איום פלסטיני: בכיר חמאס מחמוד א-זהאר איים הלילה (שלישי) בראיון לסקיי ניוז בערבית שההפגנות האלימות על גבול רצועת עזה "יהפכו ליותר גדולות ועקובות מדם" לאחר סוף חודש הרמדאן, אם לא תחול הקלה ושינוי במדיניות המצור על חופי עזה. היום צפויים להתקיים מהומות על רקע ציון "יום הנכסה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בראיון לכלי התקשורת הבריטי, האשים א-זהאר את ישראל בהתדרדרות המצב בשל המצור המתמשך שהיא מקיימת על רצועת עזה. בכיר חמאס אמר למראיין: "אם אתם, במערב, תמצאו פתרון לאזרחים בעזה, אנחנו נוכל לבנות נמל ים תוך חודשיים". א-זהאר הבהיר: "זה יאפשר לאנשינו לקבל את הסיוע החברתי והכלכלי דרך הערוצים המקובלים - שיחולקו לעניים ברצועה".

בחמאס טוענים כי שחרור המצור מעל רצועת עזה יקל וימתן את העימותים בסמוך לגדר המערכת, אך מזהירים מהבאות. "אם המצב יימשך, אני חושב שיהיה גל נוסף של מחאות שיהיה יותר עקוב מדם", אמר א-זהאר בראיון.

חיילי צה"ל בגדר המערכת של רצועת עזה (צילום: רויטרס_)
בצה"ל נערכים ל"יום הנכסה" | צילום: רויטרס_במערכת הביטחון נמשכת ההיערכות לקראת מהומות "יום הנכסה", יום התבוסה במלחמת ששת הימים, הצפויות להתקיים במהלך היום בסמוך לגבול עם ישראל. בצה"ל מעריכים כי לא צפויה רמת אלימות חריגה, אך קיימת דריכות גבוהה. חמאס, מצדו, מאיים בקיום אירועים אלימים לציון היום וזאת על אף שהועדה המארגנת, ועדת השיבה, מתעקשת על פעילות סמלית ולא אלימה.

על פי הערכות, גם ביום שישי הקרוב צפויים עימותים נרחבים עם פלסטינים, במה שמכונה "צעדת המיליון לירושלים". בחמאס מאיימים כי אם יהיו נפגעים בצעדה - הם יגיבו במאות טילים על ישראל בלילה אחד.

לתת את הדעת לשיקום הרצועה (ארכיון) (צילום: sky news, חדשות)
הלווית הצעירה שנהרגה על גבול הרצועה | צילום: sky news, חדשות

"אם האויב לא יבין את המסר, נגיב על ראשם של המתנחלים"

במידה ואכן יהיו נפגעים רבים ביום שישי - הפסקת האש שהושגה רק בשבוע שעבר תעמוד במבחן ראשון: אמש שגריר חמאס בטהרן ח'אלד קדומי שיגר איום לישראל ואמר כי "אנחנו משתמשים באמצעים בלתי אלימים כמו התהלוכות - אם האויב לא יבין את המסר ויגיב בתוקפנות, נגיב לו במאות טילים בלילה אחד על ראשם של המתנחלים הציונים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד אתמול עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ושני המנהיגים שוחחו על המצב בעזה והמשבר ההומניטרי ברצועה. "אני העליתי את המצב בעזה, תיארתי לקאנצלרית איך נוצר המשבר הזה - הקיצוץ במשכורות של אבו מאזן וההשקעה של חמאס במנהרות", הדגיש.

פגישה חיובית, נתניהו ומרקל (צילום: חיים צח / לע"מ)
התמקדו באיום האירני, רה"מ והקנצלרית | צילום: חיים צח / לע"מ

נתניהו האשים את חמאס במצוקה של תושבי עזה, שמוציאים לדבריו את הזעם והתסכול שלהם על ישראל: "המנהרות שחמאס בנה מתחת לעזה זה כמו 6 מגדלי ענק. זו השקעה עצומה שיורדת לטמיון מבחינתם כי אנחנו מסכלים את זה. ההתנקזות שלהם לגדר היא תוצאה של המשבר הכלכלי. זו החלטה מודעת. שמתי לב שהקנצלרית חיזקה את עמדתנו על אנשים שמשתמשים בילדים".