לפני כחודשיים יורט המל"ט האירני שחצה את הגבול, הערב (שישי) פורסם כי כלי הטיס נשא חומר נפץ ותוכנן להתרסק בשטח ישראל. כלי הטיס זוהה במערכות ההגנה של חיל האוויר ומסוקי האפצ'י המתינו לו במשולש הגבולות בדרום הגולן - עד שהופל - הערב באולפן שישי נחשף התיעוד המלא של היירוט והטייס שהפיל את כלי הטיס סיפר בריאיון בלעדי לאולפן שישי על המבצע המוצלח.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כלי הטיס טס בגובה נמוך וחצה את המרחב האווירי של ישראל, הוא לא ידע שמישהו עקב אחריו ונערך להפילו. הטייסים חיכו באוויר לפקודה. סא"ל ל' מפקד טייסת מסוקי האפצ'י "הצרעה" המתין עד שקיבל את האישור ברשת הקשר: "ביצוע, צדק 3".

סא"ל ל' ליד מסוק האפצ'י (צילום: דובר צה"ל)
סא"ל ל' ליד מסוק האפצ'י | צילום: דובר צה"ל

הוא שיגר את הטיל שפגע במל"ט ופיצץ אותו באוויר. המטרה התפוצצה וסא"ל ל' מספר שהם המתינו באוויר שעה, עד שכל חלקי המטוס הגיעו לקרקע. "זה היה אפילו מפתיע", הוא משחזר. "אנחנו נשארים שם קרוב לשעה, מוודאים שהשברים לא פוגעים בשטח ביישובים שלנו ומכווינים את כוחות הקרקע לאיסוף השברים".

שרידי המל"ט האירני
סא"ל ל': חיכינו שעה עד שכל החלקים ינחתו | צילום:

ל' לא מסתיר את תחושת הסיפוק מהפלת כלי הטיס. "כמה דקות לאחר ההפלה, בהחלט בתא, עם הטייס האחורי, יש תחושת מסוגלות, יש תחושת ניצחון", הוא מספר. "יש תחושה טובה. שמח מאוד בשביל הטייסת ושמח מאוד שביצענו את המשימה".

"הזירה משתנה כל הזמן", הוא הסביר לנוכח המקרה הנדיר. "האויב מבצע תהליך למידה וגם אנחנו. האיומים משתנים. מצד שני, גם אנחנו קולטים יכולות חדשות חימושים חדשים. אנחנו יותר חזקים וכל הזמן לומדים, מתחקרים ומשפרים. זה לא מעניין אותי אם זה הגיע מאירן, מסוריה או מעזה. אני קיבלתי משימה להפיל כלי חודר לשטח מדינת ישראל וביצענו את המשימה".