אחרי יום מדמם במיוחד שלשום בגבול רצועת עזה, במהלכו נהרגו 61 פלסטינים מול גדר המערכת, אתמול (שלישי) נרשמה רגיעה יחסית. המפגינים מיעטו להתקרב לגדר, העימותים האלימים פחתו והיה מספר נמוך הרבה יותר של הרוגים. אמנם שני פלסטינים נהרגו על הגדר בדרום הרצועה, אך ביחס לאתמול מדובר בהבדל ניכר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

האינדיקציות לרגיעה הגיעו כבר שלשום, בשעות הערב, כשאנשי חמאס הרחיקו מפגינים מהגדר וקיפלו את המאהלים בחסות החשכה במספר מוקדים לאורך גבול הרצועה. במהלך הלילה חמאס אף העביר לישראל מסרים לפיהם היום יראה כפי שאכן היה: מתון הרבה יותר. לכן ישראל החליטה לפתוח את מעבר כרם שלום ולהכניס סיוע הומניטרי, כדי להוריד את גובה הלהבות.

העימותים בגבול הרצועה, השבוע (צילום: דובר צה"ל)
הפרות סדר ברצועה | צילום: דובר צה"ל

במובן מסוים בחמאס מחשבים מסלול מחדש. חמאס בנה את המהלך, ששיאו הגיע אתמול, במשך חודשים ארוכים אך בארגון הופתעו מאוד מהנחישות שהפגין אתמול צה"ל. ההחלטה לתקוף באמצעות מטוסי קרב באמצע היום טלטלה אותם וכל ניסיונותיו לחצות את הגדר כשלו. עיקר האכזבה נבעה מהכישלון לגייס את ההמונים להתעמת עם החיילים. לצורך ההשוואה, אתמול הגיעו לגבול הרצועה יותר מ-40 אלף מפגינים ב-12 מוקדים. היום, לעומת זאת, הגיעו בסך הכול 4,000 פלסטינים. התירוץ של חמאס הוא שבתי החולים ברצועה לא עומדים בעומס ובקצב הגעת הפצועים.

האלימות משתוללת בגבול כבר יותר מחצי שנה (צילום: רויטרס, חדשות)
בחמאס הופתעו מהנחישות של צה"ל | צילום: רויטרס, חדשות
כל הניסיונות לחצות את הגדר נכשלו (צילום: רויטרס)
כל הניסיונות לחצות את הגדר נכשלו | צילום: רויטרס

אחרי העימותים הקשים, המוקד אתמול הופנה לעבר הגדה המערבית. בצפון רמאללה, הייתה הפגנה הגדולה ביותר, אך בכל ההפגנות ב-14 מוקדים שונים השתתפו בסך הכול פחות מ-1,000 מפגינים. זאת כאמור יממה לאחר שנהרגו יותר מ-60 בני אדם בעזה. במובן הזה, מדובר כישלון מהדהד של חמאס להבעיר את הגדה ולגרור את התושבים לעימותים מול כוחות צה"ל.

השיא הבא בהפגנות: 5 ביוני

כעת חמאס מצוי בדילמה. האם הוא ממשיך באלימות כפי שהייתה אתמול או שהוא לוקח צעד לאחור, מודה בכישלון וחוזר להפגנות אזרחיות. אפשרות נוספת היא להקצין את הצעדים ולהסלים את האלימות בדרך לחידוש הפיגועים, זאת תוך שהוא מבין את המשמעויות לכך שעשויות לגרור פגיעה גם בצמרת הארגון ועימות כולל מול ישראל.

הפרות סדר ברצועה (צילום: דובר צה"ל)
מפגין ברצועה | צילום: דובר צה"ל

ישראל נמצאת בעיצומה של מלחמת הסברה עם החמאס. מול מספר ההרוגים הגבוה שהגיע אתמול מרצועת עזה, צה"ל משחרר תמונות כדי להראות עד כמה רחוקות היו ההפגנות מהפגנות אזרחיות תמימות. בשורה ארוכה של תיעודים שנחשפו ניתן לראות הגעה וחבלה בגדר, הטמנה והשלכה של מטענים, ניסיונות חדירה ואפילו ירי במטרה לפגוע בחיילים ישראלים. כל זה כדי להסביר מדוע בוצע ירי צלפים לעבר המפגינים כדי למנוע מאנשים להגיע לגדר ולחצות אותו.

הפגנות גם ברמאללה (צילום: רויטרס)
הפגנות גם ברמאללה | צילום: רויטרס
הלוויה של אחד ההרוגים בעזה (צילום: רויטרס)
בחמאס מחשבים מסלול מחדש | צילום: רויטרס

ברצועת עזה התקיימו אתמול הלוויות להרוגים מיום הלחימה הקודם. כחלק מאותה מלחמה על התודעה ניסו הפלסטינים לטעון שילדה בת 8 חודשים נחנקה אתמול ומתה מגז מדמיע. מבדיקה של הצבא עולה שהיא נולדה עם מום בלב ולפיכך זו סיבת המוות. חמאס אולי לקח צעד לאחור אבל כבר נערך להמשך. כבר היום נחשף תאריך סמלי חדש לשיא של העימותים: "יום הנכסה", שיחול ב-5 ביוני ומציין את פרוץ מלחמת ששת הימים. בתאריך הזה נערכים בחמאס לצעדת המיליון, בניסיון לייצר המשכיות.