מבצע "שכנות טובה" בגבול סוריה: במבצע לילי מיוחד ובארבעה מוקדים במקביל, הועבר הלילה (שישי) סיוע הומניטרי המיועד לסורים הנמלטים במחנות האוהלים ברמת הגולן הסורית. במסגרת המבצע, שארך כמספר שעות, הועברו כ-300 אוהלים, 13 טון מזון, 15 טון מזון לתינוקות, שלושה משטחים של ציוד רפואי ותרופות ו-30 טון של ביגוד והנעלה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מדובר בסיוע ייעודי שהעביר צה"ל למחנות הסורים בדרום ובמרכז רמת הגולן הסורית. במחנות אלו, הממוקמים בסמוך לגבול, נמצאים כמה אלפי סורים החיים בתנאים ירודים ללא גישה למים, חשמל, מקורות מזון או מצרכים בסיסיים. בימים האחרונים זוהתה עלייה בהיקף הסורים השוהים במחנות. על פי דיווח של ארגוני זכויות אדם בסוריה, יותר מ-120 אלף בני אדם נאלצו לעזוב את בתיהם באזור דרום המדינה מאז תחילת המתקפה הנוכחית של צבא אסד. 

מבצע סיוע לסוריה‎ (צילום: דו"צ, חדשות)
צילום: דו"צ, חדשות

צה"ל מקיים מזה מספר שנים מדיניות של הגשת סיוע הומניטרי מציל חיים במסגרת פעילות מנהלת "שכנות טובה", לצד אי התערבות בלחימה הפנימית במדינה. בצה"ל  אומרים כי הם עוקבים אחר המתרחש בדרום סוריה וערוכים למגוון תרחישים, בהם גם המשך הענקת הסיוע ההומניטרי לסורים הנמלטים. עוד אומרים בצבא כי "צה"ל לא יאפשר מעבר סורים נמלטים לשטח הארץ וימשיך לעמוד על האינטרסים הביטחוניים של ישראל".

עשרות טונות של סיוע לסוריה (צילום: דו"צ, חדשות)
עשרות טונות של סיוע לסוריה | צילום: דו"צ, חדשות

מעמותת רופאים לזכויות אדם נמסר כי "יש לאפשר מחסה למי שמבקש הגנה ונמלט על חייו. אסור לנו לעמוד מנגד מול סיכון לחיי אדם בסוריה. על פי הפרסומים ישראל לא תהיה מוכנה להכניס לשטחה אזרחים סורים ורק לסייע מבחינה הומניטרית. לאור החשש לחיי אדם, העזרה ההומניטרית החשובה ביותר היא הגנה על חייהם".‎