מטוס ישראלי מעל ביירות, ארכיון (צילום: חדשות)
ה"אדיר" מעל שמיי ביירות | צילום: חדשות

מפקד חיל האוויר עמיקם נורקין חשף שלשום בפני מפקדי חילות אוויר מהעולם, שהגיעו לישראל, שחיל האוויר השתמש במטוס ה-F35 לראשונה בעולם לפעילות מבצעית כשהציג תמונה של ה"אדיר" טס מעל שמי בירות. אמש (רביעי) נחשפה לראשונה התמונה ההיסטורית. בתמונה נראה החמקן הישראלי מעל שמי ביירות כשברקע נמל התעופה בו נוחתים גם מטוסים אירניים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עד לפני שנתיים לא היו בטוחים בישראל שצריכים את מטוס ה"אדיר". אבל אילו יכולות הביא איתו ה-F35? היכולת הראשונה היא יכולת החמקנות - צורת המטוס והחומרים שמהם הוא בנוי מצמצמים מאוד את היכולת של מערכות הגילוי לאתר אותו. יכולת שמאפשרת לו לטוס לתוך אזור המאוים בטילים מבלי להתגלות - לאסוף מודיעין - עם שלל החיישנים שיש ל-F35 - וכמובן לתקוף מבלי שידעו שהגעת.

החמקן לוקח את חיה"א לעידן אחר (צילום: אתר חיל האוויר)
מפקד חיה"א: תקפנו עם החמקן F35‏ | צילום: אתר חיל האווירעל המטוס מערכות לוחמה אלקטרוניות שמאפשרות לו להתמודד עם איום טילי הנ"מ המתקדמים בזירה: היכולת לעוור את מערכות המכ"מ של האויב ולבלבל אותן, ושיבוש של הטילים אם נורו לעברו. וגם שיטת העבודה - "מטוס ברשת" - כזה שמשתף ומחלק מטרות עם המטוסים סביבו ומאפשר לטייס להתמקד יותר במשימה ופחות בהטסה.

כל אלה אפשרו ל"אדיר" להתמודד עם מערך ההגנה האווירי הצפוף בעולם - זה של סוריה - שבו מגוון סוללות טילי הקרקע-אוויר הגדול ביותר הקיים: (המתקדמת ביניהן היא ה-S300 המוכרת).

הבכיר שהזהיר מפני הסתבכות בסוריה (צילום: רויטרס, חדשות)
חלק מהמטח ששוגר לגולן לפני שבועיים | צילום: רויטרס, חדשות

 

ישראל היא הראשונה להפעיל את מטוסי החמקן המתקדמים במזרח התיכון. הם מאפשרים לחיל האוויר, למרות מחירם הגבוה - 100 מיליון דולר, להיות צעד אחד לפני היריב ולשמור על היתרון היחסי שכל כך חשוב מול היריבים שלנו - הסורים, האירנים ואחרים - במירוץ החימוש שמתנהל כאן.

שבועיים לאחר התקיפה הישראלית הנרחבת ביותר בסוריה מאז מלחמת יום הכיפורים, מפקד חיל האוויר הציג הבוקר פרטים חדשים על פעילות חיל האוויר: אלוף עמיקם נורקין חשף כי צה"ל הוא הראשון בעולם שביצע שתי תקיפות באמצעות מטוסי F-35 החדשים שנקלטו בשנה שעברה בחיל האוויר, בשתי חזיתות שונות.

מפת התקיפות שביצע צה"ל (צילום: דובר צה''ל)
מפת התקיפות שביצע צה"ל | צילום: דובר צה''ל

"מטוסי ה'אדיר' כבר מבצעיים וטסים למשימות מבצעיות", אמר. "אנחנו הראשונים בעולם שביצענו תקיפה מבצעית עם ה-F-35". את הדברים אמר אלוף נורקין למפקדים של 20 חילות אוויר זרים במסגרת כנס שנערך בהרצליה לרגל 70 שנה לחיל האוויר ולמדינה.

כבר בתחילת 2017 דווח בכלי תקשורת זרים כי ישראל תקפה באמצעות מטוסי החמקן המתקדמים מערכת הגנה מתוצרת רוסית, S-300, בסמוך לארמונו של בשאר אסד בדמשק ומערכת הגנה נוספת, גם היא מתוצרת רוסית, שתוכננה לעבור מסוריה לחיזבאללה בלבנון.

F35 אפ שלושים וחמש מטוס האדיר (צילום: חדשות 2)
שימוש מבצעי ראשון בעולם. מטוס האדיר | צילום: חדשות 2

נורקין גם הוסיף פרטים חדשים על מבצע "בית הקלפים" בסוריה וציין שלעבר מטוסי חיל האוויר, שהשתתפו בתקיפה, שוגרו מהקרקע כ-100 טילים. לדברי מפקד חיל האוויר, אירן ביצעה ירי של 32 רקטות - מהן 4 יורטו. "כל השאר נפלו מחוץ לטריטוריה של ישראל", ציין. לדבריו, "למערכות הגנה אווירית של צה"ל - חץ, קלע דוד וכיפת ברזל - יש 85% הצלחה".

התקיפה שעליה דיבר מפקד חיל האוויר ארעה ב-10 במאי בתגובה למטח של 20 רקטות ששוגרו לרמת הגולן מסוריה על ידי כוח אל-קודס האירני. במהלך המבצע הותקפו כ-50 יעדים אירנים בסוריה. מה שנפגע בתקיפה הן עמדות מודיעין, מוצבים, מפקדות ומחסני ציוד ב-16 נקודות שונות ברחבי המדינה.