לאחר יום אלים במיוחד ברצועת עזה במהלכו, כך לפי טענות הפלסטינים נהרגו לפחות 52 מפגינים ומעל 2000 נפצעו, בצה"ל שולחים היום (שני) מסר מאיים לחמאס: "אם ההפגנות יימשכו - החיסולים יחזרו". בתוך כך ישנם דיווחים לא מאומתים לפיהם חמאס מתכנן לעצור את ההפגנות כבר מחר. ראש הממשלה נתניהו יקיים הערב התייעצות ביטחונית בנוגע לארועים בדרום: "נמשיך לפעול בנחישות כדי להגן על ריבונותנו ואזרחינו". מפקדים בכירים שוחחו היום עם אזרחים וראשי מועצות בעוטף: "לא ניתנו הנחיות מיוחדות לאזרחים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתוך כך, בצעד תקיף ביותר הודיעה טורקיה כי היא מחזירה את שגריריה בישראל ובארה"ב לטובת "התייעצויות". בנוסף הגדיר ארדואן את פעולות צה"ל בגבול הרצועה כ"רצח עם". עוד נמסר מאנקרה כי ממשלת טורקיה קוראת לארגון לשיתוף פעולה אסלאמי להתכנס בדחיפות ביום שישי לאור ההתפתחויות האחרונות. ממשרד החוץ נמסר כי הם עוקבים אחר הפרסומים בתקשורת, אך הם טרם קיבלו הודעה רשמית ועל כן הם לא מתייחסים לכך בשלב זה.

בישראל העבירו היום, באמצעות המצרים, מסרים לחמאס על מנת שלא ימשיכו את התקריות ליד הגדר. "אם ימשיכו בהפגנות האלימות - גם ראשי חמאס אינם חסינים", אמרו במערכת הביטחון שהחלו כבר בהערכות ליום המחרת שצפוי להיות דומה ואולי אף חמור יותר מהיום.

"לכל מדינה החובה להגן על גבולותיה", כתב נתניהו בהצהרה שפרסם. "ארגון הטרור חמאס מצהיר שבכוונתו להשמיד את ישראל ושולח אלפים לפרוץ את גדר הגבול כדי לממש מטרה זו. נמשיך לפעול בנחישות כדי להגן על ריבונותנו ואזרחנו".

בבית הלבן גיבו את ישראל ופרסמו הודעה רשמית בה הם חוזרים על טענתו של נתניהו לפיה לישראל ישנה הזכות להגן על עצמה. בבית הלבן קראו למצוא פתרון לאתגרים ההומניטריים "הרציניים" העומדים בפני הרצועה וסירבו לקרוא לישראל להפגין ריסון בפעולות ברצועה. עוד טען סגן דובר הבית הלבן ראג' שאח כי חמאס אחראי ל"מצב המזעזע" ברצועה וציין כי פתיחת השגרירות בירושלים והמחאה בעזה לא ישפיעו על תכנית השלום שיציג נשיא ארה"ב. בבית הלבן קראו למחאה האלימה בעזה "מתקפת תעמולה" והדגישו כי האחריות למקרי המוות בעזה "נמצאת אצל חמאס, שגורם באופן ציני ומכוון לתגובה הזו".

דוברו של מזכ"ל האו"ם פרסם תגובה לאירועים בעזה וכתב כי ארגון האומות המאוחדות "מודאג באופן ניכר מהעלייה באלימות בשטחים הפלסטיניים הכבושים וממניין ההרוגים הרב במחאות בעזה". באו"ם קראו לישראל להפגין "איפוק מקסימלי בשימוש בירי חי" והדגישו כי לחמאס ומנהיגי ההפגנות "יש מחויבות למנוע פרובוקציות ומעשים אלימים".

באו"ם הדגישו כי על כל הצדדים למנוע פגיעה באזרחים ובעיקר בילדים – ולשפר את הסיוע הרפואי. "האלימות המתמשכת מדגישה את הצורך בפתרון פוליטי, אין פתרון חלופי לשתי מדינות – ישראל ופלסטין זו לצד זו, כשבירות שתי המדינות נמצאות בירושלים".

למרות ההסלמה ברטוריקה של המנהיגים, ישנם גם דיווחים על כך שייתכן שמחר לא יהיה יום אלים כפי שציפו במערכת הביטחון. בשעות הערב החלו דיווחים מתוך הרצועה ומחוצה לה על כך שחמאס מתחילים לפרק את המאהלים שקיימים כבר חודש וחצי ברצועה. בנוסף, ייתכן וחמאס מתכוונים להפסיק את פעילות הצעדות וייתכן מאוד שלא יתקיימו הפגנות.

