אחרי שנחשף אחר הצהריים (שני) כי השר וחבר הכנסת לשעבר גונן שגב נאשם בעבירות ריגול עבור אירן, כעת נחשף קו ההגנה שלו: בחקירתו בשב"כ טען שגב כי לא הוא שיזם את הקשר עם האירנים, וכי הוא הוזמן על ידם לייעוץ בענייני רפואת ילדים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

שגב, לטענתו, רצה לשטות באירנים ולחזור כגיבור, בראש זקוף. בשב"כ ובפרקליטות לא מקבלים את הגרסה הזאת, ורואים בהתנהגותו תאוות בצע, קריסה ערכית ובוגדנות של ממש. בפרשת האקסטזי ב-2004 טען שהמוסד מזלזל בו, שהייתה לו שיטה לפגוע במטוסי האויב על ידי זיהום הדלק הסילוני באמצעות רובוטים שהוא יחדיר לשדות התעופה, הוא טוען כי תמיד חשב להיות איש מוסד אך זה לא צלח.

השר לשעבר היה הרופא של שגרירות ישראל בניגריה ושל הקהילה היהודית בניגריה, ונתן שירותים רפואיים גם לדיפלומטים אחרים. הוא התחתן עם בכירה בשגרירות הגרמנית בניגריה, וכנראה שעל רקע הנישואים איתה השיג דרכון דיפלומטי זר.

שגב נאשם בעבירות של סיוע לאויב במלחמה ובריגול נגד מדינת ישראל בעקבות מגעים שקיים עם אירן, כך הותר היום לפרסום. שגב נעצר כבר בחודש מאי האחרון ובתום החקירה הוגש נגדו כתב אישום לבית המשפט המחוזי בירושלים, בגין העבירות הללו וריבוי עבירות של מסירת ידיעה לאויב.

משמרות המהפכה (צילום: רויטרס, חדשות)
משמרות המהפכה, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

מהמידע שהותר לפרסום עולה כי שגב התגורר לאחרונה בניגריה, שם נוצר הקשר עם האירנים. הוא גויס למודיעין האירני, ונפגש עם מפעיליו פעמיים באירן. הפעילות החלה כבר ב-2012, ובמהלך השנים הוא מסר מידע בנושאים ביטחוניים ובנושאי אנרגיה.

כמו כן, ניסה שגב לחבר בין מפעיליו האירנים לבין ישראלים שעימם היה בקשר, בלי לספר להם שמדובר באירנים כדי שיוכלו לקבל מהם מידע. בחודש שעבר הוא הגיע לגינאה המשוונית. על פי חלק מהדיווחים הוא נעצר עם כניסתו למדינה ועל פי דיווחים אחרים הוא הצליח להיכנס לשם. משם הוא הועבר לחקירה.

שגב נעצר לחקירת השב"כ והמשטרה מייד עם הגעתו לישראל, לאחר שנאסף מידע שהצביע על חשד כי הוא מקיים קשרים עם גורמי המודיעין האירני ומסייע להם בפעילותם נגד מדינת ישראל.

מסרים מוצפנים ופגישות בבתי מלון

בחקירה בשב"כ ובמשטרה התברר כי שגב גויס ופעל כסוכן מטעם המודיעין האירני. החקירה העלתה כי בשנת 2012 נוצר קשר בין שגב לבין גורמים מהשגרירות האירנית בניגריה, ובהמשך הוא אף הגיע לאירן פעמיים, לפגישות עם מפעיליו, שעובדת היותם אנשי מודיעין הייתה ברורה לו.

החקירה העלתה כי שגב נפגש עם מפעיליו האירניים ברחבי העולם, בבתי מלון ובדירות שלהערכתו משמשות לפעילות חשאית אירנית. שגב אף קיבל מערכת תקשורת חשאית להצפנת המסרים בינו לבין מפעיליו.

עוד התברר בחקירה, כי שגב העביר למפעיליו מידע הקשור למשק האנרגיה, לאתרים ביטחוניים בישראל, למבנים ולבעלי תפקידים בגופים מדיניים וביטחוניים, ועוד.

גונן שגב בבית המשפט, ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
צילום: פלאש 90, חדשות

כדי לעמוד במשימות שקיבל ממפעיליו האירנים קיים שגב קשרים עם אזרחים ישראלים הקשורים לתחום האבטחה, ביטחון ויחסי החוץ של ישראל. שגב פעל כדי לקשר חלק מהאזרחים הישראלים לגורמי המודיעין האירני, תוך שהוא מנסה לשטות בהם ולהציג את הגורמים האירניים כגורמים עסקיים תמימים.

פרקליטיו של שגב, אלי זוהר ומשה מזור אמרו בתגובה כי "אכן גונן שגב הגיע ארצה לפני חודש. בשלב ראשוני זה ניתן לומר שהפרסום שהותר משווה לדברים חומרה יתרה על אף שמתוך כתב האישום שפרטים רבים ממנו נותרו חסויים מצטיירת תמונה שונה".