מפגינים בעזה ערוכים עם עפיפונים, בצה"ל מזהירים מעפיפונים ממולכדים: צה"ל הנחה היום (שישי) את אנשי הביטחון בישובי עוטף עזה להעביר מסר לאזרחים שלא יגעו בעפיפונים שמוצאים מחשש שהוצמדו להם מטענים קטלניים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

בשעות האחרונות מתאספים מפגינים פלסטינים סמוך לגבול עם ישראל כשהם "חמושים" בעפיפונים ועם כוונה ברורה להמשיך לשגר אותם לשטח ישראל - זאת למרות האזהרות של צה"ל לפיו בכוונתו להחריף את התגובות נגד מפגינים מעבר לגדר שיעשו בהם שימוש.  

"אנחנו אומרים לציונים: אם הם משתמשים נגדנו במטוסי קרב ובטילים, אנחנו משתמשים בעפיפונים", אמרו המפגינים בראיון לרשת טלוויזיה ערבית. "זה כלי פשוט מאוד. שיגידו מה שיגידו, אנחנו נמשיך להשתמש בעפיפונים, ושאללה יהיה בעזרנו".

בצה"ל שוקלים להגיב בחריפות נגד מפריחי העפיפונים

אמש דיווחנו במהדורה המרכזית כי בצה"ל שוקלים להעלות את רף התגובה ל"טרור העפיפונים" מעזה לאחר שנזקים גדולים נגרמו בשטחים חקלאיים באזור עוטף עזה. בין האמצעים שנבדקים: ירי לעבר המפריחים ושימוש ברחפנים כדי לפגוע באותם עפיפונים בעודם באוויר, טרם כניסתם לשטח ישראל.

עפיפון תבערה, ארכיון
עפיפון תבערה בגבול הרצועה | צילום: חדשות

גורם בכיר אמר ל"החדשות" כי הפרחת העפיפונים הוא מעשה טרור לכל דבר ועניין, והתגובה הישראלית גם תהיה כזו. כלומר, כפי שצה"ל מגיב על ירי רקטות, יהיו גם תגובות הולמות להפרחת עפיפוני החבלה לשטח ישראל. בתוך כך, שר הביטחון ליברמן ערך סבב טלפונים לראשי היישובים בנגב המערבי, שדרשו ממנו תגובה משמעותית של צה"ל להפרחת עפיפוני החבלה.

שר החקלאות אורי אריאל התייחס לבעייה בחשבון הטוויטר שלו: "אנו חייבים לשים סוף לטרור החקלאי וטרור העפיפונים. אין שום הצדקה לתת לתופעה הזו להימשך. טרור זה טרור זה טרור. אחרי מספר פעמים של ירי לפלג הגוף התחתון, הם יבינו. אני מקווה שמערכת הביטחון תאמץ את הפעולה".

שריפה ביער בארי (ארכיון)
השריפה ביער בארי, אתמול | צילום: חדשות

התופעה הפכה לרווחת בשבועות האחרונים לאחר שמפגינים בעזה החלו להפריח עפיפונים שעליהם חומרים דליקים שונים, כמו בקבוקי תבערה, במטרה להנחית אותם בשטח ישראל ולגרום נזק. רק אתמול פרצה שריפת ענק ביער בארי אחר ששלושה עפיפוני תבערה שנשלחו מהרצועה נפלו בשטח ישראל. לאחר מספר שעות השיגו עשרות צוותי הכיבוי שהוזעקו למקום שליטה על האש. לא היו נפגעים, אך נזק רב נגרם לשטחים החקלאיים במקום.

צה"ל לתושבי עזה: "עפיפון חבלה - לא משחק ילדים"

ראש מדור תקשורת ערבית בחטיבת דובר צה"ל, רס"ן אביחי אדרי, אמר הערב כי "תופעת עפיפוני התבערה לא נסתרת מעינינו ואנו רואים אותה בחומרה רבה". בציוץ בחשבון הטוויטר שלו הוא כתב כי "עפיפון חבלה הוא לא משחק ילדים ואנו לא רואים אותו כך. מבחינת צה"ל, חמאס אחראי לכל מה שקורה ומשוגר מעזה".

"תושבי עזה - חמאס משתמש בכם, וגורר אתכם למעגל הטרור", הוסיף רס"ן אדרי ושיגר מסר לקראת ההפגנה הקרובה ביום שישי, שהפכה כבר לשבועית בגבול הרצועה. "ב'יום שישי של הפועלים', כמו שקורא לזה החמאס, ממליץ לכם להפסיק לעבוד אצל החמאס ולגרום לו לעבוד למענכם ולפתור לכם את הבעיות".