צעדות השיבה בעזה (ארכיון) (צילום: חדשות)
40 אלף פלסטינים בהפגנות שלשום | צילום: חדשות

המספרים מאחורי הפגנות החמאס על הגדר נחשפים: חבר הלשכה המדינית של חמאס חשף היום (רביעי) בריאיון טלוויזיוני כי 50 מתוך 62 הפלסטינים שנהרגו במהלך ההפגנות על גדר המערכת - הם אנשים המשתייכים לארגון. דובר צה"ל בערבית, רב סרן אביחי אדרעי, פרסם את הריאיון של סלאח אל-ברדוויל וכתב בחשבון הטוויטר שלוו כי הוא "חשף את האמת".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במקביל, המתיחות בגבול הרצועה נמשכת. בתום הערכת מצב ביטחונית הוחלט להוציא חלק מהכוחות שמאבטחים את היישובים בעוטף עזה. על פי ההערכות, רמת האלימות פחתה יחד עם הסיכוי לאלימות וניסיון לפרוץ את הגדר לחדור לשטח ישראל. יש לציין כי דילול הכוחות נעשה בתוך היישובים ולא במרחב הגדר.

קליע שפגע בבית משדרות
אחד הקליעים שאותר היום בבית בשדרות | צילום:

בשעות הצהריים ביצע טנק צה"ל ירי לעבר עמדת חמאס בצפון הרצועה. מדובר צה"ל נמסר כי התקיפה בוצעה בתגובה לירי לעבר כוח צה"ל. בנוסף, בביתו של ראש עיריית שדרות לשעבר אלי מויאל בשדרות, נמצאה פגיעה של מספר קליעים של מקלע כבד, ונבדק חשד כי הירי בוצע משטח עזה. "הייתי בבית שמעתי בום ענק הבית הזדעזע, חשבתי קסאם. בגינה יש רסיסים. זה מרגיז ומפחיד מאוד", שחזר.

אתמול, בזמן שנערכו הלוויות של ההרוגים הפלסטינים, פרסם דובר צה"ל תיעוד של ניסיון פיגוע חדירה נוסף בחסות הפרות הסדר בניסיון להדוף את טענות חמאס על "טבח" שמתחולל בגבול. את הפיגוע סיכלו לוחמים של יחידת "מגלן" שמצאו את המחבלים פתחו באש והרגו אותם עוד לפני שהצליחו להוציא אותו לפועל. על גופם של המחבלים נמצאו אקדח, מטעני צינור וגם רימונים.

תמונת ארכיון (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
ניסיון לפגוע בתשתיות ביטחוניות | צילום: דובר צה"ל, חדשות
המהומות, היום (צילום: רויטרס)
ההפגנה האלימה ביום שני | צילום: רויטרס
הפגנות אלימות בגבול הרצועה (צילום: רויטרס)
צעיר פלסטיני מיידה אבנים לעבר כוחות צה"ל | צילום: רויטרס

אלפי בני אדם השתתפו אתמול ושלשום בהלוויות ההרוגים בעימותים ברצועה, רבים מהם נשאו דגלי פלסטין וקראו קריאות נקמה. עפ"י הפלסטינים, בין 62 ההרוגים נמצאת התינוקת לילה בן ג'נדור בת ה-8 חודשים שמתה לטענת משרד הבריאות בעזה כתוצאה משאיפה של גז מדמיע. אלא שדובר צה"ל בערבית אדרעי אמר כי "יש בידינו עדויות המערערות על אמינות הודעת משרד הבריאות הפלסטיני בדבר מות התינוקת".

לראשונה: סימני רגיעה (צילום: AP, חדשות)
62 הרוגים, יותר מאלפיים פצועים | צילום: AP, חדשות
התינוקת הפלסטינית לילה בן ג'נדור (צילום: חדשות)
לילה התינוקת שנהרגה בעזה | צילום: חדשות

"תנו לה להישאר איתי, זה מוקדם מדי בשבילה ללכת", זעקה אמה של התינוקת. סבתה הוסיפה כי התינוקת שהתה באוהל מחאה שהיה מרוחק כמה מאות מטרים מהגבול. לטענתה, המשפחה שהתה באוהל כשכוחות צה"ל ירו כמויות גדולות של גז מדמיע. "כשחזרנו הביתה התינוקת הפסיקה לבכות וחשבתי שהיא ישנה", סיפרה. "לקחתי אותה לבית החולים והרופא אמר שהיא מתה".

"מה שקרה זה טבח אמיתי נגד אזרחים לא חמושים", אמר ד"ר איימן אל סחבאני מנהל חדר המיון בבית החולים שיפא בעזה. "אלינו לבית החולים הגיעו יותר מ-500 פצועים, אנחנו לא יכולים לטפל בכמות כזו, יש לנו רק 20 מיטות בחדר המיון, חסרות לנו תרופות וציוד רפואי". עוד הוא הסביר כי "הרבה מהפצועים שהגיעו הם פצועים קשה, רבים ממתינים לניתוחים".