שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס הבוקר (חמישי) לאירועי הלילה בגבול הצפון והבהיר כי ישראל אינה מעוניינת בהסלמה. "פגענו כמעט בכל התשתיות האירניות בסוריה", אמר ליברמן במהלך נאומו בכנס הרצליה והוסיף: "אם אצלנו יהיה גשם - אצלם יהיה מבול". במקביל, שרי הקבינט המדיני-ביטחוני קיבלו הבוקר עדכון טלפוני על אירועי הלילה ויתכנסו הערב בשעה 18:00 כדי לדון בהתפתחויות בצפון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לדף הפייסבוק שלנו

בנאומו הבהיר ליברמן כי ישראל לא תאפשר לסוריה להפוך לבסיס קדמי של משטר האייתולות: "האירנים ניסו לתקוף שטח ריבוני של מדינת ישראל, אך שום טיל לא הגיע לשטחנו. כולם נחתו בסוריה או ייורטו. שום מבנה או אדם לא נפגע בישראל".

ליברמן הגיב למטח הרקטות ששיגרו פעילי משמרות המהפכה ולהיקף התקיפה של חיל האוויר בסוריה בתגובה: "הכל מוגבל לעימות בינינו לכוח קודס האירני הממוקם בסוריה ולשם כל הצדדים רוצים לדחוק אותו". שר הביטחון הזהיר מפני שאננות וזחיחות בצד הישראלי ואמר כי לא מדובר בניצחון סוחף. "אנחנו רק רוצים להבטיח את ביטחון ישראל", ציין. "אנחנו לא מנסים להשתלט על סוריה ורק מקווים שיפסיקו לנסות להשמידנו. אני מקווה שסיימנו עם פרק זה וכולם הבינו את המסר".

ליברמן התייחס גם להחלטת הנשיא טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין והשפעתה על אירן. "זה מביא את המשטר לדילמה - הישרדות או הרפתקאות במזרח התיכון", אמר. "אני מקווה שנראה שינויים ביחסים בין אירן למדינות העולם, גם עם ישראל. זו פעם ראשונה שהם מנסים לפגוע בנו לא בידי כוחות פרוקסי אלא ישירות בשטחנו. לא נאפשר לזה לקרות".

השר יואב גלנט, חבר הקבינט המדיני-בטחוני ואלוף במילואים, הבהיר כי "לא נאפשר פתיחת חזית שנייה בגולן, ולא נאפשר שאדמה סורית תהיה מקפצה כלפי לבנון". לדבריו, "אנחנו מוכנים לכל מהלך שהוא - אנחנו את הזרוע הזו נגדע. אם אירן תחפש הרפתקאות בסוריה, היא תמצא מולה נחישות ועוצמה".

"מבצע אווירי - מהגדולים זה עשרות שנים"

צה"ל תקף לפנות בוקר עשרות מטרות צבאיות השייכות ל"כוח קודס" של משמרות המהפכה ברחבי סוריה - כך אישר דובר צה"ל. מטוסי קרב רבים של חיל האוויר תקפו יותר מ-50 מטרות בתגובה למטח הרקטות ששוגר לעבר רמת הגולן במהלך הלילה, ללא נפגעים בצד הישראלי. כל המטוסים שבו לישראל בשלום. דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס: "ישראל התכוננה מראש למבצע רחב היקף, הגדול מזה עשרות שנים".

מפת התקיפות שביצע צה
מפת התקיפות של צה"ל בסוריה | צילום: דובר צה''ל

אלו היעדים שתקף הלילה חיל האוויר בסוריה:

• אתרי מודיעין איראניים המופעלים על ידי כוח קודס
• מפקדות לוגיסטיות של כוח קודס
• מתחם צבאי ומתחם לוגיסטי של כוח קודס בכיסוואה
• מחנה צבאי איראני צפונית לדמשק
• אתרי אחסנת נשק של כוח קודס בשדה התעופה "דמשק בין לאומי"
• מערכות ומוצבי מודיעין המשויכים לכוח קודס
• תצפית, עמדות צבאיות ואמצעי לחימה באזור החיץ

כמו כן הושמד המשגר האירני ממנו שוגרו הרקטות מסוג גראד ופאג'ר 5 שנורו מפאתי דמשק לעבר ישראל. במקביל, חיל האוויר תקף מספר מערכות יירוט אוויריות (SA5, SA2, SA22 ו-SA17) השייכות לצבא אסד בתגובה לירי עשרות טילים נגד מטוסים שביצע מערך ההגנה האווירית הסורי לעבר מטוסי חיל האוויר.

"ייקח לאירנים זמן רב לשקם את הנזק"

התקיפה האווירית הנרחבת בסוריה בוצעה אחרי שסמוך לשעה חצות נשמעו מספר אזעקות ביישובים באזור רמת הגולן. דובר צה"ל אישר כי מטח של כ-20 רקטות שוגרו לעבר קו המוצבים הקדמי של צה"ל במזרח הרמה על ידי הכוח האירני, לראשונה בהיסטוריה. בתקיפה האירנית לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. אף רקטה לא פגעה בשטח ישראל, מערכת "כיפת ברזל" יירטה 4 מהן והיתר נפלו בשטח סוריה.

"התקיפה האירנית לעבר ישראל הלילה היא הוכחה נוספת וברורה לכוונה העומדת מאחורי התבססות הכוחות האירניים בסוריה ולסכנה שהם מהווים לישראל וליציבות האזורית", מסר דובר צה"ל. "אפשר לומר שבמבצע השתתפו מטוסים רבים בו זמנית של חיל האוויר. ייקח לאירנים זמן רב לשקם את התשתיות שהותקפו".

בפיקוד העורף הדגישו כי יש לשמור על שגרה וכי הלימודים והעבודות החקלאיות באצבע הגליל וברמת הגולן יפעלו כסדרם, כולל חקלאים המעבדים קרקעות סמוך לגדר המערכת. כמו כן, נמסרה הנחייה לציבור לפיה תתאפשר התכנסות עד 1,000 איש בשטח פתוח ברמת הגולן וקצרין בלבד. "נדגיש כי יש להקפיד ולהישמע להנחיות פיקוד העורף ואלה יתעדכנו ככל שיידרש", נמסר.