חמאס מספק את הצמיגים? (צילום: דובר צה"ל)
חמאס מספק את הצמיגים? | צילום: דובר צה"ל

בשב"כ חשפו היום (שני) מידע שעלה מחקירותיהם של אנשי חמאס שנעצרו בעקבות חדירות מעזה לישראל, ומראה כיצד פועלים בזרוע הצבאית של הארגון לעודד פעולות אלימות באזור הגבול. עוד עלה מהמידע כי אירן מעבירה מימון למטרת הפעילות הזאת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

פעיל החמאס יחיא עיג'לה, בן 19, תושב עזה, נעצר בסוף אפריל בדרכו לישראל לגנוב מצלמת אבטחה בעת שחתך את גדר הגבול עם הרצועה. בחקירתו עלה כי בחמאס מתדרכים את הפעילים לחתוך את הגדר ולשבש את פעילות צה"ל לקראת יום הנכבה.

בנוסף, חמאס דואג כי הפעילות תיתפס בתקשורת כהתקוממות עממית ולא כפעילות אלימה. פעילי הארגון, המוטמעים בין אזרחי רצועת עזה, לוקחים חלק פעיל בפעילויות המחאה האלימות לאורך הגדר בכל ימי השישי, כשהפעילים נושאים עמם בקבוקי בנזין, סכינים ומספרי ברזל.

עפיפון תבערה, ארכיון (צילום: חדשות)
עפיפון תבערה בגבול הרצועה | צילום: חדשות

תפקידי פעילי החמאס בפעילויות אלו הוא לספק צמיגים לאזרחי עזה ולסייע בהבערתם, במטרה ליצור מסך עשן סמיך ככל שניתן, להתסיס את תושבי הרצועה, לשכנע אותם לחדור לתוך שטח ישראל, לסייע בידויי בקבוקי תבערה ולהכין עפיפוני תבערה ולמסור אותם לפעילים האלימים.

עוד עלה מהחקירה כי קיים איסור לפעילי הטרור של חמאס עצמם להתקרב לגדר, מחשש כי ייהרגו או ייתפסו על ידי כוחות צה"ל, אלא אם הגדר נופלת ואז עליהם להיכנס חמושים לישראל בחסות ההמון ולבצע פיגועים.

שריפה סמוך לניר עם, ארכיון
שריפה סמוך לניר עם, ארכיון | צילום:

יום לפני מעצרו של עיג'לה נעצר סלים אבו דאהר, בן 21 שחדר לישראל כדי לשרוף שדות וחורשות, שסיפר גם הוא על פעולות הארגון בשבועות האחרונים. מחקירתו בשב"כ עלה כי ארגון הטרור מממן את הפעילות האלימה, במסגרתה נשלחים עפיפוני תבערה לעבר שטחי ישראל.

במסגרת החקירה עלה כי פעילי הארגון מסתובבים בקרב הפעילים האלימים כשהם לבושים בבגדים אזרחיים ומספקים את הבנזין עבור עפיפוני התבערה, במטרה להצית ולשרוף את השדות בשטחי ישראל.

עימותים בעזה, ארכיון (צילום: AP, חדשות)
צילום: AP, חדשות

לפני כשבוע וחצי נעצרו שלושה תושבי הרצועה, שאחד מהם סיפר בחקירתו כיצד חמאס מעודד ילדים ונערים לחצות את הגדר. ביום המעצר נפצע נער בן 13 שלקח חלק בחדירה לישראל לטובת גניבת מצלמת אבטחה במעבר קרני.

לדברי השב"כ, "מדובר בעדות לניצול הציני של ילדים ואזרחים תמימים ע"י חמאס, תוך סיכון חייהם, לצרכי השחתת וגניבת ציוד ותשתיות אזרחיות וביטחוניות בשטחה הריבוני של מדינת ישראל".