הפתרון לטרור העפיפונים בדרך? כבר כמה ימים שבעוטף עזה פועלת המערכת החדשה של חברת רפאל המאתרת בלונים ועפיפונים. המערכת נועדה לטפל במקור ברחפנים, ועכשיו נרתמו המהנדסים של החברה לבעיה שמתפתחת בדרום.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בחדר הבקרה מוצגים כל הנתונים על צגים מיוחדים. כל נקודה אדומה היא בלון או עפיפון שהתרוממו מהרצועה ונסחפים לשטח ישראל. החיישנים האופטיים של "Sky Spotter" עוקבים אחריהם ומסמנים את מקומם המדויק, את התנועה שלהם באוויר, מסמנים להיכן הם עפים ומה תהיה נקודת הנחיתה בשדות העוטף. תוך כדי המעוף כבר מעדכנים אנשי רפאל את צוותי הכיבוי ושולחים אותם למקום הנחיתה.

"ה-"Sky Spotter" שפותחה ברפאל, מבוססת טכנולוגיה אלקטרו-אופטית לאיכון מדויק של כלי טיס", סיפר אלון, ראש קו מערכת איכון ברפאל. "המערכת ייחודית מסוגה בעולם, ומאפשרת גם איכון של עפיפונים ובלוני אש. אנחנו מסייעים ללוחמי האש שבעוטף עזה לאתר מראש את מיקום הנפילה, ולצמצם את נזקי השריפות".

שרפה מבלון תבערה (צילום: אלי כהן דובר כבאות מחוז דרום, חדשות)
לוחמי האש בעוטף (השבוע) | צילום: אלי כהן דובר כבאות מחוז דרום, חדשות

במקביל, נמשך הניסוי במערכות היירוט: קרן לייזר שתדע לשרוף את הרחפן, העפיפון או הבלון עוד במעופן, פיתוח מתקדם שבקרוב כבר יוצב בעזה. בניסוי של הפלת רחפן הלייזר שורף את הכלי, מנטרל אותו ומביא להפלתו.

ולא רק קרן לייזר, גם רחפנים מהירים שיופנו באמצעות ה-"Sky Spotter" לעבר הבלונים, יאתרו אותם באוויר, ינעלו עליהם, יתנגשו בהם, ירסקו ויפילו אותם. עד עכשיו את הרחפנים המתנגשים הפעילו אנשי מילואים, מקצוענים בהטסה, אבל מעכשיו תוכל המערכת החדשה להפעיל אותם ולשלוח את הרחפן למטרה באופן אוטומטי מהיר ומדויק.

עפיפון תבערה, ארכיון (צילום: חדשות)
מפריחי עפיפונים בדרום | צילום: חדשות

מול איום הבלונים, איום משמעותי יותר הוא עדיין רחפני הנפץ, לכן במערכת הביטחון מחפשים פתרונות יצירתיים, ומעבר ליכולת ליירט עם קרן לייזר מציגים את הרחפן הטורף. על הרחפן הורכבה מערכת גילוי ועקיבה, הוא ננעל על רחפן הנפץ, מתמקם מאליו ויורה לעברו מסך של מאות סרטי אלומיניום דקים שנכרכים על להבי הרחפן ומונעים ממנו להמשיך ולטוס ומפילים אותו.