לאחר יום אלים במיוחד בגבול רצועת עזה, כוחות הביטחון נערכים לקראת יום דומה גם היום (שלישי). בלבנון צפויה להיערך צעדה מקבילה של פליטים פלסטיניים בארגון חיזבאללה ושלוחת חמאס המקומית. מדובר צה"ל נמסר כי במהלך היום נרשם שיא משתתפים בהפגנות ברצועה של כ-40 אלף מפגינים, ב-13 מוקדים שונים. צה"ל ביצע במהלך היום 11 תקיפות של כלי טיס ברצועה נגד תשתיות חמאס. בתוך כך, שר הביטחון אישר, לאחר המלצת צה"ל ומתאם פעולות הממשלה בשטחים - לפתוח כבר היום את מעבר כרם שלום.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בשעות הערב התקיימה התייעצות ביטחונית בראשות ראש הממשלה ובהשתתפות שר הביטחון, השר לביטחון פנים ובכירים נוספים. "הפעולה הנחושה של צה"ל וכוחות הביטחון מנעה פריצה לגבולות ישראל", אמר נתניהו.

בחמאס החליטו ככל הנראה להגביר את הלחץ על ישראל ובמערכת הביטחון עשויים להיתקל בהשלכות של כך כבר מחר. חמאס מתכנן להמשיך ולשלוח פעילים צעירים להתאבד על גדר הגבול וגם החליטו שלא להפסיק את המחאה מחר ולהמשיך גם לאחר ציון יום הנכבה.

צעדות השיבה (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
היעד - חציית הגדר, היום | צילום: רויטרס, חדשות

המאבק של חמאס על "תמונת ניצחון"

בארגון הטרור מציבים למפגינים את חציית הגדר כיעד מרכזי במהומות. בחמאס מסבירים כי גם אם יצליחו לחצות את הגדר ולתפוס שטח, אפילו 100 מטרים בעומק ישראל - הדבר ייחשב להישג ענק. לראשונה מזה תקופה ארוכה, ברצועה עולים קולות הדורשים מחמאס להגיב באלימות על ההרג הרב היום בגדר הגבול.

שרפה מבלון תבערה (צילום: אלי כהן דובר כבאות מחוז דרום, חדשות)
המאבק בשריפות בעוטף עזה, היום | צילום: אלי כהן דובר כבאות מחוז דרום, חדשות

בצה"ל סיכמו את אתמול בסיפוק יחסי לאחר שאף אחד מהמפגינים לא הצליח לחצות את הגדר. בצה"ל העבירו היום מסר לחמאס לפיו התגובות הבאות לא יישארו בתחומי סביבת הגדר אלא חיל האוויר יפציץ מטרות בעומק הרצועה. בצה"ל חוששים שחמאס ינסה לחפש דרכים אחרות לפגוע בישראל.

במערכת הביטחון העלו אפשרות שהארגון ינסה לפגוע דרך הים או האוויר. בחמאס מנגד מציגים היום בגאווה את ההישגים ברצועה - הכמות והמגוון של המפגינים וכמות הנפגעים הגדולה שפועלת לטובת הארגון. עם זאת, הארגון גם נכשל, בעיקר בלהצית את הגדה ובהשגת תמונת ניצחון - כלומר, חדירה לישראל.

כ-7000 מפגינים לאורך גבול הרצועה (צילום: רויטרס, חדשות)
רצועת עזה, היום | צילום: רויטרס, חדשות

צעדת המחאה - גם בלבנון

ההפגנות והצעדות היום צפויות בפעם הראשונה לצאת גם מגבולות הרצועה ולהתקיים במקומות נוספים. כך למשל בלבנון, שם מתארגנת, בראשות חיזבאללה והשלוחה המקומית של חמאס, צעדת שיבה משלהם.

ההפגנות האלימות על הגדר יימשכו? (צילום: חדשות)
המחאות ברצועה, היום | צילום: חדשות

המארגנים מכנסים מפגינים פלסטינים ממחנות הפליטים לנקודת כינוס במבצר הבופור משם תחל הצעדה. לפי שעה לא ברור אם בכוונת הפעילים לצעוד עד לגבול הישראלי או לשמור על מרחק ביטחון.

שנה ל"צעדת השיבה": צה"ל נפרס (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
כוחות צה"ל בגבול הרצועה | צילום: דובר צה"ל, חדשות
הרמטכ"ל איזנקוט בעוטף הרצועה (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל איזנקוט בעוטף הרצועה | צילום: דובר צה"ל

במערכת הביטחון מעריכים שמחר ישובו הפרות הסדר גם במעבר קלנדיה הסמוך לרמאללה ובמזרח ירושלים ואף יתעצמו. ההערכה היא שהמחאות לא יסתיימו היום, במיוחד לאור תחילת חודש הרמדאן ויום שישי הראשון שלו שיחול בסוף השבוע.