בתוך כך, עולה כי לפחות 10 אנשי ביטחון של חמאס נהרגו היום סמוך לגדר - ביניהם גם בנו של בכיר החמאס רנטיסי. בחמאס מציגים היום בגאווה את ההישגים ברצועה - הכמות והמגוון של המפגינים וכמות הנפגעים הגדולה שפועלת לטובת הארגון. עם זאת, הארגון גם נכשל היום, בעיקר בלהצית את הגדה, ובהשגת תמונת ניצחון, כלומר חדירה לישראל. עם זאת, בחמאס הורו לפנות את בתי החולים הארעיים - בי"ח שדה - שהוקמו במאהלים.

 כ-50 אלף פלסטינים לקחו היום חלק בהפגנות ב-13 מוקדים שונים מול גדר המערכת. משרד הבריאות הפלסטיני מסר כי 52 נהרגו ו-1200 נפצעו. צה"ל תקף יעדי חמאס ברצועה וסיכל בהצלחה מספר נסיונות חדירה של מחבלים לשטח ישראל. יום אבל הוכרז מחר ברשות הפלסטינית.

שר הביטחון אביגדור ליברמן סיים דיון הערכת מצב עם הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט והנחה להמשיך ולפעול בנחישות למניעת כל פגיעה בריבונות הישראלית ובאזרחים ישראלים, בהתאם למדיניות שנקבעה. בתוך כך, חמאס הכחיש בתוקף את השמועות שנפוצו באינטרנט על כך שקרא למפגינים לשוב אל הרצועה, ופרסם הצהרה רשמית בה טען כי ההפגנות נמשכות כמתוכנן.

דובר צה"ל תת-אלוף רונן מנליס מסר כי מטוס קרב של חיל האוויר תקף 5 מטרות חמאס בצפון רצועת עזה, "בתגובה לפעילות החבלנית שמבצע ארגון הטרור חמאס בשעות האחרונות לאורך גדר המערכת". עוד מסר כי מוקדם יותר היום תקף צה"ל באמצעות כלי טיס וטנק שתי עמדות טרור נוספות של חמאס, בצפון רצועת עזה גם כן: "התקיפות בוצעו בתגובה לירי שבוצע לעבר כוחות צה"ל מוקדם יותר היום על ידי ארגון הטרור חמאס".

"הפרות הסדר האלימות כוללות השלכת מטענים ובקבוקי תבערה לעבר הגדר ולעבר כוחות צה"ל, מבעירים צמיגים, מיידים אבנים ומשגרים חפצים בוערים, מתוך כוונה להבעיר שריפות בשטח הארץ ולפגוע בכוחות צה"ל", הוסיף. "כוחות צה"ל מגיבים באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש. כוחותינו נחושים לממש את משימת ההגנה על ריבונות המדינה ועל אזרחי ישראל".

תא"ל מנליס ציין את השימוש שחמאס עושה באוכלוסייה האזרחית: לעומת הפגנות עבר, היום נרשם מספר רב של נשים בחזית, כשלפי הערכות מדובר בניסיון נוסף להקשות על צלפי צה"ל. כמו כן, בחמאס מנסים ליצור מצב בו מפגינים פורצים את הגדר בכמה מוקדים במקביל, וכך מקשים על כוחות הביטחון לפעול נגדם.

בנוסף, יש ניסיונות פלסטינים לבצע פיגוע בחסות ההפגנות: מוקדם יותר ניסו מחבלים להניח מטעני חבלה ברפיח ובחאן יונס, אולם כוחות צה"ל סיכלו את הנסיונות באמצעות ירי. צה"ל פגע גם בחוליית טרור באזור ג'בליה ובמקביל נמשכים שיגורי עפיפוני התבערה ונסיונות החבלה בגדר.

תיעוד ההפגנות בעזה מהאוויר (צילום: דובר צה"ל‎)
תיעוד המפגינים מהאוויר | צילום: דובר צה"ל‎
עפיפון תבערה מהרצועה (צילום: דובר צה"ל)
עפיפון תבערה מהרצועה | צילום: דובר צה"ל
כוחות צה"ל בגבול הרצועה (צילום: החדשות)
בצה"ל פרושים לאורך הגבול | צילום: החדשות

בחמאס מעודדים אנשים להגיע להפגנות באמצעות תשלום וכן באמצעות איומים, ואף נקבעה שביתה כללית במשק כדי לפנות לכולם זמן להשתתף בהן. בצה"ל נחושים למנוע את חציית הגדר לתוך שטח ישראל, וערוכים לאפשרות שהפרות הסדר יימשכו גם לתוך הלילה ולתוך יום הנכבה מחר.

טרור השריפות נמשך (צילום: כבאות מחוז דרום)
שריפות בעוטף עזה מעפיפון תבערה‎ | צילום: כבאות מחוז דרום
שרפה בעוטף. ארכיון (צילום: אלי כהן דובר כבאות מחוז דרום, חדשות)
צילום: אלי כהן דובר כבאות מחוז דרום, חדשות

השתתפו בהכנת הכתבה: דנה ויס, תמיר סטיינמן וירון אברהם