תמונות המחאה ברצועת עזה היום (צילום: רויטרס)
השגריר זומן לשיחה | צילום: רויטרס

על רקע העימותים האלימים בגבול עזה אתמול והרג 60 המפגינים הפלסטינים, שגריר ישראל באירלנד זאב בוקר זומן לשיחה אצל שר החוץ האירי סיימון קוגני. ממשרד החוץ לא נמסר תוכן השיחה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כ-60 פלסטינים נהרגו במהלך המחאה האלימה על גבול רצועת עזה אתמול על רקע העברת השגרירות האמריקנית לירושלים. המהומות בעזה זכו לסיקור נרחב בעולם וגררו שלל תגובות ממנהיגי העולם. ארה"ב מנעה קריאה של מועצת הביטחון באו"ם לפתוח בחקירה עצמאית של האירועים. הפלסטינים מדווחים שתינוקת בת 8 חודשים, לילה רנדור, נהרגה כתוצאה משאיפת גז לאחר שהגיעה עם בני משפחתה למוקדי העימות מול הגדר בעזה.

אחרי שארצות הברית גיבתה את ישראל, גם באוסטרליה הביעו תמיכה. ראש הממשלה מלקולם טרנבול מפנה אצבע מאשימה כלפי חמאס. "חמאס הוא זה ששלח אנשים אל הגדר ועודד אותם לצאת נגד ישראל", אמר. "אם הם מעודדים אנשים להגיע אל אזור העימות הזה הם מביאים אותם למצב שסביר מאוד שיירו בהם כי ישראל רוצה להגן על עצמה".

מי שמצטרפת לגינויים היא ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן שמאשימה את ישראל באירועים האלימים על גבול הרצועה, ומטילה את האחריות על ההחלטה של ארצות הברית להעביר את השגרירות: "בזמן שארה"ב הודיעה שהיא מעבירה את השגרירות לירושלים הצהרנו בנחישות שאנחנו לא חושבים שהמהלך יקרב את השלום - וזה אכן לא קירב".

נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן שהודיע כי יחזיר את השגרירים בישראל וארה"ב תקף בחריפות את מה שהוא כינה "הטבח בעזה". "אני מקלל את האסון ההומניטרי הזה", אמר. "זה ממש רצח עם. לא משנה מאיזה צד זה מגיע, מצד ארה"ב או מצד ישראל. אני מצטער, אבל אני מקלל גם את אלה ששותקים מול האירועים. ישראל היא מדינת טרור, והצעדים שהיא נוקטת בהם עכשיו מוכיחה שהיא מדינת טרור".

בעולם גינו את האירועים בעזה: צרפת, גרמניה ובריטניה קראו לישראל "לנהוג באחריות". "האלימות בעזה ובגדה המערבית הייתה מזעזעת", אמר אתמול השר לענייני המזרח התיכון בבריטניה. "אובדן החיים וכמות הפצועים היא טרגית. מדאיג במיוחד שכמות ההרוגים ממשיכה לעלות. אלימות מסוג זה פוגעת משמעותית במאמצי השלום".

כווית, חברה זמנית במועצת הביטחון של האו"ם, קראה אמש לדיון דחוף, וֶארמונו של מלך ירדן הודיע שיתגבר את בית חולים השדה שבעזה בשל מה שהוגדר בהודעה הרישמית - "התוקפנות הישראלית".

צעדות השיבה (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
היעד - חציית הגדר | צילום: רויטרס, חדשות
כ-7000 מפגינים לאורך גבול הרצועה (צילום: רויטרס, חדשות)
רצועת עזה, אתמול | צילום: רויטרס, חדשות

כוחות הביטחון נערכים לקראת יום אלים במיוחד גם היום. בלבנון צפויה להיערך צעדה מקבילה של פליטים פלסטיניים בארגון חיזבאללה ושלוחת חמאס המקומית. מדובר צה"ל נמסר כי אתמול נרשם שיא משתתפים בהפגנות ברצועה של כ-40 אלף מפגינים, ב-13 מוקדים שונים.

צה"ל ביצע 11 תקיפות של כלי טיס ברצועה נגד תשתיות חמאס. בתוך כך, שר הביטחון אישר, לאחר המלצת צה"ל ומתאם פעולות הממשלה בשטחים - לפתוח כבר היום את מעבר כרם שלום.