מחבל מעזה שניסה לחדור לשטח ישראל במהלך ההפגנות האלימות על הגדר ונעצר, חושף את המאמצים של חמאס ליצור טרור ואלימות תוך שימוש ציני באוכלוסייה האזרחית: דרך הקריאה להמונים להגיע למרחב הגדר כדי "לפרוק זעם" ועד ההנחיות לנשים וילדים להתקרב לגבול בטענה ש"הצבא הישראלי לא יורה בהם".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בסרטון שמפרסם הערב (רביעי) דובר צה"ל, סיפר המחבל שנעצר אתמול מה קורה באמת מאחורי הקלעים ברצועה: "חמאס הוא זה ששולח לנו לפייסבוק ולפלאפונים הודעות להגיע ובמסגדים הם צועקים ומחלקים ניירות שקוראות ללכת לגדר. הם אלה שמחזיקים את הרצועה ושולטים בה, כל מה שקורה - קורה באישורם. חמאס עושה את ההפגנות כדי שהאנשים לא יתהפכו עליו".

רגע המעצר של המחבל אתמול בגבול
רגע המעצר של המחבל אתמול בגבול | צילום:

"הם אומרים לילדים הקטנים שהצבא לא יירה בהם"

"מנהיגי חמאס אומרים במקום שיאכלו אותנו ויתהפכו עלינו, אנו נשלח אותם לגדר ושם יתהפכו בנוחות שלהם", המשיך. "כשיש חשמל, הטלוויזיות דלוקות וכל מה שרואים זה: צעדת השיבה, צעדה, צעדה. לכו, צאו ותפגינו, יש אנשים שמגיעים ויש אנשים שלא".

צעדות השיבה בעזה (ארכיון) (צילום: חדשות)
40 אלף מפגינים הגיעו לגדר לבקשת החמאס | צילום: חדשות
הלוויה של אחד ההרוגים בעזה (צילום: רויטרס)
הלוויה של אחד ההרוגים בעזה | צילום: רויטרס

הוא סיפר כיצד חמאס משכנעת נשים וילדים להתקרב לגדר וכיצד היא עושה שימוש במסגדים כדי למנוע תגובה של צה"ל, או לחלופין להציג את התגובה האפשרית כפגיעה במקום קדוש. "הם שמים את האוטובוס באזור סג'עייה ויוצאים האנשים, (והם) שמים את האוטובוס ליד מסגד. הם אלה שאומרים לנשים להתקדם, אומרים לאישה 'תתקדמי, את בת והצבא לא יורה בבנות'. אומרים לילדים הקטנים 'תתקדמו, הצבא לא יורה בילדים הקטנים', הם אומרים 'תתקדם' והילד הקטן נכנס. הם מרמים אותו, הם הקימו ועדה ושמו כמה אנשים שישלטו במצב הצעדה ויקראו אנשים לבוא. האנשים נשחקו והשתעממו, ואני אחד מהאנשים האלה".

כוחות צה"ל על גבול הרצועה
המתיחות הביטחונית נמשכת | צילום:

כוח שריון תקף בעזה, קליעים בבתים בשדרות

במהלך ההפגנות של חמאס על גדר הגבול בימים האחרונים נהרגו 62 פלסטינים. חמאס האשימה את ישראל ב"טבח" שביצעה נגד אוכלוסייה אזרחית, אך היום הודה חבר הלשכה המדינית שלה בריאיון טלוויזיוני כי 50 מההרוגים משתייכים לארגון הטרור. 

ראש הממשלה התייחס לגילוי ואמר כי "דובר חמאס אמר היום שכ-50 מ-60 ההרוגים הם אנשי חמאס, אנחנו יודעים מספרים דומים. ישראל תמשיך להגן על עצמה ככל שדרוש ולא תאפשר למי שקורא להשמידה לפרוץ אל תוך גבולותינו ולאיים על יישובינו. אנחנו נשמור על מדינת ישראל".

קליע שפגע בבית משדרות
צילום:

במקביל, המתיחות בגבול הרצועה נמשכת. בתום הערכת מצב ביטחונית הוחלט להוציא חלק מהכוחות שמאבטחים את היישובים בעוטף עזה. על פי ההערכות, רמת האלימות פחתה יחד עם הסיכוי לאלימות וניסיון לפרוץ את הגדר לחדור לשטח ישראל. יש לציין כי דילול הכוחות נעשה בתוך היישובים ולא במרחב הגדר.

בשעות הצהריים ביצע טנק צה"ל ירי לעבר עמדת חמאס בצפון הרצועה. מדובר צה"ל נמסר כי התקיפה בוצעה בתגובה לירי לעבר כוח צה"ל. בנוסף, בביתו של ראש עיריית שדרות לשעבר אלי מויאל בשדרות, נמצאה פגיעה של מספר קליעים של מקלע כבד, ונבדק חשד כי הירי בוצע משטח עזה. "הייתי בבית שמעתי בום ענק הבית הזדעזע, חשבתי קסאם. בגינה יש רסיסים. זה מרגיז ומפחיד מאוד", שחזר.