תשובה לטרור העפיפונים, חשיפת ארכיון הגרעין האירני והמחירים על העברת שגרירות ארה"ב לירושלים: שר הביטחון אביגדור ליברמן הגיע הערב (שבת) לאולפן "פגוש את העיתונות" ובריאיון לרינה מצליח התייחס להתפתחויות בגזרות השונות - ולאיומים. הוא הבטיח שישראל תצליח למצוא פתרון לטרור העפיפונים ושיגר אזהרה מפורשת לאירן: "לא נרשה להם להפוך את אדמת סוריה לבסיס קדמי נגד ישראל". על המבצע להשגת "ארכיון הגרעין" האירני אמר: "גם מה שראינו בסרטי ג'יימס בונד לא מתקרב למציאות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על תופעת עפיפוני התבערה, שהפכו לנשק החדש של הפלסטינים בגבול עזה וגורמים נזקים כבדים בישראל, אמר ליברמן כי מערכת הביטחון מפיקה לקחים משישי לשישי: "אני לא רוצה להיכנס לפרטים הטכניים, אבל עובדה שאתמול היה רק עפיפון אחד שחצה את הגבול ואין הרוגים. מצאנו תשובה לכל דבר, ונמצא גם לזה".

שר הביטחון התייחס גם למתיחות בישראל לקראת העברת שגרירות ארה"ב לירושלים בעוד כעשרה ימים ואמר: "אין ארוחות חינם. על שאיפה לאומית ומימוש חזון יש מחיר, גם לפתיחת השגרירות ארה"ב בירושלים יהיה מחיר ושווה לשלם אותו. אני מקווה שלא יהיה, אבל חושב שההחלטה היא היסטורית, חשובה ודרמטית. צריך לברך - וגם להיות ערוכים לשלם מחירים. אף אחד לא הגיש לנו את המדינה על מגש של כסף". הוא הדגיש כי "יהיה ניסיון לערער את החגיגה ולפגוע בה, אבל אין שום הנחה שיהיו הרוגים או פצועים. אנחנו ערוכים להתמודד עם אותם הניסיונות".

עפיפון תבערה, ארכיון (צילום: חדשות)
ישראל מצאה תשובה לעפיפוני התבערה? | צילום: חדשות

"חזרה למו"מ? תלוי בפלסטינים"

שר הביטחון גינה פעם נוספת את נאומו האנטישמי של יו"ר הרשות הפלסטיני אבו מאזן ואמר כי "חשוב להבין שזו לא הייתה פליטת פה - אבו מאזן מכחיש שואה נצחי". לדבריו, אבו מאזן "לא מתכוון לרדת מהבמה ולא סימן שום יורש". באשר לשאלה האם ישראל והרשות יחזרו לשולחן המו"מ לאחר עידן אבו מאזן השיב ליברמן: "זה תלוי עוד פעם בצד הפלסטיני, אי אפשר לעשות יותר ממה שעשינו עד כה בשביל הפלסטינים, יותר מכל העולם הערבי כולו".

"כולם צריכים להיות גאים במבצע חשיפת הארכיון"

באשר לחשיפת הארכיון של תכנית הגרעין האירנית ולביקורת בעקבותיה אמר שר הביטחון: "אני כל פעם נדהם מהרצון להתעסק בטפל ולא בעיקר. מה שנחשף שם בעיקר - וזה העיקר - שלאירן, למרות כל ההכחשות, כולל בשבוע האחרון - הייתה כוונה להשיג נשק גרעיני. פעם ראשונה יש הוכחה חותכת שיש להם תכנית גרעין".

"הייתי בסוד העניין מהשלבים הראשונים", הבהיר ליברמן באשר לאישור המבצע המודיעיני המורכב. "אני יכול להגיד שמה שראיתי בתקשורת מפי כל הפרשנים רחוקים, רחוקים. על המבצע הזה כולם יכולים להיות גאים - גם מה שראינו בסרטי ג'יימס בונד לא מתקרב למציאות".

בנימין נתניהו חושף את תכנית הגרעין האירנית (צילום: רויטרס, חדשות)
"הייתי בסוד העניינים". חשיפת הארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

בנוגע לאפשרות של עימות במידה והנשיא האמריקני טראמפ יחליט ב-12 במאי לפרוש מהסכם הגרעין, הבהיר ליברמן שטראמפ לא עדכן את ירושלים בדבר החלטה כלשהי שקיבל. על המתיחות בגבול הצפון בשל ההתבססות האירנית בסוריה אמר: "אני רוצה להבהיר בצורה חד משמעית - אין לנו עניין בהסלמה, אבל אנחנו מכינים את עצמנו לכל תרחיש. אנחנו אומרים שנמנע התבססות אירנית בסוריה - הם מנסים לבנות מצבור של מלטים תוקפים עם חימוש רב וליד זה מציבים או מנסים להציב מערכות נ"מ, רוצים לסגור לנו שמיים. אף מדינה לא תרשה שמישהו יאיים לה לסגור לה את השמיים".

"עושים הכל כדי למנוע מלחמה"

"צריך להבין שמבחינה זו אני לא מכיר אף מומחה צבאי, אף קצין בדימוס ואף פרשן, שיגיד שאנחנו יכולים להשלים עם זה", ציין שר הביטחון. "כל מחיר שנשלם עכשיו יהיה נמוך בהרבה מהמחיר העתידי. בוא ננסה לדמיין מצב הפוך - אם ישראל מציבה פתאום מערכות נ"מ ליד גבול אירן, איך היא הייתה מגיבה? איך הקהילה הבינלאומית הייתה מגיבה? לא נרשה לאירן להתבסס על אדמת סוריה. לא נרשה להם להפוך את אדמת סוריה לבסיס קדמי נגד מדינת ישראל".

משמרות המהפכה (צילום: רויטרס, חדשות)
כוחות משמרות המהפכה, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

"אין לנו עניין במלחמה ואנחנו עושים הכול על מנת למנוע אותה", הבהיר ליברמן שגם שיבח את מערכת היחסים של ישראל עם רוסיה למרות הנוכחות שלה בסוריה ושיתוף הפעולה עם אירן. "אנחנו כבר שנים נמצאים ליד הרוסים ויש קו פתוח. עד היום לא היה שום חיכוך ומדי פעם צריך ללבן את הדברים".

את הריאיון סיכם ליברמן עם ברכות על הצעת החוק שעברה השבוע הכנסת שקובעת כי ראש הממשלה ושר הביטחון יוכלו לאשר יציאה למלחמה בנסיבות קיצון. הוא ציין את מזכ"ל החיזבאללה נסראללה ואת המנהיג העליון של אירן חמינאי ואמר כי "אחד היתרונות שלהם הוא שהם מקבלים החלטות מהר. לכן גם אנחנו במצב קיצון חייבים לשמר את האופציה הזו. זה לא משהו שמשתמשים בו יום יום, אבל במקרה קיצוני חייב".