האם ישראל על סף מערכה צבאית בעזה? מאז שעות הבוקר נמשכת המתיחות בדרום בעקבות ליל הקרב שעבר על תושבי הדרום, במהלכו נורו עשרות רקטות לעבר יישובי עוטף עזה. אחרי ימים של ויכוח על יכולת ההכלה של ישראל, ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ליברמן החריפו את הטון ונדמה שהיום כבר כולם מבינים שחמאס גורר את ישראל לעבר סבב לחימה נוסף.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

במערכת הביטחון מביטים בדאגה לקראת השעות הקרובות. אם במהלך היום נרשמה מתינות בתגובה הישראלית נגד משגרי עפיפוני התבערה ורצון להימנע מהסלמה, כעת מתחילים לדבר על מה שיקרה הלאה. צה"ל השלים להציג את סל התגובות ומדרגות ההחרפה וממתין לראות מה יחליט הדרג המדיני.

החלטה לשים קץ לתופעת העפיפונים התקבלה כבר לפני שבוע וחצי. מאז, צה"ל מחריף את התגובה שלו בכל פעם שעפיפוני התבערה גורמים לשרפות. במערכת הביטחון אומרים היום שספק אם חמאס מבין עד כמה ישראל קרובה לפתוח במבצע רחב בעזה, באופן כזה או אחר, באמירה שמשרטטת קו של הסלמה.

ספק אם חמאס יודע כמה קרוב העימות הבא | צילום: חדשות

אותם גורמים טוענים שישראל קרובה מאוד לקבל החלטה על פעולה רחבה ומשמעותית ברצועת עזה. בישראל מתקרבים לנקודה שהדרג המדיני יורה על צה"ל לפתוח מערכה בעזה. בשלב זה לא ברור אם משמעות הדבר היא סבב שיימשך כמה שבועות. עם זאת, גורמים ביטחוניים מבהירים כי אם לא תהיה ברירה זה מה שיקרה.

הצבא מוכן להתקפה, בדמות מבצע רחב היקף בשטח הרצועה. אך במקביל נרשמת היערכות בהגנה עם פריסה של מערכות "כיפת ברזל" נוספות אם יימשך הירי מכיוון עזה. בתוך סל הכלים שמציג הצבא לדרג המדיני, שוב עולה נושא החיסולים הממוקדים. גם זה על מונח על השולחן, כאיתות לחמאס.

המשוואה של חמאס: הפצצה תחת הפצצה

במקביל, בצד השני יש חשש גדול מפני החרפת התגובה הישראלית. 45 דקות לאחר שצה"ל ביצע את סדרת התקיפות במהלך הלילה הגיעה התגובה הפלסטינית, בדמותם של 45 רקטות ופצמ"רים שנורו לעבר ישראל. העובדה שהתגובה הגיעה תוך זמן קצר מאוד מעידה על כך שלא מדובר בשליפה מהמותן, אלא שזוהי החלטה שהתקבלה מראש.

בחמאס טוענים שעפיפוני התבערה הם חלק ממחאה עממית לגיטימית שעוד תימשך. מבחינת המטרות שבוחרים המשגרים, מדובר בעיקר על יעדים צבאיים סמוכים לגדר, כך שמבחינתם לפחות לא מדובר בשבירת כלים.

בארגון הטרור חוששים גם מפני מחאה מבית. זהו פחד שמלווה אותו כבר חודשים רבים. שלשום נערכה הפגנה גדולה ברצועת עזה שבמהלכה נשמעו קריאות בגנות חמאס. בתגובה, אנשי הארגון הגיעו למקום ופוצצו את ההפגנה תוך שהם מכים את המפגינים.