום:

המאבק של חמאס על "תמונת ניצחון"

בארגון הטרור מציבים למפגינים את חציית הגדר כיעד מרכזי במהומות. בחמאס מסבירים כי גם אם יצליחו לחצות את הגדר ולתפוס שטח, אפילו 100 מטרים בעומק ישראל - הדבר ייחשב להישג ענק. לראשונה מזה תקופה ארוכה, ברצועה עולים קולות הדורשים מחמאס להגיב באלימות על ההרג הרב בגדר הגבול.

ההפגנות האלימות על הגדר יימשכו? (צילום: חדשות)
המהומות בעזה, אתמול | צילום: חדשות

בצה"ל סיכמו את אתמול בסיפוק יחסי לאחר שאף אחד מהמפגינים לא הצליח לחצות את הגדר. בצה"ל העבירו אתמול מסר לחמאס לפיו התגובות הבאות לא יישארו בתחומי סביבת הגדר אלא חיל האוויר יפציץ מטרות בעומק הרצועה. בצה"ל חוששים שחמאס ינסה לחפש דרכים אחרות לפגוע בישראל. 

צעדת המחאה - גם בלבנון

ההפגנות והצעדות היום צפויות בפעם הראשונה לצאת גם מגבולות הרצועה ולהתקיים במקומות נוספים. כך למשל בלבנון, שם מתארגנת, בראשות חיזבאללה והשלוחה המקומית של חמאס, צעדת שיבה משלהם. המארגנים מכנסים מפגינים פלסטינים ממחנות הפליטים לנקודת כינוס במבצר הבופור משם תחל הצעדה. לפי שעה לא ברור אם בכוונת הפעילים לצעוד עד לגבול הישראלי או לשמור על מרחק ביטחון.