הבסיס שהופצץ בסוריה בשבוע שעבר
הבסיס שהופצץ בסוריה בשבוע שעבר | צילום:

פרטים חדשים על תקיפת הבסיס האירני בסוריה נחשפים: מטרת תקיפת הבסיס T4 בסוריה המיוחסת לישראל על פי כלי תקשורת זרים, הייתה להשמיד מערכת הגנה אווירית מתקדמת שהעבירו משמרות המהפכה אל תוך הבסיס. כך פורסם הלילה (רביעי) בעיתון האמריקני הוול סטריט ג'ורנל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עוד דווח כי בטרם התקיפה, שנועדה להסיר את האיום החדש על חיל האוויר הישראלי, ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם נשיא ארה"ב טראמפ ובכירים בישראל הודיעו עליה מראש למקביליהם האמריקניים.

נשיא אירן, חסן רוחאני, אמר במהלך המצעד לציון "יום הצבא הלאומי" במדינה כי מדינתו מייצרת או קונה כלי נשק המשמשים אותה להגנה בלבד. "לא נחכה לאישור העולם לקנות אמצעים שאנו צריכים להגנתנו. כוחותינו אינם מהווים איום למדינות שכנות", הצהיר רוחאני.  

מצעד צבאי באירן (צילום: Press tv, חדשות)
המצעד באירן, היום | צילום: Press tv, חדשות

שלשום הודה גורם ביטחוני ישראלי בכיר בשיחה עם עיתונאי הניו יורק טיימס תומס פרידמן כי בתקיפת הבסיס T4 המיוחסת לישראל, תקף צה"ל לראשונה אנשי צבא אירנים באופן ישיר: "זו הייתה הפעם הראשונה בה תקפנו מטרות אירניות חיות, אנשים ומתקנים". בטור שפורסם ביום ראשון בארה"ב, התייחס הבכיר גם לחדירת המל"ט האירני לפני כחודשיים.

על המל"ט האירני שחדר לשטח ישראל לפני כחודשיים והיה עמוס חומר נפץ אמר הבכיר כי "זו הייתה הפעם הראשונה שבה ראינו את אירן נוקטת בצעד ישיר נגד ישראל, ולא באמצעות צד שלישי". לדבריו, "זה פתח עידן חדש". כבר ביום שאחרי התקיפה דיווחו באירן בצעד חריג כי 7 מאנשיה היו בין ההרוגים, בהם גם קצין בכיר בדרגת קולונל.

הבכיר האירני שנהרג בתקיפה
הבכיר האירני שנהרג בתקיפה | צילום:

בצל מתיחות ההולכת ומחריפה בין ישראל ואירן, נערך בטהרן המצעד הצבאי השנתי במהלכו הוצגו אמצעי הלחימה של משמרות המהפכה בהשתתפות אלפי חיילים. הנשיא חסן רוחאני אמר במהלך האירוע שעל צבאו להיות ערוך מול הכוחות שמאיימים אליו. בשבוע שעבר העביר שליחו של המנהיג העליון האירני במשמרות המהפכה מסר מאיים לעבר ישראל, בעקבות המתיחות בימים האחרונים והתקיפה שיוחסה לישראל. "שלא יתנו לנו סיבה להחריב את תל אביב וחיפה", אמר.