שלום יוחאי שרקי ז"ל נרצח בפיגוע דריסה בירושלים באפריל 2015. אחיו הקטן, אמיתי, סיפר אמש (שלישי) על תהליך הפיוס איתו בנאום מרגש בטקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה של "משפחה אחת". אמיתי פנה לאחיו המנוח ואמר: "שלום סלח לי. היום אני ושלום מצאנו דרך משלנו וקשר משלנו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בטקס, שהורכב מנאומים קצרים של בני משפחות הנופלים והנרצחים, סיפר שרקי על היחסים המורכבים עם אחיו. "אני ושלום לא הסתדרנו ורבנו המון", סיפר האח הקטן. "זה התחיל ממריבות קטנות והמשיך לוויכוחים על דברים יותר משמעותיים. בתקופה הזו אני ושלום כמעט ולא דיברנו ולמעשה התנתקנו. לעיתים היו בינינו פיצוצים ומריבות קשות".

"אני זוכר שפעם אחת בזמן המריבה שלום עצר הכול, תפס אותי ואמר לי 'אני יודע שאנחנו רבים עכשיו, אולי זה לא נראה ככה אבל אני אוהב אותך'", שחזר שרקי. "אני לא ידעתי להכיל את המשפט הזה ואטמתי את הלב שלי בפניו. מאז לא דיברתי איתו לתקופה של כחצי שנה. בפסח לפני שלוש שנים שבוע לפני שהוא נרצח נפגשנו שוב. פגישה מהוססת ומביכה, בעיקר בלי מילים. אני לא ידעתי איך פונים ומדברים אחרי תקופה כזו, שלום מצדו ניסה לפתוח, לדבר בצורה משוחררת ולנסות להשלים - גם אז לא נתתי לרגשות האמיתיים שלי לצאת החוצה ונשארתי אדיש".

שלום יוחאי שרקי ז"ל
שלום יוחאי שרקי ז"ל | צילום:

שלום ז"ל, סיפר אחיו, נרצח שלושה ימים לאחר השיחה ביניהם. "במהלך השנתיים האחרונות הסתובבתי עם תחושת אכזבה והחמצה נוראית", הוא התוודה. "המחשבה על זה שאחי שלום עזב את העולם ואותי כשלא היינו בסדר אחד עם השני, שלא הספקתי לבקש סליחה, להגיד שלום ולחבק".

"תחושת פספוס שלא הספקתי לחוות אותו כאח גדול ואוהב כמו שהרגיש כלפיי ואני לא הצלחתי לקבל", הוא הוסיף. "בכל הזמן הזה לא הצלחתי להתאבל על שלום ולתת לעצמי לחוות את האובדן. זה גרם לי לריחוק ולניתוק מהזכרונות על שלום ומהחיים המשותפים שלנו יחד".

אמיתי החליט בשנה שעברה לכתוב לאחיו מכתב: "הרגשתי אשמה על הסיום הזה. על ההתנהגות שלי כלפיו ובעיקר הרגשתי לא שייך לאבל עליו ולשלום עצמו. לא יכלתי להמשיך ככה ולהיות חסר אונים. סליחה שלא נתתי לנו לחוות אחד את השני כאחים אוהבים".

"החלטתי להמשיך את מערכת היחסים שלנו, להרגיש אותו איתי, להתגעגע ולבכות עליו", ציין אמיתי על הפיוס שהצליח לעשות עם אחיו שנרצח. "כתבתי מכתב. הרבה זמן לא הרגשתי בנוח ללכת לקרוא לו אותו. לפני שנה, הרגשתי יותר שלם ללכת ולפתוח הכול. הרגשתי שאני לא יכול להמשיך ולחיות עם עצמי עם התחושות האלה. הלכתי לקבר שלו וקראתי את המכתב".

לאחר הקראת המכתב, הוא מספר שהצליח לסגור את המעגל ולבכות עליו בלי להרגיש אשמה: "היום אני עומד ומרגיש בלב שלם שאני יכול להסתכל לשלום בעיניים ולומר - גם אני אוהב אותך".