ליברמן: "אין גבול לטירוף" (צילום: הדס פארוש, פלאש 90, חדשות)
שר הביטחון ליברמן | צילום: הדס פארוש, פלאש 90, חדשות

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר היום (שלישי) כי ישראל מברכת על ההסכם עליו חתמו נשיא ארה"ב טראמפ ושליט צפון קוריאה קים ורמז כי החתימה עליו משדרת מסר לאירן. לדבריו, ההסכם מהווה הישג ופריצת הדרך המשמעותית בשנים האחרונות, אך המבחן האמיתי יהיה בהשלמת ההסכם וביישומו. בביקור השתתף גם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אני בטוח כמו שארה"ב והנשיא טראמפ נחוש היה להגיע להסדר", אמר ליברמן במהלך ביקור הבוקר באוגדת עזה. "אני בטוח שהם כמובן יפקחו גם על יישום ההסכם וזו תהיה הדוגמה הכי טובה גם למדינות אחרות ולאנשים אחרים".

ליברמן התייחס בדבריו ל"טרור העפיפונים" ביישובי עוטף עזה בתופעה שהולכת ומתרחבת. "שני שליש מכל העפיפונים והרחפנים אנחנו מצליחים ליירט, למרות גידול בשימוש בכלי הזה", אמר ליברמן והוסיף כי בקרוב צפוי פתרון. "אנחנו יודעים עם מי יש לנו עסק, אנחנו מכינים תשובה גם לאותו שליש של אותם מעופפים שמשגרים לכאן. אני חושב שהם מותחים את החבל יותר מדי ובסופו של דבר החבל הזה ייקרע".

עפיפון תבערה, ארכיון (צילום: חדשות)
עפיפון תבערה מעזה, ארכיון | צילום: חדשות

לדברי ליברמן, חמאס מנצל את המערך הרפואי של רצועת עזה בצורה צינית ונבזית. "במקום שההליום שאנחנו מספקים ילך לבתי חולים, לציוד רפואי ולשימוש ב-MRI, הם משתמשים בו לרחפנים כדי לשגר ולהצית שדות פה בדרום", אמר. בשל כך, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון הודיע כי תוגבל הכנסת גז הליום לרצועת עזה בשל ניצולו להפרחת בלוני תבערה.

"כל הסדר עם חמאס יותנה בהחזרת השבויים"

"במידה שיימשך ניצול גז ההליום על ידי גורמי הטרור ברצועה, תימנע הכנסתו והאחריות לכך היא על שלטון ארגון הטרור חמאס", מסרו מטעם מתאם הפעולות בשטחים. "ארגון הטרור חמאס אינו בוחל באמצעים, כולל ניצול הערוצים והאמצעים ההומניטאריים כדי לבצע פעולות טרור, זאת על אף מאמציה של ישראל למניעת הדרדרות אזרחית ברצועה ואספקת הצרכים ההומניטריים".

בהמשך שיגר ליברמן מסר לתושבי עזה, להם קרא להפיל את שלטון חמאס: "אתם למעשה הפכתם לבני ערובה של שלטון החמאס. אתם יכולים לבנות עתיד הרבה יותר טוב עבור הילדים שלכם, אתם יכולים לקבל את כל הסיוע ההומניטרי, הכלכלי, האזרחי, אבל דבר ראשון תעיפו את שלטון החמאס. תפעילו לחץ על ראשי חמאס קודם כל להחזיר שבויים ונעדרים. עצם החזרת השבויים והנעדרים פותחת צוהר ענק, מבטיחה סיוע הומניטארי וכלכלי עבור כל תושבי עזה, ועד ששלטון חמאס יימשך לצערי הסיכוי לדו-קיום, לשיתוף פעולה, לעתיד טוב יותר לתושב עזה - פשוט לא קיים".

שר הביטחון הרחיב בנושא החזרת השבויים שמצויים בידי חמאס בעזה ואמר כי כל הסדר עם ארגון הטרור יותנה בהשבת הישראלים. "אנחנו מבקשים קודם כל סידור עבור שבויים ונעדרים, אני חושב שזו דרישה הומניטארית מתבקשת", הסביר. "אחרי זה יהיה הרבה יותר קל, לא להגיע איתם לשום הודנה ארוכת טווח אבל להעניק סיוע הומניטרי לתושבי עזה".