מנת קרב
מנת קרב | צילום:

סקר החיילים הגדול - התוצאות נחשפות: יום העצמאות המתקרב מביא עמו לא מעט סקרים ונתונים על ההעדפות של הציבור הישראלי, אבל כזה שעוסק בכומתה היפה ביותר, במנה הצה"לית הפופולרית ובסוג המדים הנבחרים - אפשר למצוא רק בקרב החיילים. בסקר מיוחד של אתר צה"ל, שנערך על ידי חברת "שילוב" ובדק את ההעדפות של 704 משרתי צה"ל בגילאי 50-18, נמצאו התשובות לכל השאלות האלה - ולכל הסטריאוטיפים המקובלים מפה לאוזן בקרב היחידות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי הסקר חטיבת הצנחנים, שגאוות יחידה לא חסרה לה בלשון המעטה, יכולה לרשום לעצמה הישג - הכומתה היפה ביותר לדעת משתתפי הסקר היא האדומה עם תמיכה של 23%. אחריה נמצאת הכומתה של כפיר עם 13% שמתחרה באופן צמוד עם כומתת הטורקיז של תותחנים (12%).

הכומתה המנצחת. צנחנים (צילום: עמוס בן גרשום, פלאש 90)
הכומתה המנצחת. צנחנים | צילום: עמוס בן גרשום, פלאש 90

באשר לשאלה מה הסיכה היפה ביותר הגיעה לראש הרשימה, שוב, חטיבת הצנחנים. סיכת המצנח עקפה אפילו את כנפי הטיסה (18%) ושל שייטת 13 (15%).

מנת קרב, ארכיון
מנת הקרב המועדפת. טונה | צילום:

הביטוי הצה"לי המנצח הוא "עד מתי", אחריו "חזל"ש" ובסוף ש"צ (שתוק, צעיר). המנה המועדפת על החיילים היא "שניצל א'", אחריו הקוסקוס ובסוף העוף. כשהחיילים בשטח והאוכל היחיד שעומד לרשותם הוא מנת הקרב, הם מעדיפים לאכול את הטונה (40%), בוטנים ושוקולד (31%) ורק בסוף עלי גפן (8%).

פרו. יעד מועדף (צילום: רויטרס)
פרו. יעד מועדף | צילום: רויטרס

מתוצאות הסקר עולה שהתורנות המועדפת על החיילים בפער משמעותי (49%) היא שמירה, אחריה מטבח ובסוף ניקיון השירותים. היעד הפופולרי לטיול אחרי הצבא הוא דרום אמריקה עם 37%, לאחר מכן אירופה עם 18% ורק בסוף, באורח מפתיע לחלוטין, נמצא המזרח הרחוק עם 15%.