"עכשיו תורי להעניק למדינה בחזרה" (צילום: דובר צה"ל)
"עכשיו תורי להעניק למדינה בחזרה" | צילום: דובר צה"ל

כשל' היה בן 12, ניסיון חטיפה שהתרחש בבית הספר שלו בברזיל גרם להוריו להחליט לארוז הכול, לעזוב את ברזיל ולעלות לישראל. ל' כבר בן 20 והיום (רביעי) הוא מקבל מנשיא המדינה ראובן ריבלין תואר מצטיין הנשיא על שירותו כלוחם ביחידת "עוקץ". "אני מודה על ההחלטה לעלות לישראל עד היום - החיים שלי השתנו מאפס למאה", סיפר ל"החדשות Online".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אני מודה למדינה שנתנה לי חופש", הוא מודה בהתרגשות על ההזדמנות לחיות בישראל. "עכשיו תורי להעניק לה בחזרה". עבור ל', חופש הוא לא דבר מובן מאליו ותעודת ההצטיינות היא סגירת מעגל עבורו. בברזיל הוא אף פעם לא הרגיש חופשי, למרות שמצבו היה טוב, אף פעם לא הרגיש שם בטוח.

הילדים היהודים, המבוססים, בבית הספר שלו בברזיל היו תמיד תחת איום במדינה שבה המצב הכלכלי קשה. "היה שם מאוד מסוכן", הוא מספר. "אי אפשר היה ללכת לבית הספר לבד - היינו צריכים שומרי ראש". ניסיונות השוד הגיעו לשיא כשהיה ניסיון, שנכשל, לחטוף את אחד הילדים מבית הספר. הוריו החליטו, בעקבות המקרה הזה, לעזוב.

"אני ממש מתרגש, לא חשבתי בחיים על האפשרות שאקבל מצטיין נשיא", הוא מספר בהתרגשות על השירות ביחידת הכלבנים המובחרת, שעליו חלם כבר בתיכון בשל אהבתו לחיות. "זה שירות אחר לגמרי. בשירות רגיל החייל דואג לעצמו, בעוקץ יש לך תמיד עוד מישהו לדאוג לו".

החבר הכי טוב של ל' הוא "לואי", הכלב שמלווה אותו לאורך כל השירות. "הוא שומר עלי ואני עליו", ל' מספר. "לפעמים עולה לי המחשבה -מה יהיה אם הוא לא יהיה פה". באותו הרגע הוא מספר על הרגע שלואי נפצע בפעילות מבצעית והיה לו חשש ממשי לחייו. "פתאום נופל האסימון שזה הדבר האמיתי ובשביל זה התאמנת", הוא משחזר. "אם אני לא אטפל בו מי יעשה את זה?"